Petra Šarin, koja se bavila ilegalnim radom u okupiranom Zagrebu od 1941. do 1945., na okruglom stolu spomenula je Dragicu Končar koja je tisak potajice prenosila u košari s voćem i povrćem, ili pak četiri sestre Filipović koje su u stanu na Trešnjevci noću proizvodile antifašistički tisak da bi na kraju sve završile u logoru, a dotakla se i sudbine sestara Baković koje su vodile i trafiku, dok jednu od sestara ustaše nisu uhitile i mučile do smrti, no ona nije odala svoje kontakte, a druga se bacila sa zgrade
Skupom je zaključeno pulsko gostovanje izložbe "Žene otpora - žene u borbi protiv fašizma 1936.-1945." (Snimio Duško Marušić Čiči)
Okrugli stol i predavanje "Žene otpora - od istraživanja do društvenog pamćenja" održano je preksinoć u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre u Puli čime je zaključeno pulsko gostovanje izložbe "Žene otpora - žene u borbi protiv fašizma 1936.-1945.". Radi se o projektu kojim španjolska Udruga za obnovu povijesnog sjećanja želi približiti važnost aktivne uloge žena u otporu fašizmu u različitim dijelovima Europe, a putujuća izložba gostovala je u Španjolskoj, Francuskoj, Italiji, Njemačkoj, Belgiji, Hrvatskoj, a idući mjesec bit će održana i u Portugalu.
Razgovor su moderirale Ana Lovreković i dr. sc. Sanja Horvatinčić, suradnice projekta i autorice hrvatskog dijela izložbe, a na okruglom stolu sudjelovale su prof. dr. sc. Mila Orlić, povjesničarka i izvanredna profesorica na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, zatim Tina Filipović, povjesničarka, doktorandica na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i asistentica Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Juraj Dobrila u Puli te Petra Šarin, povjesničarka umjetnosti i doktorandica pri FCSH / Sveučilištu Nova u Lisabonu.
Na tragu tematskih isječaka koje su autorice odabrale kao relevantne i od kojih polazi dio izložbe koji se odnosi na jugoslavenski, ali i talijanski povijesni prostor, kroz razgovor su nastojale otvoriti širu perspektivu organiziranja žena na području Istre i sudjelovanja u različitim vidovima otpora fašizmu. Sudionice okruglog stola zanimalo je što još predstoji istražiti u kontekstu povijesti žena na prostoru Istre te kako su dosadašnja istraživanja, suvremene politike sjećanja, kao i kritika tih politika oblikovale društveno pamćenje na generacije žena koje su ustale protiv fašizma, istovremeno zaslužne za izborenu razinu emancipacije u promatranom periodu.
Petra Šarin, koja se bavila ilegalnim radom u okupiranom Zagrebu od 1941. do 1945. godine u kontekstu projekta "Kartografija otpora", nije isključivo gledala rodnu perspektivu, pozabavila ilegalnima tehnikama (improvizirane varijante tiskara), a zanimalo ju je na koji način je bilo moguće proizvoditi tisak u centralnom gradu Nezavisne države Hrvatske i koje su bile sudbine ljudi koji su se bavili tom produkcijom, što se proizvodilo, kako se distribuiralo itd. Došla je do zaključka da je uloga žena, posebice u posljednjim godinama rata kada se velik broj muškaraca priključio partizanima bio izuzetno bitan, a još prije okupacije proizvodili su se brojni antifašistički listovi. Velik broj žena je radio u tim tehnikama, ali se bavio i distribucijom tiska. Spomenula je u tom kontekstu Dragicu Končar koja je tisak potajice prenosila u košari s voćem i povrćem, ili pak četiri sestre Filipović koje su u stanu na Trešnjevci noću proizvodile antifašistički tisak da bi na kraju sve završile u logoru, a dotakla se i sudbine sestara Baković koje su vodile i trafiku, dok jednu od sestara ustaše nisu uhitile i mučile do smrti, no ona nije odala svoje kontakte, a druga se bacila sa zgrade. Spomenula je i Ljerku Kirac Dulčić koja iz Zagreba uspostavljala radio vezu sa slobodnim teritorijem.
- Uloga žene ne da se ne može zanemarivati, nego je bila i ključna, pojasnila je Šarin.
Mila Orlić prije nekoliko godina bavila se logorima za prisilni rad u Italiji i deportacijama prvo u Italiju pa nakon kapitulacije Italije u Njemačku u logore poput Mathausena ili Dachaua. No, kako kaže, jako je malo tragova što se tiče ženskih osoba, poput Dore Matijević, a našla je i fond fotografija ratne fotoreporterke Elvire Kon iz fašističkog logora Kampora na Rabu. Htjela je da se ta tema predstavi široj javnosti kroz izložbu, ali nikog to nije zanimalo. U Italiji je pritom postojao i postoji problem javnog suočavanja s tim dijelom prošlosti. S tim u vezi istaknula je da u Italiji postoji Dan sjećanja na holokaust i ubrzo nakon njega Dan sjećanja na fojbe i u oba slučaja Italija se postavlja kao žrtva u Drugom svjetskom ratu, prvo nacističke Njemačke i onda komunističke Jugoslavije ignorirajući svoju fašističku prošlost i konclogore koji su u njoj postojali. Njeno izlaganje otvorilo je pitanje memorije, izbjegavanja odgovornosti i zamjena teza koja je prisutna i u Hrvatskoj.
Tina Filipović pozabavila se ulogama žena u Savezu udruženja boraca oslobodilačkog rata (SUBNOR), s tim da se fokusirala na dvije mikrolokacije odnosno općine koje su u razdoblju kasnog socijalizma preuzele ulogu krojenja svakodnevnog života, lokalne politike, lokalnih inicijativa i svega što je socijalistički čovjek trebao u svojoj životnoj sredini odlučiti, pridonijeti i pobrinuti se za svoje potrebe. SUBNOR je bila društveno-politička organizacija koja stremi donošenju odluka i izgradnji socijalističkog čovjeka, smatra se dominantno muškom organizacijom što u jednom dijelu i stoji, napominje Filipović, ali ističe i da su žene u toj organizaciji potrebne jer se kao veteranke rata brinu za taj ženski dio veteranskog društva i u velikoj mjeri nisu istaknute kao nešto posebno u toj organizaciji. Kasnije im se podižu spomenici, po njima se nazivaju ulice i trgovi i kada ih se spominje kao sudionice u narodnooslobodilačkoj borbi predstavlja ih se kao žene bez kojih sam taj narodnooslobodilački pokret, pogotovo u Istri, ne bi bio moguć. Filipović ističe i da su Istri mnoge žene bile među osnivačicama narodnooslobodilačkih odbora ili su činile polovicu članstva prvih takvih odbora u Istri te je njihova uloga neizmjerno važna i nastavlja se cijeniti i nakon rata. Čak je i broj žena u istarskom SUBNOR-u u nekim organizacijama bio iznenađujuće visok.
Nakon okruglog stola povjesničar Igor Šaponja održao je predavanje praćeno odabranim video svjedočanstvima žena Istre koje su preživjele fašističku okupaciju, teror te aktivno sudjelovale u antifašističkom otporu u Drugom svjetskom ratu. Šaponja je kroz svoje predavanje predstavio rad Istarskog povijesnog društva, projekta "Istarske sudbine" koji je u velikom projektu "Stoljeće europskog antifašizma – Istra između globalnog i lokalnog" objedinio velik dio njihovog rada gdje su objavili 40-ak svjedočanstava na mrežnim stranicama društva. Budući da je izložba posvećena ženama Šaponja je predavanje koncipirao kao pregled otpora i situacije kroz pogled žena na rat, odnosno kroz svjedočanstava sudionica rata. Između ostalog, kroz nekoliko svjedočanstva pokazao je i što se događalo u Istri prije odlaska u logore i u tim "raštrelamentima", uz podsjećanje na stradanje civilnog stanovništva. Prikazan je i Šaponjin film "Šjora Rina Smajla" iz produkcije Pulske filmske tvornice, o sudionici partizanskog pokreta iz Istre koja je završila u koncentracijskom logoru Bergen Belsen.