Strip i moda već su desetljećima prepoznati i priznati sastojak povijesti kulture, posebice vizualnih umjetnosti. Muzeji mode niču po svim kontinentima, modna događanja sastavni su dio kulturnog života mnogih gradova, o mirijadama planetarnih modnih časopisa i portala koji se poput meteora neprestano pale i gase, dok samo nekolicina etabliranih živi pravim životom zvijezda, da i ne govorimo.
Uzajamno inspiriranje mode i stripova u njihovu sve češćem dijalogu predmet je pokušaja jedne originalne francuske izložbe pod nazivom "Moda i strip" koja je bila predstavljena u izložbenom prostoru potresima ranjenog zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt, prigodom stogodišnjice osnivanja Francuskog kulturnog instituta u Zagrebu. Već ovog petka, 9. travnja, ova izložba se predstavlja u Muzeju Grada Rijeke.
Uz popratne dvojezične panoe koji vode kroz prikazano i uz natuknice vrluda se kroz engleske, američke, francuske i talijanske primjere uzajamne inspiracije: zavodljiva heroina comic booksa Winnie Winkle Amerikanca Martina Brannera, nastala dvadesetih godina prošloga stoljeća; uskostruka 'francuskinja' Lili, čija karijera ide od pedesetih do devedesetih godina kada doživljava apoteozu u albumu Jean Paul Gaultiera...
'Talijanka' Valentina, modna fotografkinja mašte Guida Crepaxa, crnka sa čuvenim šiškama i uskim kožnatim hlačama, prisutna od sredine šezdesetih do devedesetih godina; adidasove muške tenisice s Mickey Mausom i Freegun muške gaće s batmanovim šišmišima; Casandrine cipele s uzorkom Betty Boop ili britanska Tank Girl Alana Martina iz 1988. godine, lik rokerskog stila s irokezicom, zihericama i bejzbol palicom, na popratnom panou s interpretativnim tekstom "dočaran kao mlada emancipirana anarhistica"... (u francuskom originalu "...plus o moins anarchiste...")…
Jedinstven primjer ulaska modnog dizajnera u svijet stripa je album mladog Yves Saint Laurenta iz 1967. "La vilaine Lulu" (prostačka Lulu), po vlastitim riječima autora lik stvoren "za sadističku ili naprednu djecu", moguća je inspiracija ciničnih derišta u drugoj sali iz jedne druge priče u čuvenom francuskom dječjem stripu "Les Triples" (Trojčeki) gdje isti komentiraju vlastitu mamu "kod nas Fashion week traje čitave godine"...
Najzanimljivije ove izložbe je prisutnost S&M laitmotiva koji diskretno lebdi nad postavom i kulminira u crnobijeloj Crepaxovoj Valentini, heroini slatkih snova najmanje dvije generacije ne samo Talijana, već u širem smislu sve do danas modno-stilskom uzoru mnoštva žena koje sebe sanjaju kao crnku s crnim uskim kožnatim hlačama, ako bez njih, onda do iznad koljena (crnim) čizmama, često i s prikladnim rekvizitima. Izloženo je nekoliko albuma, među njima "Dr. Jekyll i Mr. Hyde" i (samo za odrasle) "Valentina i Baba Yaga" (!) Priče ove grafičke narative već u naslovima prepoznatih parodiranih literarnih uzoraka su naravno 'izgovor' za izvjesnu erotiku koja neizbježno vodi i u njihovu povijest.
Primjerice, tradicija paper dollsa, kartonskih lutki koje najkasnije od 18. stoljeća djevojčice i pokoji odrasli odijevaju, preodijevaju i razodijevaju, preko razvojnih faza i bezbrojnih preobrazbi Barbike u svojim izdanjima, od poslijeratnih american girls sve do bikinija, hidžaba, ortodoksnih židova i svih glavnih rasa, pa do današnjih u prirodnoj veličini stasitih naughty girls od latexa iz za to specijaliziranih dućana.
Što se tiče njihovih današnjih unuka i prijateljica po stilu kao Catwoman, nečasnih opatica iz albuma "The Leader Nun" ( Gravett & Stanbury ) ili "Les Aventures de Gwendoline" (John Willie 1985.), bibliofilski i mrežni polulegalni život dosta im zagorčavaju čuvarice gender revolucije, ćudoredne trećoredice proturevolucije i big sisters ideološkog inspektorata Europske komisije.