(Foto: Promo)
U Puli, i to u Domu sportova Mate Parlov u petak 31. svibnja i subotu 1. lipnja, prvi put u povijesti u ovom gradu održat će se gaming festival i Europsko esport natjecanje u Istri nazvano Fantastic Gaming Show koji organizira Fantastic Esports. Puljani i njihovi gosti imat će priliku družiti se s poznatim influencerima, streamerima i profesionalnim esportašima te uživati u raznovrsnim videoigrama, ali i osvojiti brojne nagrade.
Događaj je podijeljen u tri dvorane: esport arena u kojoj će se odvijati profesionalna esport natjecanja u FC24, Tekken 8, CS2 i Valorantu, expo dio i program stage gdje će biti brojni izlagači i performeri te battle arena u kojoj će biti smještena računala za igru.
- Gaming obuhvaća sve aktivnosti igranja video igara, dok esport predstavlja natjecateljsko igranje video igara na profesionalnoj razini, s organiziranim turnirima i ligama, objašnjava Ivan Tadić koji uz Melitu Nikolčić vodi tvrtku Fantastic Esports, a oboje već godinama žive u Puli.
Ovo je više od zabave, ali i više od običnog posla. I ovdje, kao npr. u sportu ili show businessu postoje već profilirana imena, zvijezde od kojih će se neke pojaviti i u Puli.
- U esportu i gamingu postoje zvijezde i poznata imena poput profesionalnih igrača, streamera i voditelja događaja. Neki od najvećih svjetskih esportaša koji dolaze iz Hrvatske su Luka Perković Perkz, jedan od najtrofejnijih svjetskih League of Legends igrača, Leon Pesić neLo, Rainbow 6 Siege igrač, Streamer zvijezda naš Alen Žlimen Shipbroman koji već drugu godinu nosi titulu najbolji streamer Hrvatske koji je ujedno među top 0,01 posto streamera na cijelom svijetu. U Puli će se pojaviti mnogi profesionalni igrači koji putuju svijetom i predstavljaju svoje timove i države, najavljuje Tadić koji napominje da će natjecanje u Puli biti otvoreno za sve zainteresirane igrače koji se prijave te prođu kroz sustav kvalifikacija koji će biti objavljen na web stranici www.fantasticgamingshow.com.
No, zašto baš Pula? »Pula je odabrana kao domaćin zbog svoje povijesti, atraktivnosti te želje da se esport i gaming približe publici koja možda nije imala priliku sudjelovati u sličnim događanjima«, odgovara Nikolčić koja očekuje velik broj sudionika i posjetitelja. Osim toga, tu je i propratni program koji uključuje razne aktivnosti poput panel diskusija, radionica i zabavnih sadržaja.
- Organizacija ovakvog događaja je skupa s obzirom da se radi o velikoj produkciji. Također sam prostor, smještaj ljudi, putovanja, nagradni fondovi, marketing i ostale stavke su velike. Naravno, ne računamo naš rad na događaju s kojim smo započeli od studenog prošle godine tako da dva dana showa pripremamo već pola godine, ističe Tadić. Za takvu manifestaciju pokrovitelja su našli u Gradu Puli koji je prepoznao priliku u Fantastic Gaming Showu te druge mnogobrojne partnere bez kojih ovaj događaj ne bi bio moguć.
Tadić je gamingu već 25 godina dok se esportom počeo baviti 2006. kada je dobio ADSL i započeo svoju Call of Duty karijeru.
- Od tog trenutka sam prešao na esport i već 15 godina nisam prešao nijednu igricu zato što volim natjecanja protiv drugih igrača, kaže on.
Iako je to njemu počelo kao zabava a pretvorilo se u posao, nekima je i dalje čudno kada kaže čime se bavi.
- Da, ljudi često iznenađeno reagiraju kad čuju da se netko bavi esportom i gamingom, ali ta industrija postaje sve više prepoznata i prihvaćena pogotovo od doba Covida kad je potpuno eksplodirao, kaže Ivan. Premda se ta industrija povezuje s djecom i muškarcima, istraživanja pokazuju drugačije: »Prema njima prosječan europski gamer ima 32 godine, a 46,7 posto europskih gamera su žene«, ističe on a Nikolčić se nadovezuje i objašnjava da je ženska gamerska populacija sve brojnija, a igre su različite.
- Ako pričamo o esportu rekla bi da se žene najviše natječu u Valorantu i CS2, kaže ona.
No, koga se uopće može zvati gamerom, je li to neki profesionalac ili je to bilo tko tko je ijednom odigrao, npr. Angry birds ili Candy crush? Odgovor je i tu vrlo jednostavan: »Gamerom se može smatrati svatko tko redovito igra video igre, bez obzira na žanr ili platformu«, objašnjava Nikolčić. Najpopularniji žanrovi video igara danas su battle royale (Fortnite), FPS (Valorant, CS2), moba (League of Legends, Dota2) i sportske igre (FC24).
- Postoji mogućnost da esport postane olimpijski sport, s obzirom na rastuću popularnost i globalnu prisutnost i vjerujemo da će se ona u jednom trenutku i dogoditi. Za sada imamo Olympic Esports Series (OES) globalno virtualno i simulirano sportsko natjecanje koje je stvorio Međunarodni olimpijski odbor u suradnji s međunarodnim federacijama i izdavačima igara, kaže Tadić.
Jednodnevne, višednevne i VIP ulaznice dostupne su u online prodaji i mogu se kupiti putem Entrija i na prodajnim mjestima njihovih partnera, a više informacija dostupno je na službenoj Instagram stranici Fantastic Gaming Showa.