Dom sportova u Puli (snimio Milivoj MIJOŠEK)
"Suština priče je da smo imali sklopljen ugovor i da želimo da se on ispuni. Druga strana je podnijela protutužbu temeljem toga da im nismo rekli tko su svi izvođači. Ipak, moram reći da je Pula Sport gospodarski subjekt, od njih se očekuje veća pozornost kada postupaju. Nisu oni starija gospođa od 80 godina kojoj se može nešto uvaliti. Ako su smatrali da im je bitno da se točno navedu svi izvođači, onda nisu trebali sklopiti ugovor pa naknadno govoriti da nisu znali. Ono što je bitno se stavlja u ugovor", kazao je danas ispred pazinskog Trgovačkog suda Srđan Simić, odvjetnik organizatora nesuđenog narodnjačkog koncerta u Puli, povodom ročišta o privremenoj mjeri da se koncert ipak održi, o čemu još nije donesena odluka.
Tako još nije poznato ni hoće li se koncert u pulskom Domu sportova, kojeg je gradonačelnik Filip Zoričić zabranio, ipak održati 25. ožujka ili neće.
Na upravo završenom ročištu obje su strane iznijele svoje argumente te se odluka o održavanju koncerta očekuje početkom slijedećeg tjedna.
Podsjetimo, agencija Hiljadarka, odnosno društvo Cimar production, koje je organiziralo taj koncert u Puli, podnijelo je tužbu Trgovačkom sudu u Pazinu protiv gradskog poduzeća Pula Sport, vlasnika i upravitelja dvorane u kojoj se nastup trebao održati. Između ostalog, traži se određivanje hitne privremene mjere, točnije da se donese presuda o tome da se koncert ipak održi u Puli.
"Ukoliko sud ne odobri održavanje koncerta, idemo dalje s tužbom, ali ovaj put za naknadu štete. Naravno, neće nam nastati nenadoknadiva šteta ukoliko se koncert održi. Tužitelj tvrdi da je dvoranu već iznajmio trećoj osobi, ali za to nema nikakvih dokaza. Postoje tri razloga za ovu privremenu mjeru, a jedan od njih je da bez nje postoji opasnost da će suprotna strana spriječiti održavanje koncerta. Nedvosmisleno se može zaključiti da Pula Sport nema namjeru ispuniti ugovorne obveze", kaže pulski odvjetnik Simić i konstatira da je Pula Sport problematizirao samu valjanost ugovora, kao i vrstu glazbe.
"Nazvao ju je srpskom folk glazbom, cajkama, te ekstremnom turbo-folk glazbom. Ovakvo karakteriziranje posljedica je nepoznavanja te vrste glazbe. Radi se i o predrasudi jer, po ovome, svi izvođači iz Srbije spadaju u turbo-folk. Mi smo pribavili mišljenja uvaženih glazbenika, i oni jasno zauzimaju stav da se radi isključivo o narodnjačkog glazbi", navodi, između ostalog, Simić.
Drugu stranu priče imao je zagrebački odvjetnik Krešimir Škarica, koji u ovom sporu zastupa Pula Sport.
"Nismo znali koji su izvođači, dovedeni smo u zabludu. To je poanta cijele priče, a i kasnilo se s naplatom akontacije. Ne radi se o nikakvoj cenzuri, mentalnoj higijeni niti pokušaju uvođenja moralnog ćudoređa. Skloniji sam tome da se pravna bitka vodi u sudnici nego putem medija. Držim da smo sve detaljno obrazložili i argumentirali. Njihova šteta se mora dokazati i učiniti vjerojatnom, što do sada nije učinjeno. Radi se samo o nekakvom pseudo-pritiskom za anticipiranje odluke", poručio je Škarica, dodajući da organizator nije dao nikakve dokaze, recimo o visini transfera za izvođače i o prodaji karata.
Ipak, kada je riječ o argumentu neplaćanja akontacije, Simić odgovara da je to irelevantno.
"Zaista nije plaćeno na vrijeme, ali zakon u tim slučajevima kaže da ako se plati naknadno, da se ugovor održava na snazi. Zakon je tu vrlo jasan. Također, sama činjenica da nam je stigla protutužba znači da je ugovor još na snazi. To dovoljno govori o vjerojatnosti naše tražbine", zaključuje Simić.