snimio N. LAZAREVIĆ
U Puli su bile uključene galerije HUIU, Dnevni boravak Rojc, galerija Cvajner, Gradska Galerija, Makina, Amfiteatar, C8, Sveta Srca, Augustov hram, Studentska Galerija, KarloBar, MMC Luka, Udruga cerebralne paralize Istarske županije i Klub Kotač
Šesti Reli po galerijama održan je u petak u Puli, Zagrebu i Rijeci, a u Puli su bile uključene galerije HUIU, Dnevni Boravak Rojc, galerije Cvajner, Gradska Galerija, Makina, Amfiteatar, C8, Sveta Srca, Augustov hram, Studentska Galerija, KarloBar, MMC Luka, Udruga cerebralne paralize Istarske županije i Klub Kotač. Za organizaciju su bili zaduženi Dan Pauletta u Puli, Nela Simić u Zagrebu te Antonia Erent Ornušek. Pauletta se uključio prošle godine kada se uključila i Pula.
Kulturno-umjetnička igra
- To je jedna kulturno-umjetnička igra koja mapira i umrežuje galerije u tri hrvatska grada, a cilj joj je na zabavan i interaktivan način približiti publici galerijsku scenu i pokazati koliko je zapravo galerijska scena bogata te predstaviti neke lokalne umjetnike. Nadam se da će se galeristi i kustosi umrežiti, da će nastati nova poznanstva i suradnje, objašnjava Pauletta.
Kada se radi o Puli, većinom su to izložbe koje su već bile otvorene, no dvije su otvorene upravo prekjučer, poput izložbe "Careless…" u KarloBaru u Rojcu i izložbe polaznika likovnih radionica Udruge cerebralne paralize Istarske županije u sjedištu ove udruge. Ideja je bila da se prođu sve galerije koje su se uključile u projekt i zapisane su na mapi koja se mogla dobiti u nekoj od galerija. Tih galerija bilo je ove godine 14 i nije bilo nužno da ih se obiđe po redu, no u svakoj od galerija posjetioci bi dobili naljepnicu kao potvrdu da su tu galeriju obišli i kada bi ih ispunili sve, u klubu Kotač u Rojcu dobili bi diplomu odnosno "Povelju za spas kulture", kako piše na njoj.
Zanimljiv je i citat Paula Kleeja na dnu diplome, a koji kaže "Umjetnost ne oponaša vidljivi svijet. Ona omogućuje njegovo postojanje". Oni koji su skloniji suvremenijem pristupu mogli su jednostavno putem mobitela skenirati QR kodove u galerijama, umjesto da sakupljaju naljepnice.
Oko dva sata obilaska
Obišli smo sve galerije i kako spadamo u ovu grupu koja je sakupljala naljepnice, osjećali smo se poput studenata koji se žica za potpise. S obzirom da smo ubrzali korak i nismo se zadržali u svakoj galeriji koju smo posjetili i to zato što smo s nekim izložbama jako dobro upoznati otprije, trebalo nam je oko sat i pol za obilazak, pa računamo da je nekome tko je bio opušteniji i u baš svakoj galeriji se zadržao barem malo, trebalo oko dva do dva i pol sata laganog šetačkog kulturno-umjetničkog maratona.
- Posjetitelji za vrijeme Relija imaju priliku vidjeti više izložbi nego bilo koji drugi dan u godini, što je zanimljivo i publici koja se uključi, kaže Pauletta. "Galerije su jedini kanal kroz koji se umjetnici mogu promovirati i kako mogu biti viđeni i prihvaćeni u javnosti, tako da je super da se otvaraju galerije, a publika se treba educirati i mislim da je Reli po galerijama manifestacija koja bi mogla educirati publiku i naviknuti je na posjećivanje izložbi", smatra on. Reli je počeo u 17 sati, prva stanica je bila galerija HUIU gdje je, protivno našim očekivanjima, bilo dosta ljudi iako je sunce još bilo visoko. Reli po galerijama uključio se i u humanitarnu akciju "Nada za osmijeh" pa su se u Kotaču mogle kupiti majice i torbe od kojih će se prihod donirati maloj Nadiji Ucović.