bespovratni novac za niz projekata

Puljštini 33 milijuna eura: Trećina novca namijenjena za uređenje Društvenog centra Rojc i Parka Pragrande

| Autor: Helena Mostarkić Gobbo
Društveni centar Rojc jedna je od najvećih investicija i za nju je namijenjeno 8,5 milijuna eura (Snimio Milivoj Mijošek)

Društveni centar Rojc jedna je od najvećih investicija i za nju je namijenjeno 8,5 milijuna eura (Snimio Milivoj Mijošek)


Trenutno je u tijeku provedba niza projekata Grada Pule koji su sufinancirani bespovratnim sredstvima u vrijednosti većoj od 60 milijuna eura, a očekivanja idu u smjeru privlačenja još više od 150 milijuna eura. Nedavno je u Šibeniku održan skup na kojemu su potpisani i uručeni sporazumi o provedbi integriranih teritorijalnih ulaganja za novo financijsko razdoblje kojega je u ime Urbanog područja Pule potpisao, i od premijera Andreja Plenkovića i ministra regionalnog razvoja i fondova EU-a Šime Erlića, primio pulski gradonačelnik Filip Zoričić.

Vrijedan sporazum

Gradonačelnik je tom prilikom izrazio zadovoljstvo što je nakon dvije godine pripreme za Puljštinu potpisao sporazum vrijedan 33 milijuna eura, od čega je gotovo 20 milijuna eura namijenjeno velikim investicijama.

Temeljem potpisanog sporazuma, Urbanom području Pula, koje ne obuhvaća samo gradsko područje Pule, već i okolne općine koje su davnih dana administrativno pripadale Općini Pula, namijenjeno je 33 milijuna eura za različite projekte koji su važni kako za građane Pule, tako i mještane šire Puljštine. O tim se investicijama govorilo i jučer na završnoj konferenciji projekta »Grad Pula - tehnička pomoć ITU PT« održanoj u prostoru ?COWORKING Pula gdje su predstavljeni projekti urbanog područja Pula koji su uspješno provedeni ili su pred završetkom provedbe, a financirani su sredstvima ITU mehanizma u razdoblju 2014. - 2020. Uz navedeno, najavljeni su i projekti Urbanog područja Pula koji su predloženi za financiranje iz ITU mehanizma u razdoblju 2021. - 2027 godine.

O nekim smo projektima, koji su obuhvaćeni ovim sporazumom, već detaljnije pisali ranije poput dugoočekivanog uređenja Kupališta Stoja. No, na području grada Pule još ih je nekoliko. Radi se o projektu vezanom za Društveni centar Rojc, uvođenju Park & Ride sustava u gradu Puli - koji je zajednički projekt društava Pulapromet i Pula Parking, Pulskom inovacijskom centru te uređenju zelene zone Pragrande.

DC Rojc i Pragrande

Društveni centar Rojc strateški je projekt u okviru kojega se planira energetska obnova zgrade i obnova javnih površina koje okružuju zgradu - dva velika parkirališta, park i druge zelene površine, skate-park te nekadašnje rukometno i košarkaško igralište.

- Predviđena je implementacija fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije, obnova ovojnice zgrade, primjena integralnog pristupa izvedbe »kišnih vrtova« u svrhu izgradnje sustava oborinske odvodnje te poticanje održive mobilnosti opremanjem površine za zelena parkirališta odnosno bicikle i romobile. Time se stvara ugodnije, zdravije i pristupačnije okruženje za građane i korisnike javnih prostora te doprinosi ostvarenju ciljeva održivog razvoja, navode iz Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Grada Pule. Za radove na Društvenom centru Rojc planirani iznos bespovratnih sredstava iznosi čak 8,5 milijuna eura.

(Snimio Milivoj Mijošek)Zapuštena neuređena zona omeđena Ulicom Marsovog polja, Cestom prekomorskih brigada te Mutilskom ulicom postat će Park Pragrande (Arhiva Glas Istre)

Drugi, za građane intrigantan ‘zeleni’ projekt svakako je uređenje zelene zone Pragrande.

- Lokacija Pragrande u sadašnjem stanju je zapuštena neuređena zona omeđena Ulicom Marsovog polja, Cestom prekomorskih brigada te Mutilskom ulicom. Kako otvorene površine Urbanog područja Pula predstavljaju veliki potencijal za razvoj kvalitetnog i zdravog okoliša, strategijom razvoja Urbanog područja Pula predviđeno je da se u ovoj zoni razvija centralna zelena zona - gradski park s pratećim sportsko-rekreacijskim sadržajima u kojem će stanovnicima biti omogućen cjelodnevni boravak u prirodi, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Samanta Barić. Zona Pragrande, navode dalje iz Odjela, važna je i s aspekta odvodnje oborinskih voda s obzirom na to da njome prolazi jedan od značajnijih odvodnih kanala grada Pule - kanal Pragrande koji služi odvodnji površinskih odnosno oborinskih voda šireg sliva koji mu gravitira.

Zelena infrastruktura

Ovim projektom se planiraju i radovi urbanističkog hortikulturnog uređenja, izgradnja infrastrukture za odvodnju oborinskih voda te nabava opreme za održavanje i sustav nadzora, čime će se povećati sigurnost budućih korisnika.

- Sadržaji parka bit će prilagođeni osobama smanjene pokretljivosti te će se time utjecati na njihovo uključivanje u zajednicu, naglasila je pročelnica Barić. Uređenje zone Pragrande, čija je realizacija najavljena i obećana prije točno dvije godine, kroz ITU mehanizam predstavlja ulaganje u zelenu infrastrukturu i doprinosi ostvarenju okolišnih ciljeva koji su obuhvaćeni uredbom Europske unije koja se odnosi na ublažavanje klimatskih promjena, prilagodbu klimatskim promjenama, održivu uporabu i zaštitu vodnih i morskih resursa, prijelaz na kružno gospodarstvo, sprečavanje i kontrolu onečišćenja te zaštitu i obnovu bioraznolikosti i ekosustava.

Iz nadležnog Odjela Grada Pule napominju da će obnova velike zelene površine u neposrednoj blizini centra grada omogućiti povećanje kvalitete života stanovnika te smanjenje temperature u gradu, što direktno doprinosi prilagodbi cijelog područja klimatskim promjenama. Centralna pozicija budućeg parka, navode iz Odjela, omogućit će mu da bude veza između urbanog dijela i šumskih površina na periferiji te tako stvoriti mrežu koja povezuje otvorene gradske površine u slijed parkova, trgova i sportsko-rekreacijskih površina. Planirani iznos bespovratnih sredstava za budući Park Pragrande je gotovo 3,2 milijuna eura.

Kruna rada

U narednom se razdoblju čak 13 projekata planira financirati kroz ITU mehanizam u okviru ovog iznosa od 33 milijuna eura. Zajednički projekt Grada Pule i Općine Medulin koji je obuhvaćen ovim sporazumom »teškim« 33 milijuna eura je razvoj biciklističke infrastrukture Pula - Medulin - Premantura, a Općine Svetvinčenat, Fažana i Marčana uključene su u Sport point - Integrirani projekt ulaganja u sportsku infrastrukturu. U Općini Medulin dio sredstava ići će projektu MMC Cave Romane.

U Općini Barban sporazumom je predviđena rekonstrukcija i dogradnja konjičkog centra za sportsko-rekreacijske namjene te obnova povijesnog centra naselja. Iz Općine Barban, nažalost, nismo dobili detalje o ovim projektima radi odsutnosti načelnika Dalibora Pausa. Projekti predviđeni ovim sporazumom su i uspostava multifunkcijskog centra u Općini Ližnjan, izgradnja zgrade poduzetničkog inkubatora u Marčani te rekonstrukcija i dogradnja Kapucinskog samostana u Vodnjanu.

Tim se projektima, ističu iz Grada, naglašava usmjerenost ka poduzimanju aktivnosti kojima će se ostvariti strateški razvojni ciljevi i na taj način Urbano područje Pula pretvoriti u prostor visokog životnog standarda, dostupnih sadržaja, širokih mogućnosti zaposlenja te prostor zelenog, čistog i održivog okoliša. Spomenuti projekti će, navode u Gradu Puli, učiniti naše urbano područje zelenijim, uključivijim, povezanijim i bogatijim za kvalitetnu poduzetničku infrastrukturu, a ujedno će se učvrstiti veza među jedinicama lokalne samouprave i omogućiti njihov ravnomjeran razvoj. Ovakvim ulaganjem u obnovu i revitalizaciju kulturno-povijesne baštine očuvat će se vrijedni lokaliteti i objekti, povećati estetska vrijednost prostora, osigurati održivost povijesnih spomenika te povećati kvaliteta života stanovništva.

(Snimio Milivoj Mijošek)Malo rimsko kazalište projekt je bez kojeg je Hrvatsku teško zamisliti (Promo / Danijel Bartolić)

Iz Grada Pule ovu su dodjelu sporazuma nazvali krunom dugotrajnog predanog rada, od izrade strategije razvoja Urbanog područja Pula, preko predlaganja projekata i na kraju provedenih prioriteta prema kriterijima koje određuje Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter