OBLJETNICA

Prošlo je 25 godina od gašenja ratne 1. domobranske bojne Pula

| Autor: Zoran Oljača
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Prigodom obilježavanja 25. obljetnice gašenja ratne 1. domobranske bojne Pula o njenom nastanku i ratnom putu u Puli su govorili Boris Ružić, predsjednik Udruge i ratni zapovjednik ratne postrojbe, te Đildo Pliško, tajnik Udruge i ratni zapovjednik 2. satnije 1. domobranske bojne Pula.

Organizirana i kirurška ambulanta

- Prva domobranska bojna Pula ustrojena je po zapovijedi predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana 30. travnja 1992. godine te zapovijedi o ustroju od strane Ministarstva obrane Republike Hrvatske i tadašnjeg ministra Gojka Šuška. Cilj ustroja bio je obrana Grada Pule, odnosno tadašnje Općine Pula, i eventualne pomoći u obrani susjednih općina. Nakon toga, uslijedila je konkretna zadaća, a to znači obrana vitalnih objekata Republike Hrvatske na području Općine Pula. Međutim, pripadnici pulske bojne našli su se u Lici unatoč tomu što zakon to nije omogućavao jer su takve postrojbe stvarane za obranu mjesta u kojem su ustrojene, rekao je Boris Ružić predsjednik Udruge "1. domobranska bojna" Pula i ratni zapovjednik postrojbe.

Dodao je kako je 1. domobranska bojna Pula bila prva s područja Istarske županije koja se našla na ličkom ratištu, odnosno na prvoj crti bojišnice.

- Specifičnost Pule je bila ta što je ona mali grad, ali je imala sve tri grane Oružanih snaga Republike Hrvatske, a to su mornarica, avijacija i pješaštvo. Mogu reći da je kroz postrojbu prošlo 1.500 osoba da bi na kraju stalnih branitelja, koji su bili angažirani na prvoj crti bojišnice, u punom sastavu bilo njih 321. Zadaća satnija bila je odsudna obrana mjesta Ramljani. Osim što je bojna nadgledala pokrete neprijateljskih trupa i javljala ih u Stožer, izrađivala je zaklone za osmatranje i borbeno djelovanje te zemunice za sklanjanje u slučaju jače paljbe topničkog ili minobacačkog oružja. Bojna je razvila i ratnu kiruršku prihvatnu ambulantu za ranjenike te malu apoteku s lijekovima. Za razvoj i uređenje ove ambulante maksimalno se angažirao dr. Orijano Bulić, a svoj veliki doprinos dali su i liječnici raspoređeni u postrojbu, od kojih su najzaslužniji dr. Staša Stemberga i dr. Fabio Božac, koji su prvi angažirani s postrojbom, rekao je nadalje Ružić.

Visok postotak odaziva

Postrojba je demobilizirana 2. svibnja 1994. godine i to, o Ružićevim riječima, bez gubitaka. Uslijedila je zapovijed da se zbog potrebe bojišta, ustroji interventna satnija iz sastava bojne za brzi dolazak na crtu bojišnice s ciljem spremnosti za borbenu uporabu gotovo iz pokreta, što je i učinjeno.

- Zbog svoje dobre organizacije i suradnje s autoprijevozničkim poduzećem, postrojba je prije zapovjeđenog roka mogla biti uporabljena. Postrojba se zbog preustroja HV-a ugasila 13. srpnja 1999. godine. Tijekom vojevanja, postrojba je redovito izvršavala sve dobivene zadaće i nije bilo poginulih ni ranjenih od pješačke paljbe. Od prvog do posljednjeg puta mobilizacije, postrojba je imala visok postotak odaziva. Mogu reći da, kada se pojavimo u Lici, uvijek smo dobro prihvaćeni, rekao nam je Boris Ružić.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

U nastavku je govorio o tome kako pripadnici danas žive i kada se sastaju.

- Poslije gašenja naše postrojbe nastavili smo se družiti te 2012. godine formirali i Udrugu "1. domobranska bojna" Pula preko koje, usput, pomažemo našim suborcima u ostvarivanju prava koje im omogućava Zakon o hrvatskim braniteljima. Redovito obilježavamo naše značajne obljetnice. Dosad smo izdali četiri knjige. Posljednja naša knjiga je "Organizacija mobilizacija". Ove smo je godine trebali promovirati u Gradu Puli, ali smo zbog financijskih nemogućnosti to odgodili za narednu godinu. Inače, knjiga je prezentirana javnosti čak i izvan Republike Hrvatske jer smo imali najveći odaziva na mobilizaciju i to u vrijeme kada nije bilo internetskih mogućnosti za pozivanje ljudi. Tada smo, primjera radi, od trenutka mobilizacije do dolaska na bojišnicu jednu našu satniju doveli u Liku u roku od 12 sati, rekao nam je Ružić.


Podijeli: Facebook Twiter