Mnogi sada žele kupiti eure, iako je tečaj nepovoljniji u odnosu na onaj koji će vrijediti od 1. siječnja (Snimio Mirjana Vermezović Ivanović)
Približava se 1. siječanj 2023. kada euro postaje nova službena valuta u Republici Hrvatskoj, zbog čega se posljednjih nekoliko dana u gotovo svakom razgovoru potegne pitanje eura. Preračunava se, kalkulira, traže se savjeti što je najpametnije učiniti - zamijeniti kune odmah ili plaćati i dalje njima dok traje dvojno iskazivanje cijena? Staviti ušteđevinu iz kućnih sefova i pod madracima na račun ili ju, pak, zamijeniti u eure?
Pripreme za prelazak s kune na europsku valutu u punom su jeku. Pred pulskim mjenjačnicama može se uočiti više građana nego inače, negdje su to čak i poduži redovi, a posebice je to slučaj pred poslovnicama banki.
Da se ovih dana radi punom parom, potvrđuju nam i djelatnici te vlasnici pulskih mjenjačnica. Kažu nam da više praktički nema eura za prodaju klijentima, budući da je interes za tu valutu jako velik. A da je potražnja mnogo veća od ponude, u nekim slučajevima i po 20 do 50 puta veća, ističe i Walter Kapov, vlasnik mjenjačnica No1.
- Uglavnom prodamo po 100, 200, 300 eura, a oni koji žele kupiti veće iznose - nemamo. Tako je i u gotovo svim mjenjačnicama u Puli. Pitao sam na nekoliko lokacija, neke od njih nemaju više ništa eura, kaže Kapov.