Ilustracija (Pexels)
Ako ovo čitate, velika je vjerojatnost da svoje četke za kosu nikada niste oprali ili ste to činili toliko rijetko da se ne sjećate kada je to zadnji put bilo.
Bez brige, niste jedini.
Iako pranje četki za kosu ne treba obavljati tako često kao, primjerice, čišćenje kistova za šminku, korisno je znati kako, koliko često i zašto ih treba održavati čistima.
Odgovor je kratak – da, četke za kosu svakako treba prati.
U nekim slučajevima, nakon duljeg korištenja, vrijeme je i za njihovu zamjenu. Ovo vrijedi za sve vrste četki i češljeva, uključujući one s prirodnim čekinjama, plastične, metalne, izrađene od biljnih vlakana i drugih materijala.
Čak i ako ste jedini korisnik svoje četke, to ne znači da ona ne treba čišćenje. Na četki se nakupljaju ne samo vlasi, već i masnoća s vlasišta, kao i ostaci proizvoda za kosu.
Ako ne perete četke, na njima se nakupljaju prljavština, ulja, naslage proizvoda, pa čak i bakterije, koje se kasnije mogu prenijeti na svježe opranu kosu. To može rezultirati masnim osjećajem, nadraženim vlasištem ili čak pojavom peruti.
Redovitim čišćenjem četke održavate higijenu i osiguravate da vaša kosa ostane zdravija i svježija.
Osim što je održavanje četke higijensko, evo što još dobivate njezinim pranjem.
Uklanjanjem zapetljanih vlasi s četke stvarate glatku površinu kroz koju kosa lakše prolazi. Također, čista četka može pomoći u uklanjanju viška sebuma s vlasišta, što doprinosi boljoj hidrataciji i zdravlju kose.
Na kraju, pranje četki pomaže u sprječavanju nakupljanja gljivica, bakterija i parazita, koji se mogu stalno vraćati na vlasište i izazivati upalu.
Općenito pravilo jest uklanjati zapetljane vlasi i nježno prati četku jednom tjedno.
Ako već perete kistove za šminku, ovo možete obaviti istovremeno. Koliko često ćete prati četke ovisi o tome koristite li proizvode za stiliziranje, koliko vam je kosa masna, koliko često koristite četku i imate li povećano opadanje kose.
Nekima će biti dovoljno pranje jednom mjesečno, dok će drugi možda trebati čistiti četku svaka nekoliko dana. Ako primijetite značajnu količinu otpalih vlasi na četki, vrijeme je za čišćenje.
Pranje četki za kosu može biti jednostavno i brzo. Prvo uklonite što više otpalih vlasi s četke pomoću prstiju ili češlja.
Stavite četku u posudu s toplom vodom i blagim sapunom (po mogućnosti prirodnim i bez mirisa) i ostavite da se namače 10-15 minuta.
Nakon namakanja, pažljivo uklonite preostale naslage i ostatke s četke. Četku ostavite da se osuši preko noći, s čekinjama okrenutim prema dolje.
Redovitim održavanjem četki osiguravate ne samo njihovu dugotrajnost, već i zdravlje svoje kose i vlasišta. Vrijeme je da ovom često zaboravljenom alatu posvetite pažnju koju zaslužuje!