PULA 2

Uspješno okončan najvrjedniji strateški projekt Strategije razvoja Urbanog područja Pula realiziran u sklopu ITU mehanizma: Već predloženo 13 novih strateških projekata vrijednih 33 milijuna eura

| Autor: Milan Pavlović
(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)


Nedavnom svečanošću otvaranja novoizgrađenog Poduzetničkog centra Coworking Pula uspješno je okončan najvrjedniji strateški projekt Strategije razvoja Urbanog područja Pula realiziran u sklopu ITU mehanizma za urbano područje Pula u financijskom okviru od 2014. do 2020. godine. Od ukupno 3,6 milijuna eura koliko je stajala izgradnja i uređenje tog objekta, čak 2,4 milijuna stiglo je kao bespovratno sufinanciranje Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, te su prepoznavši to kao ogromnu razvojnu priliku u pulskoj gradskoj upravi, zajedno s partnerima iz ostalih jedinica lokalne samouprave s kojima zajednički čine Urbano područje Pule, vrlo aktivno i ambiciozno pristupili i pripremi projekata za novo višegodišnje financijsko razdoblje od 2021. do 2027. godine.

Mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja predstavlja provedbeni mehanizam Europske unije koji naglašava jačanje integriranog pristupa urbanom razvoju. Potiče se održivi urbani razvoj koji ima naglašenu teritorijalnu dimenziju te omogućava pružanje financijske potpore iz različitih europskih fondova i operativnih programa za provođenje integriranih aktivnosti. Time jača uloga gradova kao pokretača gospodarskog razvoja, osnažuje se suradnja između jedinica lokalne samouprave, te se razvijaju administrativni kapaciteti gradova. Uz grad Pulu, Urbano područje Pule čine i grad Vodnjan, te općine Svetvinčenat, Ližnjan, Barban, Fažana, Marčana i Medulin.

Tri cilja

Kako doznajemo od pročelnice Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Samante Barić, integrirani teritorijalni pristup u Urbanom području Pula očituje se kroz niz postavljenih prioriteta i razvojnih ciljeva koji su definirani unutar tri specifična cilja iz Integriranog teritorijalnog programa za razdoblje 2021. – 2027. To su jačanje održivog rasta i konkurentnosti malih i srednjih poduzeća i otvaranje radnih mjesta u njima, među ostalim i kroz produktivna ulaganja, promicanje održive multimodalne gradske mobilnosti kao dijela prelaska na gospodarstvo s nultom neto stopom emisije ugljika, te poticanje integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u urbanim područjima.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Za višegodišnji financijski okvir od 2021. do 2027. godine, Urbano područje Pula predložilo je 13 strateških projekata za financiranje putem izravne dodjele kroz mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja, ukupne alokacije 33 milijuna eura bespovratnih sredstava. Trenutno je proces prioritizacije projekata na samom kraju te se uskoro očekuje potpisivanje Sporazuma o provedbi integriranih teritorijalnih ulaganja u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021. - 2027., a pročelnica Barić predstavila nam je vrijedne projekte za koje će Grad pokušati osigurati značajna bespovratna sredstva kroz ovaj financijski okvir programa.

Najvrjedniji projekt

Najvrjedniji i najzahtjevniji projekt koji će Grad Pula pokušati realizirati uz pomoć ovog financijskog mehanizma je uređenje Društvenog centra Rojc. Projektom za koji Pula planira bespovratno iz europskih fondova povući čak 8,5 milijuna eura planira se energetska obnova zgrade Društvenog centra Rojc, te obnova javnih površina koje okružuju zgradu. To su dva velika parkirališta, park i druge zelene površine, skate-park te nekadašnje rukometno i košarkaško igralište. Predviđena je implementacija fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije, obnova ovojnice zgrade, primjena integralnog pristupa izvedbe »kišnih vrtova« u svrhu izgradnje sustava oborinske odvodnje, poticanje održive mobilnosti opremanjem površine za zelena parkirališta za bicikle i romobile. Realizacijom tog projekta stvorilo bi se ugodnije, zdravije i pristupačnije okruženje za građane i korisnike javnih prostora te doprinosi ostvarenju ciljeva održivog razvoja. Projekt je planiran kroz specifični cilj poticanje integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u urbanim područjima.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Jedan od projekata koji će Grad Pula samostalno kandidirati u ovom financijskom okviru ITU mehanizma je dugo očekivano i najavljivano uređenje kupališta Stoja. Strateški projekt Uređenje kupališta Stoja odnosi se na revitalizaciju gradskog kupališta Stoja koje čini neizostavni dio identiteta grada Pule, a koje je trenutno u derutnom stanju. Projektom će se obnoviti vrijedni javni prostor te javna turistička infrastruktura, na korist turistima i građanima Pule, ali i cijelog prostora Urbanog područja Pula. Budući da se radi o izuzetno vrijednom arhitektonskom djelu koje se trenutno nalazi u derutnom stanju, a upisano je u Registar pojedinačno zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske, ovom bi se obnovom istovremeno sačuvalo i kulturnu baštinu. Projekt za koji Grad traži nešto više od 2 milijuna eura bespovratnih sredstava planiran je kroz specifični cilj poticanja integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u urbanim područjima.

Zelena zona

Još jedan od projekata koje će Grad Pula kandidirati kroz ovaj financijski okvir je uređenje zelene zone Pragrande kojim se planira uređenje područja urbanih vrtova zelenim i društveno-sportskim sadržajima na tom prostoru uz rješavanje problema oborinskih voda. Kroz realizaciju projekta bi se provela regeneracija zelenog tkiva biljnim kulturama, privele svrsi neuređene površine s ciljem stvaranja novih zelenih prostora grada Pule koji bi doprinosili kvaliteti života stanovnika i ublažavali klimatske promjene te povećale bioraznolikost područja. Predviđeni prostor obuhvaća zonu zapuštenih vrtova koju je primarno potrebno krajobrazno urediti sadnjom stablašica i postavljanjem urbane opreme, a potom urediti prostore za rekreaciju, cjelodnevni boravak u prirodi, boravak kućnih ljubimaca i slično. Također se predviđa i uređivanje sustava za prihvat i pročišćavanje oborinskih voda elementima poput zelenih retencija, prirodnih jezeraca i dr. Projekt je planiran kroz specifični cilj poticanja integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u urbanim područjima, a planirani iznos bespovratnih sredstava nešto veći od 3,1 milijuna eura.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Na koncu tu je i vrlo zanimljiv projekt Pulskog inovacijskog centra – PIC kojim se planira obnova brownfield lokacije na Vallelungi koja je danas neadekvatno iskorištena, napuštena i zapuštena, a istovremeno predstavlja iznimno vrijedan prostorni resurs pogodan za prenamjenu za potrebe stanovništva. Na lokaciji se planira centar koji bi pružao podršku poduzetnicima u smislu potporne infrastrukture i to istraživačima, inovatorima, start-up tvrtkama, digitalnim nomadima i slično. Moderan prostor stvorio bi uvjete za razmjenu informacija i iskustava, umrežavanje poduzetnika, pružanje pomoći poduzetnicima početnicima te podići poduzetnički potencijal na višu razinu. Cilj je stvoriti urbanu poslovnu četvrt u kojoj će se obnoviti ne samo zgrade nego i zapuštene zelene površine, biciklističke staze i staze za rekreaciju s opremom na otvorenom. Projekt je planiran kroz specifične ciljeve jačanja održivog rasta i konkurentnosti malih i srednjih poduzeća i otvaranje radnih mjesta u njima, među ostalim i kroz produktivna ulaganja te poticanja integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u urbanim područjima, a planirani iznos bespovratnih sredstava za njegovu realizaciju iznosi 2 milijuna eura.

I druge samouprave

Uz ove samostalne pulske, zanimljive projekte će samostalno ili zajednički kandidirati i ostale jedinice lokalne samouprave Urbanog područja Pule.

Grad Pula i Općina Medulin zajednički kandidiraju projekt razvoja biciklističke infrastrukture kojim se planira izgradnja biciklističke infrastrukture na frekventnim prometnicama s ciljem poboljšanja sigurnosti biciklista, promicanja i unapređenja sadržaja za rekreaciju, kretanja i zdravog načina života, razvoja i rasta ciklo turizma i produženja turističke sezone, dok Općina Medulin samostalno kandidira projekt MMC Cave Romane. On predviđa uređenje starog rimskog kamenoloma iz kojeg se vadio kamen za izgradnju pulske Arene, te njegova prenamjena u centar kulture i sporta u svrhu održivog i kružnog upravljanja prostorom i stvaranja novih javnih površina za različite aktivnosti. Na prostoru nekadašnjeg kamenoloma predviđa se izgradnja dvije ljetne pozornice te muzej kamena. Od sportskih sadržaja planira se biciklistička staza te stijena za penjanje.

S ciljem razvoja i poticanja sporta i rekreacije, razvoja turizma te očuvanja nematerijalne kulturne baštine kroz poboljšanje uvjeta za »Trku na prstenac« Općina Barban će kroz aktualni ITU financijski okvir kandidirati projekt rekonstrukcije i dogradnje zgrade konjičkog centra sportsko-rekreacijske namjene, kao i projekt obnove povijesnog centra naselja kojim je planirano ulaganje u uređenje prostora stare gradske jezgre Barbana.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Općina Ližnjan kandidirat će projekt uspostave multifunkcionalnog centra, odnosno revitalizacije i prenamjene bivše gospodarske zgrade Agroprodukta smještene u centru naselja u knjižnicu, prostor za odvijanje različitih aktivnosti organizacija civilnog društva, prostor za uključivanje marginaliziranih i ranjivih skupina poput starijih osoba te pružanje zdravstvenih usluga, a općine Svetvinčenat, Fažana i Marčana zajednički projekt SPORT POINT kojim se planira izgradnja sportske dvorane u Svetvinčentu, društveno-sportskog centra Valbandon te rekonstrukcija i dogradnja sportskog centra Mandalena u Marčani. Općina Marčana samostalno kandidira projekt izgradnje poduzetničkog inkubatora u Marčani, odnosno rekonstrukcije i obnove stare napuštene poslovne zgrade i njezine prenamjene u kvalitetan moderan prostor na dvije etaže u kojem se planiraju poslovni prostori i radionice namijenjene radu poduzetnika, a Grad Vodnjan projekt rekonstrukcije i revitalizacija Kapucinskog samostana u Vodnjanu kojim se planira obnova samostana, te stvaranje uvjeta za otvaranje posjetiteljsko-interpretacijskog centra, prostora za održavanje izložbi i drugih kulturnih programa, te održavanje restauratorskih radionica. Recimo za kraj i da ukupnoj ITU alokaciji za ovo financijsko razdoblje od 33 milijuna eura, Grad Pula ima udio od 54 posto, odnosno za pripremljene projekte planirano je povući 17,9 milijuna eura bespovratnih EU sredstava.

Kronična boljka - promet

Jedna od kroničnih gradskih boljki je svakako i promet, a njezinom ublažavanju i rješavanju trebao bi pomoći projekt uvođenja Park & Ride sustava za koji se Grad Pula nada osigurati financijsku pomoć iz Europe u iznosu 2,2 milijuna eura. Provođenje tog projekta planira se na lokacijama parkirališta Mandrač, Gregovica i Marsovo polje 2 kroz integriranje sustava parkiranja osobnih automobila te nastavak prijevoza alternativnim sredstvima javnog gradskog prijevoza odnosno e-autobusima, e-biciklima i e-romobilima ili pješačenjem. Cilj projekta je promicanje održive multimodalne mikro-mobilnosti te visoka razina prometne povezanosti i dostupnosti čime se doprinosi smanjenju emisije stakleničkih plinova i dugoročno stvaraju uvjeti za kvalitetniji život stanovnika cijelog urbanog područja. Ovaj projekt je planiran kroz specifični cilj promicanje održive multimodalne gradske mobilnosti kao dijela prelaska na gospodarstvo s nultom neto stopom emisije ugljika.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter