Zoran Milanović i Andrej Plenković (Snimio Goran Mehkek / Cropix)
Kako su se događaji iz ožujka reflektirali na rejting stranaka i političara?
RTL ekskluzivno donosi novi CRO Demoskop, a kako se vidi, u poretku velikih promjena nema.
No, ono što se vidi jest promjena u nekim trendovima.
HDZ i dalje ostaje prvi izbor, a da se održavaju izbori, za njih bi glasalo 26,8 posto ispitanika. No, HDZ ujedno već treći mjesec za redom bilježi blagi pad, a isto je vidljivo i kod SDP-a koji ostaje drugi izbor s 19,3 posto potpore ispitanika. Treću poziciju obranila je platforma MOŽEMO! s 8,2 posto.
Desne opcije Most i Domovinski pokret vrlo su blizu – 7,9 posto i 7,6, posto – te bilježe rast od veljače. Iza njih su HSS i Živi Zid te Centar i FOKUS s rejtingom od 1,4, odnosno 1,5 posto. Ispod njih je IDS, a Bandićeva stranka gotovo je prepolovila rejting u odnosu na prethodni mjesec. Na jedan posto su i Radnička fronta i Reformisti, a neodlučnih je 14,3 posto.
Tko je najpozitivniji političar?
Na vrhu ljestvice je predsjednik Zoran Milanović, a iza njega premijer Andrej Plenković. Predsjednik bilježi rast od gotovo pet postotnih bodova, ima 22,7 posto i ovo je njegov najbolji rejting u proteklih godinu dana. Blagi rast bilježi i premijer Plenković kojeg kao najpozitivca vidi gotovo 16,9 posto ispitanika.
Daleko od vodećeg dvojca je Peđa Grbin kojem rejting također blago raste. Nakon njega je Tomislav Tomašević s 3,8 posto, a slijede Zdravko Marić, pa Miroslav Škoro, a onda i Vili Beroš. Nitko je i dalje popularan – titulu najpozitivnijeg daje mu gotovo 20 posto građana.
A tko je najveći negativac?
Vrh ljestvice najnegativaca drže tri predsjednika, više od tri četvrtine ispitanika smatra da je prvi negativac premijer Plenković, drugi je predsjednik Milanović, a treći izbor je predsjednik Sabora s 4,8 posto.
Raste i negativni doživljaj Milorada Pupovca kojeg predsjednik proziva, a premijer brani, a u top pet negativaca stigao je i Vladimir Šeks koji želi opozvati predsjednika Republike. Slijedi Hrvoje Zekanović, pa Miroslav Škoro. Ispod jedan posto su još Peđa Grbin, Tomislav Ćorić i Tomislav Karamarko, a da su negativni svi poručuje 12,1 posto.
Kako su prošle institucije?
Pad prosječne ocjene bilježi i Ured predsjednika, i Vlada i Sabor. Zaokruženo trojka i dvije dvojke.
Društveni optimizam
Sve je više građana koji smatraju da država ide u pogrešnom smjeru, čak 73 posto u odnosu na 67,2 posto prije mjesec dana. Optimističnih je 19,8 posto građana , s tim da je među optimističnima najveći udio glasača HDZ-a.
Što se događaja koji su obilježili ožujak tiče, za 36,4 posto ispitanika je najvažniji treći val pandemije praćen problemima s isporukom cjepiva, 26,9 posto je reklo da je to sukob premijera i predsjednika oko izbora šefa Vrhovnog suda. Zatim je to isporuka lijekova zbog duga veledrogerijama (6,2%), afera s osječkim sucima (6,0%) i sporosti u obnovi nakon potresa (5,4%).
NAPOMENA: Istraživanje je ekskluzivno za RTL provela agencija Promocija plus na uzorku od 1300 ispitanika od 31. ožujka do 3. travnja 2021. godine. Standardna greška uzorka je +/- 2,7 posto, uz razinu pouzdanosti od 95 posto.