(sNIMIO Danilo MEMEDOVIĆ)
Prije 60 godina, 15. prosinca 1961., u Istarskom narodnom kazalištu - Gradskom kazalištu Pula održana je koncertna večer, natjecanje sastava u sklopu kojeg je nastupila i pobijedila grupa Romby. Njihov je koncert pulski novinar i autor serijala "Rock 'n' Pula" Damir Burić nazvao "kamenom temeljcem pulskog rocka", a preksinoć je na istom mjestu Burić organizirao prisjećanje na taj važan događaj. Romby su te davne večeri pobijedili po glasovima publike i novinara, a dio sastava okupio se i preksinoć na ovoj, kako ju je Burić opisao multimedijalnoj predstavi.
Posebna atmosfera
Romby su preksinoć sjedili u jednoj od loža u mezaninu, gdje su odgovarali na pitanja Ivana Kraljevića. Za glazbu je bio zadužen bend pod vodstvom Branka Sterpina koji je u novim aranžmanima izveo pjesme koje su te davne večeri 1961. izveli Romby. Sterpina su pratili Luka Vrbanec - alt saksofon, Manuel Manzin - tenor saksofon, Gabriel Radović - gitara, Andrea Rojnić - klavijature, Srđan Kuzmanović - kontrabas, Sebastian Stell - bubnjevi te Nataša Petrić - Tasha i Valter Roša koji su otpjevali dio pjesama.
Od članova grupe Romby preksinoć su u INK-u bili pjevač Oto Širec, saksofonist Marko Valčić i trubač Boris Potočki, a kao iznenađenje s njima se našao i doktor Bogoljub Vejnović Bogo koji je bio voditelj te natjecateljske koncertne večeri 1961. Uz ovu ekipu, grupu Romby tada su činili i pjevač Stevo Šprigman, gitarist Ivan Buić, zatim Raymond Ruić Ray koji je svirao klavir i harmoniku, bubnjar Ladislav Padjen Laci a kontrabasist je bio Mladen Žmak Dodo.
Taj njihov prvi, i jedan od njihovih rijetkih nastupa, bio je poseban i po atmosferi.
- To čovjek više ne nikad doživi, rekao je Laci u snimci koja je emitirana, a putem snimke se starih vremena prisjetio i Ray.
Ekipa iz benda Romby prvo je bila u istom razredu u Gimnaziji, i u to u razredu u kojem su se našli oni učenici koji su imali neke dopunske hobije. Širec je priznao da je bend prijavio na natječaj tako što je ne razmišljajući i ne pazeći puno potpisao ugovor da bi tek onda uvidio da u jednoj stavci piše da ukoliko odustanu od nastupa moraju platiti visoku odštetu. Imali su 10 dana za uvježbavanje, a da su se dobro pripremili govori i reakcija publike koja je bila oduševljena. Ivan Ivica Karasi prisjetio se da je taj nastup grupe Romby u INK-u bio nešto drugačije, posebno. Unatoč tome, bend nije dugo trajao, a nakon njih na sceni su se pojavili električni bendovi.
Važnost Kluba Uljanik
O nastavku 1960-ih pričalo se ili iz loža kazališta ili sa snimljenih videa koji su emitirani na velikom platnu u kazalištu, no ključno mjesto za povijest pulskog rocka postao je klub Uljanik. Prvi bend koji je svirao u Uljaniku i dobio gažu tamo na godinu dana bili su Sateliti. Poslije njih takvu gažu dobili su Logaritmi, a onda Beatstones, pa Myths i onda Kingstones. Svi su oni svirali po jednu sezonu, od rujna do kolovoza.
Bio je tu preksinoć i Saša Dadić koji je svirao u Logaritmima pa supergrupi Beatstones i kasnije u Kingstonesima. Logaritmi su bili prema Dadićevim riječima bili "grubi" bend i izvodili pjesme Rolling Stonesa.
Bilo je tih godina i nekih zanimljivih nastupa, poput onog održanog 8. studenog 1965. u bivšem kinu Beograd gdje je publika izvođače gađala svakojakim povrćem, a nastupili su između ostalog i Sateliti i Logaritmi i Nelidi i koji su kasnije postali Anelidi.
Nakon raspada Logaritama i Satelita njihovi članovi formiraju Beatstones, prvu pulsku supergrupu te su jednom nastupili u Zagrebu i napravili "štalu", kako je Dadić to opisao. Poslije su otišli svirati u Italiju.
O grupi Myths pričali su Sergio Budicin, Ivan Buršić Gianni i Božo Čabrunić. Oni su tada svirali po mjesnim zajednicama, što je bilo uobičajeno, pa su započeli u sjedištu MZ Arena gdje je, kažu, bilo više ljudi na pozornici nego u publici, ali onda su otišli svirati na Kaštanjer, a nije im bio problem niti napuniti terasu Uljanika. Osim obrada izvodili su i autorske pjesme, a iz njihovog vremena ostaje spot koji je snimljen za potrebe jedne dokumentarne emisije u Uljaniku i to je prvi spot nekog pulskog benda. Prikazan je i video koji su na nastupu grupe Myths na terasi Uljanika snimili Mario Rubbi i Miro Ploj iz Kino kluba Jelen, bez zvuka i pomalo mutan, ali dovoljno jasan da se neki mogu prepoznati.
Nakon raspada Mythsa došli su Kingstones u kojima je pjevao Serđo Blažić Đoser, a pulska rock priča 1960-ih došla je do kraja.
Preksinoćni program održan je pod pokroviteljstvom Grada Pule i rađen je u suradnji s INK-om i TV Novom, a organizator Damir Burić posebno je zahvalio članovima benda pod vodstvom Branka Sterpina i Ivanu Kraljeviću.