Foto Damir Bošnjak (Pulska svakodnevnica)
U sklopu projekta kojeg provodi Veterinarska bolnica iz Poreča započela je i u Puli zamjena galebovih jaja u gnijezdima.
Radi se o mjeri suzbijanja populacije ovih ptica koje su se previše razmnožile i predstavljaju ponekad pravu napast posebice otkako se zatvorio stari deponij na Kaštijunu.
Akcija je uspješno izvedena u MO Arena. Varka je uspjela, a glab klaukavac je sjeo na umjetno jaje. Bit će malo manje dreke ovo ljeto bar sa ovog krova.
Iz Turističke zajednice Pule još su u veljači uputili dopis mjesnim odborima, moleći ih da pozovu građane da provjere krovove na kojima se gnijezde galebovi.
U sklopu projekta, koji u veljači, ožujku i travnju provodi Veterinarska bolnica Poreč, kontroliraju se sva dosad evidentirana gnijezda registrirana monitoringom 2019., 2020. i 2021. godine te se dronom snimaju krovovi.
Usprkos tome, vrlo je teško provjeriti baš sve zgrade, stoga iz TZ-a apeliraju na građane da dojave ukoliko su primijetili da se na krovovima njihovih zgrada gnijezde ove populacije ptica koje postaju sve nasrtljivije.
Informacije o gnijezdima potrebno je dostaviti putem e-maila [email protected] ili se obratiti telefonski (091 149 5607 ili 052/432 128) Veterinarskoj bolnici Poreč.
Poreč se prvi još 2011. godine uključio u projekt te uspio smanjiti populaciju galebova za 70 posto, 2015. priključili su se Novigrad i Rovinj, a naposljetku i Pula.
U Puli je još 2019. obavljen monitoring: tad je utvrđeno da na širem području grada živi od 2.200 do 2.500 galebova, a samo u urbanom središtu primijećeno je 300-tinjak parova. Prvih 820 lažnih jaja postavljeno je 2020. godine, a za toliko je ujedno smanjen i broj ptića. Monitoring se ponavlja svake godine, pa tako i ove, objašnjavaju iz Veterinarske bolnice Poreč.