(Snimio: Milivoj Mijošek)
S obzirom da je prošlo godinu dana od proglašenja pandemije što je značajno smanjilo broj održanih koncerata, o tome su se proteklih dana oglasili Udruga koncertnih promotora Promo, udruga Glas poduzetnika i Inicijativa za život domaće muzičke scene.
- Koncertna industrija zapošljava veliki broj ljudi i generator je prihoda za prateće industrije kao što su iznajmljivanje profesionalne scenske opreme (razglasi, bine, rasvjeta, prateća infrastruktura), hotelijerstvo, ugostiteljstvo, zaštitarske tvrtke, autoprijevoznici, transportna logistika itd., kažu u udruzi Promo te smatraju nužnim osnivanje fonda oporavka i na području koncertne djelatnosti, a koji bi trebao zadržati radna mjesta educiranih profesionalaca u koncertnoj industriji te pomogao rental kompanijama u preživljavanju ove krize. Prema praksi zemalja Europske unije koje su u velikoj većini već podržale svoju koncertnu industriju u 2020. i to će nastaviti i u ovoj godini, fond oporavka trebao bi osigurati nužni likvidonosni poticaj tvrtkama u koncertnoj industriji od najmanje 10 posto ostvarenog prometa u 2019. da Hrvatska, kako kažu, "ne bi postala pustinja na europskoj koncertnoj mapi".
U udruzi Promo ističu da su izumom i odobrenjem nekoliko učinkovitih i sigurnih cjepiva kao najvažnijeg znanstvenog dostignuća u borbi protiv pandemije konačno stvoreni alati koji će omogućiti sigurno održavanje koncerata i glazbenih festivala bez fizičke distance čim se dosegne dovoljna razina procijepljenosti populacije. Kažu kako je na razini europske radne grupe izrađen elaborat za sigurno održavanje glazbenih festivala u uvjetima pandemije koronavirusa koji sadrži razrađene protokole radi kreiranja preduvjeta za zdravstveno sigurno održavanje velikih glazbenih koncerata i festivala s kontroliranim ulazom. Uz elaborat, provedena su i znanstvena istraživanja u Njemačkoj i Španjolskoj radi provjere rizika širenja zaraze na koncertima i festivalima u zatvorenim prostorima, a u tijeku su istraživanja u Nizozemskoj i Izraelu koja trebaju potvrditi hipotezu o mogućnosti sigurnog održavanja velikih manifestacija na otvorenom. Elaborat spominje uvođenje novih epidemioloških mjera koje bi se provodile cijepljenjem i testovima kako bi se osiguralo da se koncerti i glazbeni festivali, ali i druge manifestacije s kontroliranim ulazom mogu održavati na način koji osigurava sigurnost za svoje posjetitelje.
U udruzi Glas poduzetnika napominju da je event industrija jedan od pokretača sektora kulturnih i kreativnih industrija, koja s više od 22 milijarde kuna i 17 tisuća zaposlenika čine 6,3 posto BDP-a. Podsjećaju da je Hrvatska u 2014. godini osvojila nagradu "Dance Nation of the Year" kao najbolja festivalska destinacija u Europi, a samo prošle godine otkazano je više od 100 festivala koji u Hrvatsku privlače oko milijun posjetitelja iz čitavog svijeta koji se u Lijepoj našoj u prosjeku zadržavaju čak sedam dana.
- Najava plana otvaranja u posljednjem trenutku najugroženijeg sektora koji ne radi već čitavu godinu, polučit će samo ponovno otkazivanje svih manifestacija u Hrvatskoj! Budući da je event industrija prošle godine zabilježila pad od čak 95 posto, bilo kakav ponovni ulazak u rizik od otkazivanja i planiranja evenata mora biti sveden na minimum odlukom i najavom plana Vlade Republike Hrvatske i Nacionalnog stožera civilne zaštite, jer u neizvjesnoj situaciji u kojoj nisu definirani plan rada i uvjeti održavanja evenata, prijeti kompletnim kolapsom event i kreativne industrije, smatraju u udruzi Glas poduzetnika te se pitaju kada i pod kojim uvjetima organizatori kulturnih, glazbenih, gastro i turističkih događanja mogu očekivati povratak evenata u 2021.?
Poduzetnici koji su dio event industrije okupljeni unutar UGP-a, predlažu nekoliko nužnih i hitnih mjera koje su poslane i Nacionalnom stožeru civilne zaštite u dopisu. Oni u tom dopisu također traže osnivanje financijskog Fonda oporavka, a između ostalog apeliraju da Ministarstvo turizma, Hrvatska turistička zajednica i lokalne turističke zajednice podrže sve manifestacije na svojim destinacijama kroz dodjeljivanje besplatnih lokacija manifestacijama. Na taj način, smatraju u Glasu poduzetnika, potaknut će organizatore da se ponovno upuste u rizik organizacije događaja.
Glas su digli i u Srbiji. Inicijativa za život domaće muzičke scene velika je akcija koju je pokrenula grupa dugogodišnjih radnika na tamošnjoj glazbenoj sceni.