"Famozno povećanje plaća"

Prijedlog proračuna Buzeta za iduću godinu težak 10,34 milijuna eura

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Prijedlog nacrta gradskog proračuna za iduću godinu, planiran u iznosu od 10,34 milijuna eura, prošao je prvo čitanje na buzetskom Gradskom vijeću te je upućen na javnu raspravu koja će trajati do 9. prosinca. U prijedlog su uključeni svi prihodi i rashodi za četiri proračunska korisnika, Javnu vatrogasnu postrojbu, Dječji vrtić "Grdelin", Pučko otvoreno učilište "Augustin Vivoda" i Dom za starije osobe. Također i financijski planovi jedanaest mjesnih odbora kao i Vijeće nacionalne manjine.

Povećani izdaci za plaće

Proračunski prijedlog predstavio je gradonačelnik Damir Kajin.

- Mi otprilike u ovome gradu imamo 180 djelatnika na proračunu ili uz proračun. Po veličini smo druga tvrtka u gradu, tu su gradska uprava, Dječji vrtić, Dom za starije, gradski komunalac Park, Park odvodnja, vatrogasci, Učilište, Turistička zajednica, Plzet, Crveni križ..., kazao je. Fokusirao se na plaće o kojima se ujedno i najviše raspravljalo na Gradskom vijeću, te rekao da za iduću godinu u proračunu treba osigurati 960.000 eura više nego u ovoj.

- Ono što sindikati dalje čine to je meni gotovo neshvatljivo. Normalno, ponovo vrše pritisak da se plaće korigiraju za dodatnih 10 posto. To će privatni sektor i lokalnu samoupravu naprosto potopiti. Računamo da će porez na dohodak iznositi oko 3,9 milijuna eura. Prihodi zbog smanjene stope bit će automatski samo po tom osnovu negdje oko 400.000 eura manji. Prihodi od poreza trebali bi iznositi oko 4,2 milijuna eura i zato su bitne IV. izmjene prostornog plana. Moramo se boriti za očuvanje svakog radnog mjesta, istaknuo je Kajin.

Kazao je također kako se velika većina onog što se radi može zahvaliti novcima koji u Buzet dolaze izvana, nema više brdsko planinskog područja, nema onih 115 milijuna kuna koliko je Grad povukao od 2003. do 2021. godine, sve je nategnutno. No, novac izvana, kazao je, i dalje pristiže, u daleko većim iznosima nego ikada prije, a dokle, to će se vidjeti. Govoreći konkretno o plaćama, Kajin je rekao da je visoka stručna sprema u gradu, manje plaćena nego srednja u državnoj upravi ili Istarskom vodovodu. Ustvrdio je i da su plaće u gradu najniže u Istarskoj županiji.

Proračun za iduću godinu zadnji je koji se donosi u ovom vijećničkom sazivu, na neki način jedan prijelazni proračun koji bi trebao omogućiti da operativno Grad i u idućoj godini odradi sve projekte koji su u tijeku, no ono što je dosta kontroverzno, mišljenja je potpredsjednik Gradskog vijeća, SDP-ov vijećnik Vedran Majcan, to su, kako je rekao "famozna povećanja plaća po ne znam koji put".

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

- Nešto zbog zakonskih obveza da se ide u određeno povećanje, usklađenje koeficijenata, nešto samoinicijativno na prijedlog gradske uprave, suma bruto plaća i masa plaća predlaže se povećati za više od 25 posto. To je ogromno povećanje, od gotovo milijun eura više za plaće u odnosu na ovu godinu. Smatram da je to skoro radikalno povećanje u situaciji kada Grad Buzet mora smanjiti stopu poreza na dohodak s 22 posto na 21 posto, gdje gubi možda čak do 400.000 eura prihoda od dohotka. S jedne strane gubimo porez na dohodak, a s druge strane povećavamo masu plaća. Molim gradonačelnika da bude jako oprezan u izradi proračuna, da pokuša dogovoriti sa svim proračunskim korisnicima nekakve klizne skale, nešto što neće značiti ovo što je predloženo, a to je da od početka iduće godine svima plaća ide od 20 do 40 posto gore, što je po meni teško održivo. Pored toga, ovako predložen proračun stvara teret nekom budućem sazivu Gradskog vijeća. Ovako složen proračun u nekoj budućnosti značit će točno ono što je gradonačelnik rekao, a to je da će biti novaca isključivo samo za plaće, ako uopće i bude. Svi se moramo suočiti s istinom, a to je da živimo u Gradu koji ima 5.999 stanovnika. Imamo mjesec dana do donošenja proračuna svi zajedno još jednom razmisliti, poručio je Majcan.

Kajin je replicirao te se složio da je to jedan prijelazni proračun, socijalni, razvojni i gospodarski proračun, istina, gdje za plaće treba osigurati dodatnih 960.000 eura.

- Bijesnim kada vidim da je u državnoj upravi prosječna plaća u ovoj godini išla gore četrdeset i nešto posto i da nam oni naprosto diktiraju momente kako se ovdje ponašati. Imam sve izračune, mogu ih komparirati s onima u Puli ili Pazinu, naše su uvjerljivo najniže. Išli smo na kompromis, uzeli koeficijente koje predlaže država, a ostavili osnovicu od 840 eura. U ovom trenutku plaće determiniraju opstanak sustava od 180 ljudi, kojim će se uskoro netko drugi isto morati pozabaviti, komentirao je Kajin.

U replici, Majcan je rekao kako stoji činjenica da vrtići traže usklađenje koeficijenata s onima u školi, ali stoji i činjenica da oni 15 godina nisu usklađeni i pitanje je da se baš sada to mora uskladiti na takav način. Stoji činjenica da se moralo povećati plaće u Domu za starije jer se kapacitet povećao za 40 posto i zapravo odljev kadrova je zahtjevao takvu reakciju. Stoji čak i činjenica da je pravilnik propisao nove koeficijente za vatrogasce i digao im plaće za 30 posto što je palo na teret gradskog proračuna.

O trgovačkom centru

- Međutim, 23 ljudi radi u gradskoj upravi, ove godine njihova sredstva za plaće, nakon što smo im kroz ovaj mandat, pet ili šest puta povećali plaću, je 485.000 eura, a prijedlog za iduću godinu je 707.000 eura. Da imamo novaca, prvi bi rekao dajmo ljudima plaće, zasluže ih, zaista rade, ali nisam siguran da ovaj proračun, ovakav, odražava ekonomsku realnost i održivost grada, ocijenio je Majcan.

Predsjednik Gradskog vijeća i vijećnik Nezavisne liste Davor Prodan, predložio je analizu plaća svih proračunskih korisnika te na tu temu inicirao međustranački sastanak.

S osam glasova "za" vijećnika vladajuće koalicije Nezavisna lista/SDP i vijećnika iz Kajinove kvote s liste SDP-a, te tri glasa "protiv" vijećnika oporbenog IDS-a, donesena je odluka o prodaji nekretnina trgovačkom društvu BMP Asset Zagreb, označenih kao nerazvrstana cesta od 295 kvadrata i oranica od 776 kvadrata, za ukupno 58.000 eura, odnosno oko 54 eura prosječno po kvadratu. Riječ je o ciljanoj prodaji trgovačkom društvu kako bi moglo oformiti građevinsku česticu u gospodarskoj zoni Baraka. Početak izgradnje trgovačkog centra HEY retail park očekuje se na proljeće.

IDS-ov vijećnik Kristijan Jermaniš primjetio je da se parcela na kojoj je cesta prethodno izuzela iz javnog dobra, cijepala, jedan dio se prodaje, a drugi dio ostaje u gradskom vlasništvu pa je upitao zašto nije prodana cijela, na što je resorna gradska pročelnica Anica Milković Grbac odgovorila da je taj dio planiran po urbanističkom planu uređenja kao zaštitno zelenilo državne ceste.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter