ZAGREB

Šveski redatelj Fredrik Gertten na masterclassu u Dokukinu KIC

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Fredrik Gertten, švedski dokumentarist i producent, čiji se film "Izbačeni" premijerno prikazuje u četvrtak, 29. travnja,  u Dokukinu KIC, dan kasnije će na istom mjestu  imati predavanje "Film i politička odgovornost".

Kako se ističe u najavi, Gertten je svojim moćnim kreativnim dokumentarcima "Bananas!*", "Big Boys Gone Bananas!*", "Bicikli protiv automobila" i "Izbačeni",  dao snažne društvene i političke poruke koje nadilaze same filmove.

"U svom radu Gertten se nikad nije zaustavio samo na prikazivanju filmova na festivalima ili TV-u, već je uvijek radio velike kampanje o temama do kojih mu je stalo, uvijek pokušavajući napraviti konkretnu promjenu. U brojnim je slučajevima uspio, katkad ne u potpunosti", dodaje se.

Zbog tema filmovi su mu uvijek nailazili na probleme, a to je ono o čemu će, uz isječke iz svojih radova i dodatne materijale, redatelj govoriti na zagrebačkom predavanju. Otkrit će i što mu znači mariti za temu filma te koliki je mogući domet filmova u političkom smislu.

Zbog ograničenog broja posjetitelja u Dokukinu potrebno je rezervirati svoje mjesto slanjem maila na [email protected]. Ulaz je besplatan. 

Osim u Dokukinu KIC, masterclass će se paralelno moći pratiti i putem online streaminga, na YouTube kanalu Restart Films: https://bit.ly/3fQFuhP, gdje će mu gledatelji moći postavljati pitanja.

Njegov film "Izbačeni", koji će se prikazati na još nekoliko projekcija u Dokukinu KIC, bavi se životom u gradu "koji je sve manje nalik životu", jer svjetskim metropolama danas upravljaju novi, bezlični posjednici koji crpe sve iskoristive resurse i guraju nezapamćenu globalnu stambenu krizu.

Švedski redatelj koji se ni inače ne libi od sukoba sa svjetskim megakompanijama u filmu prati Leilani Farhu, tadašnju posebnu izvjestiteljicu UN-a za pravo na stambeno zbrinjavanje, u njezinoj istrazi mutnog svijeta nekretninskih investitora i špekulanata.

Zajedno obilaze cijeli svijet, od Velike Britanije, Švedske i Španjolske, do Čilea i Južne Koreje, pokušavajući odgonetnuti zašto gradovi na tako različitim lokacijama imaju gotovo isti problem sa stanovanjem. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter