Metris je Veleučilištu donio kompetencije, znanstveni kadar koji radi u laboratorijima, kao i znanstvene projekte koji su se nastavili uspješno razvijati tijekom protekle dvije godine
Tehnologija koja se nalazi u Metrisu je izrazito rijetka, u što spadaju i brojni specijalni mikroskopi (Snimio Milivoj Mijošek)
Od početka 2021. godine u sklopu Istarskog veleučilišta u Puli djeluje istraživački Centar Metris koji se kroz godine etablirao u području istraživanja i razvoja materijala te postao nezaobilazan partner gospodarstvu i znanstvenom sektoru. Odluku o pripajanju Metrisa Veleučilištu donijela je Skupština Istarske županije, a cilj te fuzije bilo je jačanje obje ustanove, Veleučilišta u istraživačkom i projektnom, a Metrisa u nastavno-znanstvenom području.
Metris je Veleučilištu donio kompetencije, znanstveni kadar koji radi u laboratorijima, kao i znanstvene projekte koji su se nastavili uspješno razvijati tijekom protekle dvije godine.
"U našim se laboratorijima u više od 30 ispitnih metoda istražuju sve vrste materijala, tako da ispitujemo njihov sastav, kvalitetu, karakteristike i svojstva. Surađujemo s više od 600 klijenata iz Hrvatske i EU, s prosječnom ocjenom 4,80 od 5,00, što dokazuje visok stupanj njihova zadovoljstva", kazao je dekan Istarskog veleučilišta dr. sc. Daglas Koraca.
Istarsko veleučilište, dodaje on, provodi laboratorijska istraživanja za potrebe razvoja postojećih i novih proizvoda vodećih poduzeća u regiji, kao što su Pliva, Knauf, HS Produkt, Dok-Ing, Đuro Đaković, Tehnomont, Cimos i ostali. Surađuje i sa znanstvenim institucijama na području provedbe istraživanja te realizacije aktivnosti znanstvenih projekata, kao što su Institut Ruđer Bošković, Institut poljoprivrede i turizma Poreč, Centar za istraživanje mora Rovinj, Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Zagreb i ostali.
Osim toga, Istarsko veleučilište ima potpisane sporazume o odrađivanju stručne prakse s vodećim tvrtkama iz regije, kao što su British American Tobacco - TDR, Jadran - Galenski Laboratorij, Infobip, Aluflexpack novi, Carel Adriatic, Novatec, Sitema i mnogi drugi, u kojima se studentima osigurava stjecanje suvremenih praktičnih znanja te njihovo lakše povezivanje s renomiranim tvrtkama iz realnog sektora, odnosno kvalitetna integracija u radno okruženje, lakša prilagodba potrebama tržišta rada i brže zapošljavanje.
"Suradnja znanstveno-obrazovnih institucija s gospodarskim subjektima u navedenim područjima ključna je pretpostavka koja omogućava jačanje konkurentnosti našega gospodarstva razvojem novih materijala, proizvoda, patenata, jačanje visokoškolskog obrazovanja putem stjecanja praktičnih znanja, prvenstveno u STEM području, i jačanje kompetencija studenata.
Naša je oprema akreditirana po normama kvalitete HRN EN ISO/IEC 17025, čime jamčimo kvalitetu, odnosno točnost i ponovljivost dobivenih rezultata. Imamo četiri laboratorija, a to su kemijski, biotehnički, mehanički i mehatronički, opremljeni sofisticiranom i modernom opremom koja je vrlo rijetka ali i vrlo potrebna u Hrvatskoj i šire, kao što su pretražni elektronski mikroskop, optički stereomikroskop, metalografski mikroskop, svjetlosni transmisijski mikroskop, optički spektrometar, univerzalna statička kidalica, charpyjev bat, spektrofotometar, nanofotometar, robotska ruka Fanuk i ostalo", kaže Koraca.
Napominje kako znanstvenici u Metrisu posjeduju potrebna znanja, vještine i višegodišnje iskustvo rada na navedenoj opremi, te da na njoj provode istraživanja za potrebe gospodarstva, suradnju na raznim znanstvenim projektima sa znanstvenicima iz regije kao i aktivnosti EU projekata Istarskog veleučilišta, dok na istoj opremi studenti odrađuju praktične vježbe i izrađuju diplomske radove.
Suradnja Veleučilišta s gospodarstvom proširit će se i u područjima određenih znanstvenih tema koje su definirane u nedavno osiguranoj dopusnici za obavljanje znanstvene djelatnosti u području tehničkih znanosti.
"Jedna od tema na kojoj radimo odnosi se na pametne materijale, odnosno metalne nanokompozite, za primjenu u automobilskoj i ostalim industrijama. Intencija je s partnerima iz gospodarstva razviti nove, lakše materijale s poboljšanim mehaničkim svojstvima, ali i usvojiti ekološko prihvatljive tehnologije proizvodnje. Uspješan razvoj takvih materijala rezultirat će proizvodnjom lakših dijelova, manjom količinom potrebne energije za proizvodnju, manjom potrošnjom goriva s ukupnim smanjenjem emisije CO2 u atmosferu. Slijedom toga, u smislu primjene lakših materijala, svoju primjenu u proizvodnji autodijelova sve više pronalaze nanokompoziti temeljeni na metalnoj ili polimernoj matrici, kaže dekan Istarskog veleučilišta.
Još jedna važna tema na kojoj se radi u Metrisu odnosi se na istraživanje korozije materijala u industrijskim sustavima. Veleučilištu se, prema riječima Korace, svakodnevno javljaju gospodarski subjekti s brojnim problemima u postrojenjima uzrokovanim upravo korozijom metalnih materijala koja im zadaje velike materijalne štete, te je posao znanstvenika da analiziraju korodirani uzorak, nađu uzrok problema i iznađu rješenje. Intencija je, dodaje, nastaviti i unaprijediti suradnju s gospodarstvom u smjeru dobivanja novih iskustava i znanstvenih spoznaja sa svakim specifičnim slučajem.
Suvremene navike čovjeka zahtijevaju polimerne proizvode s poboljšanim svojstvima, većom funkcionalnošću i boljim svojstvima razgradnje. Jedna od tema odnosi se upravo na polimerne mikro ili nanokompozite za specifične primjene. Veleučilište će istraživati utjecaj dodavanja prirodnih vlakana i mikro ili nano metalnih oksida mješavinama sintetskih i prirodnih polimera, na svojstva materijala, toplinsku stabilnost te UV i hidrolitičku razgradnju tih polimera. Intencija je zajedno s partnerima iz gospodarstva, primijeniti dobivene rezultate u proizvodnji novih polimernih proizvoda s boljim karakteristikama.
"Lista partnera s kojima Istarsko veleučilište surađuje je u istinu impozantna. Gospodarski subjekti i znanstvene institucije u regiji prepoznaju našu kvalitetu, a broj partnera povećava se iz godine u godinu, jačajući tako razvojnu perspektivu Veleučilišta i naših studenata, što je u konačnici najbitnije", zaključuje Daglas Koraca.