Hrvatska udruga brodara 

Mare Nostrum: "Za očuvanje pomorske tradicije ključno je usklađivanje poslovanja s novim propisima o zaštiti okoliša"

Mare Nostrum ima tri glavne vodilje: održavanje i jačanje konkurentnosti hrvatskih brodara na europskom i svjetskom tržištu, poštivanje i promicanje kulture sigurnosti plovidbe i zaštite morskog okoliša te zastupanje interesa članica pred nadležnim tijelima na nacionalnoj, regionalnoj, europskoj i svjetskoj razini te poticanje rješavanja pitanja od interesa za brodarstvo pred zakonodavnim tijelima

| Autor: Glas Istre
Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum već 32 godine okuplja brodare koji posluju u međunarodnoj, obalnoj i linijskoj plovidbi

Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum već 32 godine okuplja brodare koji posluju u međunarodnoj, obalnoj i linijskoj plovidbi


Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum jučer je u prostorijama HGK Županijske komore Pula održala svoju 118. sjednicu Skupštine. Sjednicom je predsjedao Igor Budisavljević, direktor pulskog brodara Alpha Adriatic, ujedno i predsjednik Skupštine HUB-a Mare Nostrum.

U radu Skupštine su, uz predsjednike uprava članica Udruge vrlo aktivno sudjelovali Boris Fantulin, načelnik Sektora održivog razvoja pomorstva u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Madlena Ožanić, voditeljica Službe za klimatske aktivnosti u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Rašeljka Tomasović iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te Dino Kučić, specijalist za nabavu goriva i održivi razvoj iz Croatia Airlinesa.

Hrvatska udruga brodara Mare Nostrum već 32 godine okuplja brodare koji posluju u međunarodnoj, obalnoj i linijskoj plovidbi i tako njeguje višestoljetnu hrvatsku pomorsku tradiciju i strast za morem i pomorstvom. Mare Nostrum ima tri glavne vodilje: održavanje i jačanje konkurentnosti hrvatskih brodara na europskom i svjetskom tržištu, poštivanje i promicanje kulture sigurnosti plovidbe i zaštite morskog okoliša te zastupanje interesa članica pred nadležnim tijelima na nacionalnoj, regionalnoj, europskoj i svjetskoj razini te poticanje rješavanja pitanja od interesa za brodarstvo pred zakonodavnim tijelima.

Sedam članica i tri pridružene

Od početka 2023. HUB Mare Nostrum je članica ECSA (European Community Shipowners’ Associations) sa sjedištem u Briselu gdje surađuje s kolegama iz drugih europskih država i aktivno sudjeluje u pripremi zakonskih rješenja koji se tiču pomorske industrije na europskoj razini.

Udruga trenutno broji sedam članica: Alpha Adriatic d.d., Atlantska plovidba d.d., Brodosplit plovidba d.d., Jadrolinija, Jadroplov d.d., Rapska plovidba d.d. i Tankerska plovidba d.d. Pridružene članice su Hrvatski registar brodova, Golar Viking Management d.o.o. i Thome Croatia d.o.o.

U okviru Udruge djeluju tehnička, pravna i financijska komisija u kojima se iskusni i stručni djelatnici iz redova članica redovito sastaju, izmjenjuju iskustva, raspravljaju o postojećoj regulativi, najavljenim izmjenama i novim propisima te usklađuju stajališta blisko surađujući sa zakonodavnim tijelima.

Igor Budisavljević, direktor pulskog brodara Alpha Adriatic i predsjednik Skupštine HUB-a Mare NostrumIgor Budisavljević, direktor pulskog brodara Alpha Adriatic i predsjednik Skupštine HUB-a Mare Nostrum

U suradnji s resornim Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture, akademskom zajednicom, pravnim praktičarima i drugim dionicima hrvatske pomorske industrije, zadnjih tridesetak godina bivše i sadašnje članice Udruge Mare Nostrum uspješno su surađivale i u obrani države te su dale svoj značajan doprinos na izgradnji potrebne pomorsko-pravne infrastrukture koja je omogućila upis brodova u hrvatski upisnik brodova i vijanje hrvatske zastave te bila temelj za izdavanje svih potrebnih brodskih dokumenata, poput pomorskih knjižica i prvih ovlaštenja za pomorce.

U Republici Hrvatskoj danas imamo moderan Pomorski zakonik, pomorci u međunarodnoj plovidbi oslobođeni su plaćanja poreza na dohodak poput pomoraca u drugim zemljama EU te je, po uzoru na druge europske zemlje, uveden porez po tonaži za brodare. Tijekom pandemije korona virusa Udruga je u suradnji s hrvatskim vlastima, europskim i međunarodnim institucijama te Sindikatom pomoraca Hrvatske aktivno tražila moguća rješenja za smjene pomoraca.

Prioritet dekarbonizacija pomorske industrije

Trenutačno su u fokusu Udruge aktivnosti usmjerene prema dekarbonizaciji pomorske industrije i usklađivanju poslovanja brodova s novim propisima zaštite okoliša, podizanju kvalitete upravljanja i razine sigurnosti na brodovima hrvatske državne pripadnosti u međunarodnoj plovidbi, ali i na djelatnostima kojima je cilj iznaći bolja zakonodavna rješenja prilagođena specifičnostima obavljanja pomorske djelatnosti u obalnoj i linijskoj plovidbi.

Svjedočimo iznimno snažnom razvoju upravo tog segmenta pomorske djelatnosti posljednjih godina, dok pravna regulativa istodobno nije pratila brz ritam razvoja same industrije. Postojeći propisi zapravo su više prilagođeni potrebama međunarodne plovidbe, a pomorska industrija vrlo je specifična u odnosu na sve ostale kopnene industrije, pa je često potrebno puno truda, strpljenja, vremena i stručnih argumenata da se takve specifičnosti u konačnici uvaže i inkorporiraju u zakonodavstvo.

Pomorstvo je opet u fokusu. Šira javnost imala je prigodu podsjetiti se i svjedočiti posljedicama poremećaja redovnog pomorskog prometa; od nestašica, usporavanja gospodarstva, inflacije, povećanja cijena uslijed pandemije i rata u Ukrajini te stoga ne smijemo zaboraviti da je more izvor života.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter