Autor projekta Zvonimir Čačić (Snimila Helena Mostarkić Gobbo)
Gimnazija Pula ovih je dana obogaćena umjetničko-edukativnim infografikama kojima je cilj učenicima približiti život i djelo velikana koji potječu iz njihova zavičaja ili su nekim dijelom svojeg života uz taj zavičaj bili vezani, a ostavili su traga na kulturni i znanstveni razvoj.
Riječ je o projektu pod nazivom "Velikani u školskim klupama" koji je autorski osmislio i realizirao Zvonimir Čačić, grafički dizajner i ilustrator, koji je ujedno i bivši učenik pulske Gimnazije.
- To je projekt koji je financirao Grad, a koji sam ja osmislio i prijavio ga na natječaj za potrebe u kulturi za prošlu godinu. S tim sredstvima napravili smo infografike, pojasnio je Čačić za Glas Istre, te dodao da je smisao projekta bio na neformalan i drugačiji način predstaviti ljude koji su potekli iz ovih krajeva.
Ovom prilikom obrađeni su akademik, ekonomist i novinar Mijo Mirković – Mate Balota koji je svoje mjesto našao na zidu učionice hrvatskog jezika te fizičar i sveučilišni profesor Slobodan Brant, znanstvenik svjetskog glasa i također bivši učenik pulske gimnazije, svakako nedovoljno prepoznat u pulskoj javnosti koji se ovom prilikom ‘uselio’ u praktikum fizike.
- Većina je čula za te osobe, ali ne znaju o njima nešto pobliže. Kada nekome spomenete Matu Balotu, osoba uglavnom zna tko je to, ali ne zna o njemu onoliko koliko bi trebala, ističe Čačić.
Autor projekta napominje da je ideja bila na neformalan, zanimljiv i šaljiv način, stripovsko-karikaturnim stilom bliskim mladim ljudima portretirati neke od naših velikana te takav crtež, zajedno s mnoštvom podataka iz njihovih života, uobličiti u medij koji će kod učenika pobuditi želju da se pobliže zainteresiraju za ljude koji su nam toliko toga ostavili u naslijeđe.
- Infografika kao medij je izrazito vizualno atraktivna, jer kroz sliku i podatke sve objedinjuje u jednu cjelinu i na taj način puno informacija bude lakše i prijemčljivije nego kroz samo tekst ili samo fotografiju. Ideja je bila da se na taj način sadržaj lakše približi učenicima, najprije vizualno, a zatim da ih taj vizual privuče da prouče detalje o toj ličnosti. I naravno, da se educiraju, naglašava Čačić.
- Da napravite anketu tko je Slobodan Brant, možda je jedan ili dva posto ljudi čulo za njega, a radi se o čovjeku koji je u Puli završio srednju školu i poslije postao fizičar svjetskog glasa. Toliko je puno ostavio traga, u Puli je proveo cijelu mladost gdje je bio do odlaska na fakultet i učenici sigurno ne znaju za njega, a ovako će infografika biti u praktikumu fizike na zidu, pa će se educirati o njemu i o tome što je sve ostavio u naslijeđe, istaknuo je Čačić dodavši da je dugo htio realizirati ovaj projekt.
Čačić je potvrdio da u skoroj budućnosti planira slične projekte.
- Postoji jako puno važnih osoba koje su doprinijele našoj znanosti i kulturi, a prijavio sam i nastavak projekta pa bih iduće godine, ako dobijemo sredstva, volio nastaviti s time, s nekim drugim ličnostima. To je nešto što svakako imam u planu, zaključio je Čačić.
Realizaciji projekta doprinijeli su ravnatelj Gimnazije Nikola Vujačić te profesori fizike Ivan Popčević i Aneta Andrašević, uz financijsku potporu Grada Pule.
- Zvonimir Čačić naš je bivši učenik, a naši učenici, kada imaju neke ideje ili projekte, često se jave da bi nešto dali školi, neko znanje ili iskustvo. Zvonimir je umjetnik i ima svoju vrijednost, a sve je edukativnog karaktera i služi da učenike zaintrigira na daljnje istraživanje, rekao je ravnatelj Nikola Vujačić.
Autor projekta, Zvonimir Čačić, pulski je grafički dizajner i ilustrator, član Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika, koji je svojim radom i suradnjom s brojnim klijentima ostavio traga u sportskom, civilnom, gospodarskom, kulturnom i turističkom segmentu grada Pule i šire. Dobitnik je nekoliko domaćih i inozemnih nagrada i priznanja, a autor je jedne samostalne izložbe, dvije autorske koncepcije izložbi te sudionik na 54 skupne izložbe u Hrvatskoj i svijetu. Neki od Čačićevih radova objavljeni su u stručnim knjigama renomiranih izdavača.