(Foto Grad Pula)
Lino Mariani, Antonio Salgari i Mario Lussi, trojica su pulskih antifašista stradali 1947. godine u sukobu s vojnim snagama čuvajući strojeve tadašnjeg Elektromlina Sansa koji su trebali biti odvezeni u Italiju. U svojoj su namjeri radnici uspjeli jer 3. siječnja 1947. godine strojevi nisu odvezeni, ali su u sukobu s policijom, nažalost, dali svoje živote.
Tom je prigodom osmero radnika bilo ranjeno, među kojima je i jedna žena. Povodom 78. obljetnice pogibije na spomen obilježju u Tršćanskoj ulici, danas se održalo zajedničko polaganje vijenaca Grada Pule i Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Pule. Usprkos kiši, na obilježavanju se okupio respektabilan broj onih koji su željeli odati počast našim hrabrim sugrađanima.
U ime Grada Pule, prigodnim se riječima prisutnima obratio zamjenik gradonačelnika Bruno Cergnul.
- Na ovom mjestu poginuli su Puležani, antifašisti i sindikalisti koji nisu htjeli da strojevi ovog mlina, premda u privatnom vlasništvu, odu iz Pule, već da tu ostanu i da se na njima radi; melje pšenica iz grada i cijele Istre, jer je taj mlin tada bio od tolikog značaja. Kćerka Lina Marianija, sada pokojna Clara Mariani Belić, prenijela nam je još neke detalje i podatke tog vremena koji možda i nisu bili do sada poznati.
Tako ona prenosi da je u to vrijeme bilo toliko teško u Puli da je njena majka Catarina, dok je otac Lino bio u partizanima, rat prolazila sama s njom i sestrom te da je doslovno prodala svoje zlatne naušnice za koricu kruha, osvrnuo se s ovom i još nekoliko crtica zamjenik gradonačelnika Cergnul, koji je naglasio našu obavezu da podsjetimo na te događaje te prenosimo spomen na sljedeća pokoljenja.
U ime Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Pule, prigodnim riječima prisutnima se obratila i predsjednica Saveza udruga antifašista Istarske županije, Ada Damjanac.
- Okupili smo se da odamo počast, ja bih rekla našim naprednim sindikalistima i radnicima koji su u ono doba znali kako sačuvati strojeve i svoje radno mjesto. Danas, nažalost, možemo reći da više nemamo takvih radnika, a nemamo više ni tvornica ni strojeva. Upravo zato smo danas ovdje da im odamo počast i neka im je vječna slava i hvala, kratko je poručila Damjanac.
Uz članove obitelji poginulih, minutom šutnje odana je počast stradalim radnicima, a u obilježavanju je tradicionalno sudjelovao i Puhački orkestar grada Pule. Vijenac su zajednički položili Cergnul i Damjanac, te gospodin Luka Belić kao predstavnik obitelji pulskog antifašista Lina Marianija.