Ilustracija (Pexels)
Retinol je jedan od onih sastojaka za njegu kože koji dobiva puno ljubavi od gotovo svakog stručnjaka u industriji.
Ne samo da je jedan od najučinkovitijih sastojaka protiv starenja koje možete namazati, već dolazi i s dugom i snažnom poviješću znanstvenih testiranja i studija koje dokazuju da je pravi heroj. Kvaka?
Nuspojave mogu učiniti retinol malim problemom, posebno za osjetljive tipove kože.
Retinol je vrsta retinoida koju možete kupiti u slobodnoj prodaji.
Obično se formulira u kremu ili serum, a poseban je zbog svoje sposobnosti da djeluje protiv starenja.
Retinoli i retinoidi su sastojci u proizvodima za njegu kože koji potiču proizvodnju kolagena kako bi koža bila čvrsta i mladolika te kako bi se ograničilo stvaranje finih linija i bora.
Sastojak se također često koristi za liječenje problema kao što su akne, hiperpigmentacija i gruba ili neujednačena tekstura kože.
Uz sve te nevjerojatne prednosti protiv starenja i čišćenja kože, retinol dolazi i s nekoliko nuspojava koje baš i nisu poželjne.
To uključuje ljuštenje, crvenilo, isušivanje, peckanje i fotoosjetljivost. Svatko je podložan suočavanju s ovim nuspojavama, osobito tijekom uvodne faze u kojoj se vaša koža privikava na sastojak.
Oni s osjetljivom kožom mogu imati povećani rizik od iritacije kože zbog korištenja retinoida, ali to ih ne bi trebalo spriječiti u korištenju ove vrste proizvoda.
Retinoli se često mogu tolerirati ako se koriste na siguran način.
Čak i ako imate osjetljivu kožu, još uvijek možete koristiti retinol. Ključno je koristiti proizvode s retinolom za osjetljivu kožu i koristiti proizvode na način koji minimalizira iritaciju i nuspojave.
Počnite koristiti retinol ili retinoid jednom svake treće noći tijekom jednog mjeseca, zatim jednom svake druge noći tijekom jednog mjeseca ako podnose, a zatim svake noći ako ga podnosite. Držite se onoga što odgovara vašoj koži.
Nemojte odmah skočiti na visoku koncentraciju retinola (ili retinoida na recept).
Umjesto toga posegnite za blagom opcijom. Započinjanje s proizvodom s nižom koncentracijom retinola može pomoći vašoj koži da razvije toleranciju na njega prije korištenja retinola viših koncentracija.
Kada počnete koristiti retinol za osjetljivu kožu, stručnjaci predlažu da pomiješate količinu veličine zrna graška s jednakom količinom hidratantne kreme prije nanošenja na kožu. Ovo će razrijediti retinol i može vam pomoći da ga bolje podnosite.
Također možete isprobati “sendvič s retinolom” gdje nanesete hidratantnu kremu, zatim retinol, a zatim hidratantnu kremu na vrh.
Izbjegavajte nanošenje retinola odmah nakon što izađete iz vrućeg tuša ako imate osjetljivu kožu.
Toplina i para mogu povećati osjetljivost kože, čineći kožu sklonijom iritacijama, crvenilu i suhoći. Svakodnevno nošenje kreme za sunčanje važno je bez obzira koristite li retinol ili ne (to je najbolja obrana vaše kože protiv raka kože i preranog starenja).
Uobičajena pogreška koju ljudi čine je odustajanje od upotrebe čim vide jednu nuspojavu.
Važno je ostati dosljedan u korištenju kako bi se vaša koža mogla priviknuti na proizvod. Uz pridržavanje gore navedenih savjeta o korištenju retinola na osjetljivoj koži, držite se blagih i nježnih formulacija.