U prostoru Multimedijalnog centra Općine Medulin u utorak navečer održano je svečano zatvaranje izložbe „Vržite mi želizni križ“, koje je ova Općina upriličila da bi se zahvalila svima koji su na bilo koji način pomogli i omogućili da se projekt izložbe realizira.
Izložba je otvorena posljednjeg dana rujna, i premda je glavna turistička sezona već bila gotova, imala je jako puno posjetitelja u mjesec i pol dana trajanja, kako individualnih, tako i skupnih, prije svega školaraca. Osim školaraca iz Osnovne škole Medulin, pod vodstvom profesora povijesti Davida Orlovića koji je važan suradnik ovoga projekta, dolazili su i drugi školarci obići ovaj hvalevrijedan postav.
Predavanja o Prvom svjetskom ratu
Na samome zatvaranju, predavanja o Prvom svjetskom ratu održali su autor izložbe Andrej Bader, mag.hist., te David Orlović, mag.hist.
Postavom izložbe „Vržite mi želizni križ“, iznimnim foto materijalom, audio-video zapisom, pisanom građom, te predmetima koji materijalno svjedoče o periodu Velikoga rata, željelo se otrgnuti od zaborava sjećanje na sve mještane Općine Medulin i Istrane čije su osobne i obiteljske životne priče ratna zbivanja prije stotinu godina zauvijek zaustavila ili pak promijenila i odredila.
Predstavljanjem fragmenata života Premanturaca, Banjolaca, Pomeraca, Vinkuranaca i Medulinaca, koji su u ratu sudjelovali kao vojnici na bojištima i u zarobljeništvu, ili su pak kao civilni evakuirci odvedeni od svojih domova te teške ratne godine proveli u logorima Austrije, Češke i Mađarske, izložba je predstavila važne povijesne činjenice, velika povijesna zbivanja kroz sudbine malih ljudi.
Izložba se također dotaknula i života naših ljudi te pripadnika Austrougarske vojske u našim naseljima, kraja rata te početaka, odnosno nastavka života na području današnje Općine neposredno po njegovom završetku.
Kako je na zatvaranju izložbe rekao donačelnik Medulina Damir Demarin, brojni su Medulinci i ne samo oni doprinijeli realizaciji ove izložbe, a zatvaranjem ove izložbe zaključuje se i višegodišnji projekt, kazao je uz riječi zahvale Andreju Baderu za sav trud i rad.
David Orlović imao je izlaganje naslovljeno „Atlas zarobljenika u Rusiji“ ističući da se za tu temu zainteresirao prije nekoliko godina, kada je počeo raditi u medulinskoj školi.
- Ovim predavanjem ću na neki način spojiti povijest i zemljopis, prikazavši put mobiliziranih Istrana te kako su se linije pomicale, kazao je iznoseći brojne povijesne činjenice te detalje istraživanja vezano uz sudbine malih, običnih ljudi, govoreći o nekim pojedinostima sudbina do kojih je uspio doći. Kazao je da se na Slavene nerijetko gledalo kao na saveznike, dok se druge zarobljenike željelo kažnjavati, a iznio je i nekoliko podataka vezano uz dopisivanje iz logora u logor, primjerom Antonia Demarina koji šalje dopisnicu supruzi Pasqui, iz jednog logora u drugi.
Andrej Bader također se u svome predavanju osvrnuo na zanimljive činjenice, plod višegodišnjeg istraživanja, kao i uvijek kroz multidisciplinarni znanstveni pristup.
Govoreći o ovome projektu, Andrej Bader istaknuo je „povijest može u sebi nositi nostalgiju, sjetu, radost, tugu, užas i bilo koju drugu emociju. Nešto se u nama sudara i bude se osjećaji, nešto se događa pri tim suočenjima, nešto se rađa, a misao na ono zauvijek prošlo… prisutno je u strogom kamenu, požutjelom papiru ili staroj fotografiji i već samim time odnosi prevagu. Povijest nije knjiga logaritamskih tablica. Povijest su ljudi. I njihove sudbine. Zato se na putovanje u prošlost mogu okuražiti samo hrabri koji se ne boje osjećati, zadrhtati, pustiti suzu“.
Autor izložbe
Autor izložbe Andrej Bader autor je knjiga „Zaboravljeni egzodus 1915. – 1918“ i „Zaboravljeni egzodus 1915. – 1918.“, 2. prošireno izdanje. Potpisuje i publikacije o logoru Gmünd u Austriji iz 2014. godine, u izdanju Općine Medulin u povodu obilježavanja početka Prvog svjetskog rata kada je u suradnji s Istarskom županijom te istarskim gradovima i općinama organizirala posjet upravo gradu Gmündu gdje je stota godina od početka Prvog svjetskog rata obilježena postavljanjem spomen-ploče na mjestu nekadašnjeg logora u kojemu je u nemilosrdnom, stranom svijetu, okruženo bodljikavom žicom, bilo 15.000 Istrana.
Općina Medulin je 2015. godine postavila skulpturu „Spomenik egzodusu 1915.-1918.“, u šumici Libora, na granici između Medulina i Ližnjana. Djelo kipara Šime Vidulina trajni je spomen posvećen mještanima dviju najjužnijih istarskih općina i svim prisilno preseljenim Istranima, njih više od 60 tisuća, odvedenih za Velikoga rata u Austriju i seoske krajeve Češke, Moravske i Mađarske.
Uz autora Andreja Badera koji je i autorom postava, za tehnički postav zaslužan je Nenad Cukon iz udruge Airsoft klub Mutila Medulin. (V. BEGIĆ)