NOĆ KNJIGE

U pulskoj Gradskoj knjižnici i čitaonici te u Talijanskoj srednjoj školi KNJIGA JE OTVORENI PROSTOR NALIK MORU

| Autor: Vanesa BEGIĆ

Gradska knjižnica i čitaonica Pula ljubiteljima knjiga i čitanja ponudila je raznovrstan program. Noć knjige započela je u podne Spojem na slijepo s e-knjigom. Svaki puni sat na Facebook stranici Knjižnice ponuđena je po jedna knjiga po principu tko prvi – njegova knjiga

I ove je godine 23. travnja obilježena Noć knjige. Tema ovogodišnje, devete Noći knjige bila je – promjene. Nažalost, knjižnice su privremeno zatvorene zbog zaštite od zaraze koronavirusom, ali knjižničari su pronašli način da se druže s ljubiteljima knjiga i čitanja i njihovim obiteljima i organizirali prvu virtualnu Noć knjige.

Spoj na slijepo

Gradska knjižnica i čitaonica Pula ljubiteljima knjiga i čitanja ponudila je raznovrstan program. Noć knjige započela je u podne Spojem na slijepo s e-knjigom. Svaki puni sat na Facebook stranici lnjižnice ponuđena je po jedna knjiga po principu tko prvi – njegova knjiga. Specifičnost Spoja na slijepo s knjigom je što čitatelj knjigu ne bira prema autoru, naslovu, naslovnici ili sažetku, već vodeći se kratkom preporukom knjižničara. Svaka od devet ponuđenih e-knjiga posuđena je u roku deset minuta, što potvrđuje da članovi knjižnice vjeruju preporukama knjižničara.

Noć knjige nastavljen je programom za najmlađe. U 13 sati na YouTube kanalu knjižnice premijerno su objavljene četiri videopričaonice – dvije na hrvatskom i dvije na talijanskom jeziku.

U skladu s ovogodišnjom središnjom temom videopričaonice "Klikni da ti nešto ispričam" donose priče o nekim ženama koje su vidjele svijet oko sebe na nov, drugačiji, zanimljiviji način i svojim primjerima utjecale na svijet kakav danas poznajemo. Uz to, na talijanskom jeziku predstavljena je slikovnica "Luna adora la biblioteca" (Gallucci, 2018.) i priča iz knjige "20 bambine straordinarie che hanno cambiato il mondo" (Edizioni Theoria, 2018.).

Virtualnoj matineji Noći knjige priključila se i Udruga Piccoli terremoti. Maestra Ester Richter-Kontošić održala je virtualnu radionicu učenja talijanskog jezika kroz glazbu Lungo-corto/alto-basso. Poveznicu za radionicu moguće je pronaći na Facebook stranici knjižnice i Udruge Piccoli terremoti.

Virtualni kviz

Noć knjige zaokružena je prvim virtualnim književnim kvizom. Kviz je održan u virtualnom prostoru aplikacije Zoom, a natjecatelji iz Pule, Zagreba i Ljubljane u opuštenoj i veseloj atmosferi provjerili su svoje znanje o književnicima i njihovima djelima. Kviz je sadržavao i logičku komponentu kako bi se došlo do finalnog rješenja pa su o pobjedniku odlučile nijanse.

Noć knjige organizira se u povodu obilježavanja Međunarodnog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige. Ovaj dan poznat je i kao Dan knjige i ruža prema katalonskoj tradiciji, srednjovjekovnog porijekla, prema kojoj 23. travnja svaki muškarac mora pokloniti ružu svojoj ženi. Nastavno na ovu tradiciju, katalonski prodavači knjiga poklanjaju ružu za svaku prodanu knjigu.

Talijanska srednja škola "Dante Alighieri" se i ove godine uključila u obilježavanje manifestacije Noć knjige, bez obzira na složenost situacije izazvane koronakrizom i na nastavu na daljinu, jednosatnim virtualnim druženjem s knjigom, i to 23. travnja od 9.30 do 10.20 sati.

Razvoj kompetencija

- Svjesni značaja čitanja za razvoj svih ljudskih kompetencija i potencijala kao i činjenice da se upravo knjizi vraćamo i u onim najtežim životnim situacijama, odlučili smo da je upravo ovo trenutak kada ne smijemo odustati od knjige i njene promocije. Stoga, na inicijativu školske knjižničarke, profesorice Elde Pliško Horvat, održan je program susreta s knjigom u virtualnom prostoru namijenjen učenicima trećih i četvrtih razreda. Programu, čiji je cilj bio prepoznati autora i naslov koji su nastavnici predstavili, okupio je 53 sudionika, od kojih deset učenika direktno uključenih kao natjecatelja: Marko Drandić, Lorenzo Privrat i Jure Paus iz trećeg razreda opće gimnazije, Annabella Škobo, Lucija Klun i Daiel Valić iz trećeg razreda jezične gimnazije, Sky Spahić iz četvrtog razreda opće gimnazije i Lucija Božac, Rozana Babić i Laura dalle Nogare iz četvrtog razreda jezične gimnazije, kazala je ravnateljica škole dr. Debora Radolović.

Profesori Loredana Slacki, Luana Moscarda, Tatjana Brenko Reljanović, Vito Paoletić i Teo Banko pripremili su zanimljive informacije o pojedinom autoru i naslovu na osnovu kojih su učenici trebali otkriti o kojem djelu i autoru se radi. A odabir djela i autora bio je doista raznolik: počevši od mladenačkog Danteovog djela u kojem prije svega slavi mladost, ljepotu i ljubav "Vita nuova", preko šarmantnog, svevremenog alegorijskog djela "Mali princ" francuskog autora Antoina de Saint Exuperija, potom duboko angažiranih romana koji pripovijedaju o najvećim strahotama XX. st. – progonu Židova i holokaustu, romanima Markusa Zusaka i Prima Levija "Kradljivica knjiga" i "Zar je to čovjek", pa sve do suvremenijeg djela koje progovara o tragičnoj zbilji u talijanskoj provinciji viđeno očima dječaka Michelea, suptilnog romana Niccola Ammanitija, "Ja se ne bojim", što su učenici u vrlo kratkom vremenu prepoznali.

Proces čitanja

Prije početka natjecanja učenicima se obratila ravnateljica škole, dr. Debora Radolović, ukazavši na značaj knjige i čitanja u bilo kojem trenutku i bilo kojoj situaciji čovjekova života jer je upravo čitanje proces koji nas modificira i oblikuje kroz cijeli život.

- Kvalitetan zreli čitatelj pronalazi u knjizi estetski užitak, obogaćuje leksik, ali ono što je vrlo bitno, uočava tuđi model razmišljanja i ponašanja te time modificira vlastitu životnu perspektivu dajući joj šire obzore, navela je.

Zapravo, to je cilj kojemu su organizatori težili nastojeći poslati poruku mladima o knjizi kojoj se uvijek možemo vratiti, a osobito u ovim nesklonim vremenima.

Pred završetak virtualnog druženja sudionici su mogli uživati u maštovitim posterima koje su izradili učenici III. a pod mentorstvom prof. Ivane Marić. A za kraj učenicima je upućena znakovita poruka Massima Recalcatija: "Knjiga je otvoreni prostor nalik moru. Nijedna knjiga nije posljednja jer se svaka knjiga otvara sljedećoj".

Pa i odabir knjiga predstavljenih u programu na tragu je slogana pod kojim se odvija ovogodišnja manifestacija Noć knjige na državnoj razini pod nazivom "Knjige koje su mijenjale svijet". Jer upravo su to naslovi koji nas mogu mijenjati, uz mnoge druge, te činiti da naše perspektive, misli i nazori budu što otvoreniji.

Iznimno velika uloga u realizaciji ovoga programa je ona školske knjižničarke Elde Pliško Horvat.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter