Sabornica (Foto Novi list)
Hrvatski sabor u četvrtak će raspraviti Vladin prijedlog da se 35 nekretnina u privremenom vlasništvu države prenese na sindikate i Sindikalni fond nekretnina (SFN) te tako riješi pitanje sporno još od 1997. godine.
Zakon o prijenosu vlasništva nekretnina na Fond i na sindikate, čiji konačan tekst stiže pred zastupnike, trebao bi definitivno riješiti pitanje vlasništva nad nekretninama koje su na temelju Zakona o udrugama iz 1997. privremeno prešle u vlasništvo države.
Namjera nije bila da te nekretnine trajno prijeđu u njeno vlasništvo, već da se sindikati dogovore oko podjele, a ako ne uspiju, da odluku donese Hrvatski sabor, no ni jedno ni drugo nije nikada ostvareno.
Dio tih nekretnina sindikati već sada koriste, a ima i atraktivnih građevina i parcela na dobrim lokacijama diljem Hrvatske.
U najvećoj od njih, Radničkom domu u središtu Zagreba, uredski je prostor najveće sindikalne središnjice, SSSH-a, ali i drugih sindikata.
Na popisu je i zgrada u Bauerovoj i ulici Šandora Brešćenskog u Zagrebu, vila u Omišlju, kuća sa šumom u Iki na Kvarneru, zgrada Školskog muzeja kod HNK u Zagrebu, Hrvatski učiteljski dom u Crikvenici, zgrada Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, Dom sindikata u Rijeci i zgrada sindikata u splitskoj Marmontovoj ulici itd.
Sporazumom iz 2010. utvrđeno je da Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) stječe vlasnički udio od 32.58 posto, Nezavisni hrvatski sindikati 29.97, Matica hrvatskih sindikata 22.49, Hrvatska udruga sindikata 9.8, a Udruga radničkih sindikata Hrvatske 5.16 posto.
Zastupnike u četvrtak čekaju i rasprave o konačnom prijedlogu zakona o razmjeni podataka između tijela za provedbu zakona država članica EU te o izmjenama Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti.
Čeka ih i rasprava o zahtjevima privatnih tužitelja Nikice Jelavića i Hrvoja Tomasovića da Sabor skine imunitete zastupnicama Možemo Ivani Kekin i Sandri Benčić te SDP-ovu Ranku Ostojiću kako bi im se moglo suditi zbog kaznenog djela klevete.
O tim zahtjevima ranije se očitovalo nadležno Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP) koje je, držeći se ustaljene prakse, odbilo zahtjeve Jelavića i Tomasovića, te predložilo Saboru da postupi na isti način.