Mirni prosvjed i pulskih socijalnih radnika

ČUJETE LI NAŠU ŠUTNJU? Radimo u atmosferi straha od mogućih fizičkih i verbalnih napada

| Autor: Roberto RAUCH
Prosvjed socijalnih radnika Pula (Robert Rauch)

Prosvjed socijalnih radnika Pula (Robert Rauch)


Polusatnim mirnim prosvjedom ispred ustanova u kojima rade socijalni radnici jučer su ukazali na loše radne uvjete te učestale napade i prijetnje kojima su podvrgnuti. Tihi su prosvjed pod parolom „Čujete li našu šutnju?“ radnici u Puli održali ispred Centra za socijalnu skrb kod Foruma, a svoje su nezadovoljstvo izrazili i djelatnici Doma za odgoj djece i mladeži na Monte Zaru te pripadnici Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske.

Opća hajka

Podsjetimo, socijalni radnici su u posljednje vrijeme bili podvrgnuti osudama i govoru mržnje velikog djela javnosti nakon tragične smrti dvoipolgodišnje djevojčice Nikoll, za čije su ubojstvo optužni njeni roditelji. Javnost je krivnju odmah svalila na socijalne radnike, a općoj hajci na djelatnike socijalne službe te prenagljenim zaključcima pridružile su se i glumice Jelena Veljača i Nataša Janjić, koje su zbog takvog čina zaradile i kaznenu prijavu.

Premda su prosvjedi bile tihe naravi, a sudionici nisu pristali na razgovor s novinarima, uspjeli smo doći do ponekih informacija o katastrofalnim uvjetima u pulskom Domu za djecu i mladež. Radnici koji su istupili, strahujući od posljedica koje bi njihove riječi mogle imati na njihovo radno mjesto, zamolili su nas da se njihovi identiteti ne objavljuju.

- Uvjeti u kojima radimo su zaista očajni. Mi se ovdje ne borimo za više plaće, već da nam se omogući normalan rad. Najveći su problemi nedostatak kadra te naša sigurnost. Za dvadesetak djece u domu zadužen je nedovoljan broj odgajatelja, osim kada su u pitanju noćna dežurstva ili vikendi. Mi smo odgovorni za tu djecu i za njih pravno odgovaramo. Nitko nas ne može zaštititi u slučaju da nas netko od njih napadne, u tom slučaju nemamo čak ni svjedoka. Jednostavno, odgajatelju je jako teško među djecom uspostaviti, a pogotovo održati kontrolu. Naše smjene traju 8 sati, no u to je vrijeme uključeno je i ispunjavanje papirologije, što činimo paralelno uz motrenje djece. Moramo biti u isto vrijeme fokusirani na dvije stvari, što je nemoguće ako ste zaduženi za tako velik broj djece. Ovo je problem na nacionalnoj razini – nažalost, nikada nije došlo do ozbiljne reforme socijalnog sustava, ističu naši sugovornici.

Svoje nezadovoljstvo socijalni radnici izrazili su i u priopćenju, gdje su također istaknuli da se proteklih godina nijedan ministar nije ozbiljno uhvatio u koštac s ovim problemom. A društvo se, kako je istaknuo jedan naš sugovornik, najbolje reflektira kroz svoju najslabiju kariku – socijalni sustav.

- Gotovo je nemoguće u našem humanom sustavu raditi ovaj izuzetno težak, kompleksan i zahtjevan posao u atmosferi straha od mogućih fizičkih i verbalnih napada. Takvo ponašanje korisnika, a i šire javnosti sasvim sigurno ne doprinosi kvaliteti profesionalnog rada zaposlenika u sustavu socijalne skrbi i kvaliteti pružanja socijalnih usluga. Godinama upozoravamo nadležne institucije na nedovoljnu zaštitu zaposlenika, na probleme podkapacitiranosti sustava, loše radne uvjete, međuresorsku nekoordiniranost, prekomjerne ovlasti i pretjerano administriranje, probleme napredovanja stručnih radnika, centralizirano vođenje sustavom, problem nametnutog skrbništva itd. Niti jedan ministar nije našao za shodno upustiti se u rješavanje navedenih problema i svaka najava reforme sustava ima deklaratorni karakter bez stvarnih rezultata.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter