Rano jutros, dok je većina građana još uvijek spavala, uklonjena je podmornička mina iz pulske luke. Eksplozivna naprava, pronađena prije nekoliko mjeseci, prebačena je na teretno vozilo i s Vallelunge prevezena na Marleru radi uništenja u kontroliranim, sigurnim uvjetima.
Danijel Petrinjak, vođa grupe protueksplozijskih ronioca Interventne jedinice policije Pula, otkrio je kako je riječ o torpednoj mini veličine 2,30 metara, opsega 53 centimetara i težine 737 kilograma, od čega eksplozivni naboj čini 535 kilograma.
- Akcija uklanjanja mine iz mora, koja se nalazila u pulskoj luci, bila je poprilično zahtjevna akcija, pogotovo zbog muljevitog dna. Većinu toga smo radili na dodir, bila je jako slaba vidljivost, ali je bilo dobro isplanirano pa smo se držali plana. Pretpostavljali smo da će tako biti, pa je sve uspješno proteklo, rekao je Petrinjak, dodavši da se ne radi o klasičnom torpedu koji ima vlastiti pogon, već o mini koja se izbacuje iz broda ili podmornice.
Sama akcija uklanjanja mine trajala je oko sat i pol, od 8 sati, a pripreme su počele već u 6 ujutro. Policijski ronioci spustili su se na oko šest metara dubine, osigurali minu i uz pomoć balona podignuli ju na površinu mora. Prebačena je na kopno, a potom na kamionu, uz policijsku pratnju, odvezena na Marleru.
Uz ronioce Interventne jedinice policije Pula, u akciji su sudjelovali i policijski službenici Regionalne protueksplozijske jedinice Rijeka, djelatnici Jedinice specijalne i interventne policije Split, pomorska policijom i druge ustrojstvene jedinice PU istarske.
S obzirom na to da je Pula nekadašnje vojno područje, pronalazak tih sredstava nije im nepoznanica.
- Sredstvo je to koje stoji u moru već 80 godina, tako da ne bi trebalo biti neke opasnosti, iako mjera predostrožnosti nikad dosta, kao i s bilo kojim minsko-eksplozivnim sredstvom, rekao je Petrinjak.
Kako nam kaže Petrinjak, napravu je u lipnju pronašao skiper, kada mu se ondje zaglavilo sidro. Od tada su, navodi, izradili izvide, napravili preliminarne urone i prikupljali informacije o ovom eksplozivnom sredstvu, da bi ga na siguran način uklonili.
Na pitanje postoji li mogućnost da ima još takvih naprava na dnu, Petrinjak odgovara da je sve moguće pa tako apelira na građane da, ukoliko naiđu na nešto takvo, dojave službama.