AKTIVIRANI ALTERNATIVNI IZVORI

FOTO / BORBA PROTIV SUŠE: Voda iz austro-ugarskih pulskih bunara koristila se u vrijeme i Italije i Jugoslavije. Eto je od ovog ljeta ponovno u špinama istarskih stanovnika i turista. Ovo je priča o njima

U bunare u kojima smo prije sezone utvrdili mogućnost korištenja vode uz dodavanje dezinfekcijskog sredstva, privremeno smo ugradili potrebnu opremu i dobili vodu u skladu s Pravilnikom o vodi za ljudsku potrošnju, kaže Dean Banko iz Vodovoda * Ljetos aktivirani bunari neće ostati trajno u upotrebi. Kada u Vodovodu svakodnevnim ispitivanjima utvrde da bunarska voda više nije pogodna za obradu, ponovno će se ugasiti pumpe te će nastaviti koristiti vodu iz Butonige, Gradola i Rakoneka

| Autor: Paulo GREGOROVIĆ


Kao i prilikom redukcije vode iz 2012., pulski Vodovod i ove se godine pripremio za velike ovogodišnje suše, osiguravši alternativni izvor zbog nedovoljne količine vode potrebne za zadovoljenje potreba potrošača na svom području. Pulski Vodovod se i u 21. stoljeću može osloniti na Austro-Ugarsku Monarhiju koja je početkom 20. stoljeća u svojoj glavnoj ratnoj luci proširila prirodne speleološke objekte, jame i ponore te u njih ugradila dubinske pumpe za crpljenje vode te ih potom spojila na izgrađenu vodovodnu mrežu.

Ono što je pulske opasne jame pretvorilo u graditeljske ljepotice su prekrasni kameni objekti koji su izgrađeni iznad ponora. I danas su odlično sačuvani i svjedoče velikom graditeljskom umijeću ovdašnjih ljudi i naprednoj tehnologiji koju je Austro-Ugarska ovdje primijenila prije više od 110 godina. Voda iz tih nepresušnih pulskih bunara koristila se za piće i u vrijeme Italije, Jugoslavije i eto je od ovog ljeta ponovno u špinama stanovnika i turista Hrvatske.

(Snimio Danilo Memedović)

Bunar Valdragon 5

Dean Banko, rukovoditelj proizvodnje, distribucije i održavanja u Vodovodu objasnio nam da su te bunare ljetos ponovno osposobili i njihovu vodu pustili u distribuciju iako ranije nije bila za piće zbog loše kvalitete.

- Na bunarima na kojima smo prije sezone ispitivanjem utvrdili mogućnost korištenja vode, uz dodavanje dezinfekcijskog sredstva, privremeno smo ugradili potrebnu opremu i dobili smo vodu za piće u skladu s Pravilnikom o vodi za ljudsku potrošnju. Ranije je pri višoj razini voda bila loše kvalitete, naglasio je Banko. No, ljetos aktivirani bunari neće ostati trajno u upotrebi. U Vodovodu je najveći izdatak potrošnja električne energije i ona predstavlja do 65 posto svih izdataka tog pulskog društva za distribuciju vode, jer se električnom energijom napajaju razne pumpe koje izvlače vodu iz pulskog podzemlja i tlače u vodoopskrbni sustav. Stoga, kada u Vodovodu svakodnevnim ispitivanjima utvrde da bunarska voda više nije pogodna za obradu, ponovno će se ugasiti pumpe te će nastaviti koristiti vodu iz Butonige, Gradola i Rakoneka. Ova tri izvora osiguravaju 92-93 posto pulske potrebe za vodom, a ovog ljeta njihov je udio pao na 87 posto, kada je udio pulskih bunara porastao s osam na 13 posto.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter