Značajno se povećavaju maksimalni iznosi financiranja, kao i postoci sufinanciranja koji dosežu 80 posto za ulična pročelja. Osim navedenog, za građevine čija obnova iziskuje iznimno velika financijska sredstva predlaže se dodatno sufinanciranje iznosa koji prelazi 800.000 kuna. Uvodi se nova zona prioriteta izvan granica zaštićene kulturno - povijesne cjeline koja je prepoznata kao iznimno frekventna, napominje gradonačelnik Filip Zoričić
Žbuka pada sa fasada (SNIMIO Milivoj Mijošek)
Ako samo djelić fasade s neke od pulskih zgrada nekim slučajem završi na glavi nekoga od stanovnika Pule, a to je pitanje ne dana, nego sata, tko će biti kriv? Nijedan suvlasnik zgrade ne može i neće izbjeći kazneno – pravnu odgovornost. Prolazeći ulicama Pule, uočavamo da neke zgrade izgledaju poput ostavštine netom završenoga ratnog bombardiranja. Kulturno - povijesni spomenici čija izgradnja seže u antičko doba pokazali su se kao građevine sa znatno izdržljivijom arhitektonskom strukturom od ponekih izgrađenih u posljednjih stotinjak i nešto više godina.
Bivša gradska vlast osmislila je i pokrenula projekt pod nazivom Dolcevita koji se bazirao na obnovi fasada i krovišta u starogradskoj jezgri. Grad Pula sufinancirao je tada obnovu zajedno sa suvlasnicima zgrada. Što se od 2009. godine, otkako je projekt pokrenut, do danas realiziralo, upitali smo nadležne u Gradu.
Novi program obnove
Sam gradonačelnik Filip Zoričić vrlo je precizno iznio podatke o dosadašnjem djelovanju gradske uprave u smjeru navedene obnove: „Grad Pula kontinuirano provodi program obnove građevina na području Pule pod popularnim nazivom Dolcevita, a sve propozicije o programu koji je trenutno na snazi dostupne su na službenim stranicama Grada. Do sada je kroz ovaj program obnovljeno 67 građevina, od kojih je 43 unutar zaštićene kulturno - povijesne cjeline i 24 izvan zone zaštite. Želja nam je, međutim, dodatno motivirati vlasnike nekretnina na području našeg Grada da se uključe u program, iskoriste sredstva koja su na raspolaganju te, na obostrano zadovoljstvo, doprinesu ljepšem sveukupnom izgledu grada ne smanjujući pritom i važnost kvalitete življenja u novoobnovljenim građevinama“, rekao je Zoričić.
O daljnjim planovima provođenja obnove građevina, gradonačelnik Pule istaknuo je novi program obnove, za čiji je prijedlog Odluke o uvjetima, kriterijima i postupku za sufinanciranje za Program obnove pročelja građevina na području grada Pule, na službenim stranicama Grada otvoreno e-savjetovanje u trajanju od 15. listopada do 15. studenoga ove godine.
„Namjera nam je, naime, omogućiti svim našim sugrađanima uvid u novi koncept te dati priliku da se aktivno uključe svojim prijedlozima, primjedbama, komentarima, sve kako bi nova odluka bila što funkcionalnija i učinkovitija, čime bi polučila što bolji rezultat“, izjavio je Zoričić.
Kazneno-pravna odgovornost
Od značajnijih promjena u odnosu na dosadašnji način sufinanciranja, gradonačelnik je istaknuo pojednostavljenje prijava i dokumentacije „za građevine izvan zaštićene kulturno – povijesne cjeline na način da se već Odlukom propisuju opća pravila oblikovanja“.
„Značajno se povećavaju maksimalni iznosi financiranja, kao i postoci sufinanciranja koji dosežu 80 posto za ulična pročelja. Osim navedenog, za građevine čija obnova iziskuje iznimno velika financijska sredstva predlaže se dodatno sufinanciranje iznosa koji prelazi 800.000 kuna. Uvodi se nova zona prioriteta (Zona prioriteta 2) izvan granica zaštićene kulturno-povijesne cjeline koja je prepoznata kao iznimno frekventna pa time i od velikog utjecaja na opći dojam o našem gradu. To su neke od značajnijih izmjena, a ostalo vjerujemo da će se detaljno iščitati tijekom savjetovanja kao i da će se svi zainteresirani, apelirajući pritom i na upravitelje zgrada, aktivno uključiti u kreiranje ovog važnog dokumenta“ – naglasio je gradonačelnik.
Kazneno-pravna odgovornost koju snosi svaki suvlasnik zgrade čiji komad fasade bude uzrokom ozljede prolaznika, s lakšim ili težim posljedicama, apsolutno je neizbježna. Suvlasnici zgrada, bez obzira jesu li privatni, gradski ili državni, u kombinaciji s upraviteljima zgrada na gradskom području, imaju zajedničku odgovornost. Svatko bi za svoj dio morao biti spreman i na njezino preuzimanje te nositi i dio tereta za posljedice koje svi žele izbjeći. Nikome nije u interesu dobiti svoj dio fasade na glavu - ni prolaznicima, ni suvlasnicima, ma tko oni bili. No ako, točnije, kada se to dogodi, netko će na ovaj ili onaj način morati platiti: osiguranje ili kaznu.
Gorak okus Dolcevite
Od Općinskog suda u Puli, nažalost, do zaključenja članka nismo dobili informacije o tome kakva je sudska praksa po tom pitanju. U nadi da do takvih posljedica ipak neće doći, važno je uputiti apel suvlasnicima zgrada koje su u doista lošem stanju. Prihvaćanje i uživanje prava suvlasništva zgrada ne isključuje i izvršavanje obveza i dužnosti. Dapače! U ovakvim slučajevima, kada se doslovno radi o nečijoj glavi, odgovornost je potrebno shvatiti daleko ozbiljnije. Kolikogod Dolcevita imala sladak predznak, za očekivati je da ne ostavi gorak okus u ustima.