U 2023. godini liječeno je 32 tisuće pacijenata manje nego 2022., a čak 100 tisuća manje nego pretpandemijske 2019., javlja HRT. S obzirom na to da nam je stanovništvo sve starije, a iz godine u godinu imamo - sve manje stanovnika i sve veći broj liječnika, pitanje je: Zašto zdravstvena skrb građanima nije dostupnija?
U hrvatskim bolnicama 2023. godine liječilo se 622.585 pacijenata, ostvareno je pet milijuna bolničkih dana, a iskorištenost postelja bila je 63 posto. U odnosu na prethodnu godinu liječeno je 32.000 pacijenata manje, čak 100.000 manje nego 2019. godine. Liječilo ih je 7.486 liječnika, što je 100 više nego godinu prije.
Dr. med. Željka Draušnik, voditeljica Službe za javno zdravstvo HZJZ-a, kaže kako je smanjenje broja pacijenata u odnosu na 2019. značajno, ali se uglavnom odnosi na velik broj zdravstvenih ustanova koje su pod renovacijom.
Iz HZJZ-a navode kako izvješće pokazuje pozitivne pomake i promjene, iako se na prvi pogled to ne čini.
Postavlja se pitanje zašto dostupnost zdravstvene skrbi nije veća, s obzirom na smanjenje broja stanovnika u Hrvatskoj?
- Broj liječnika je važan, ali je samo jedan od faktora koji utječu na brzinu dolaska pacijenta na red za pretrage. Naš sustav naručivanja je fragmentiran. Ako ćemo zadržati postojeći broj bolnica, potrebno je provesti akreditaciju bolnica i jasno definirati što se u kojoj bolnici može i smije raditi, objašnjava izv. prof. dr. sc. Ana Bobinac s Ekonomskog fakulteta u Rijeci.
Uz dostupnost i brzinu pružanja zdravstvenih usluga, kvaliteta je najvažnija.
Cijeli prilog pogledajte ovdje.