Neven Ušumović (Arhiva)
Za predsjednicu Društva izabrana je Nadia Bužleta, voditeljica županijske matične službe iz Gradske knjižnice i čitaonice Pula, dok su za članove Glavnog odbora izabrani Tijana Barbić Domazet, Adriana Gri Štorga, Silvia Fiamengo i Aleksandar Ćatić. U sastavu Nadzornog odbora Društva za sljedeći mandat izbrani su Iva Ciceran, Damjana Franić i Tea Grujić
Ovoga tjedna održana je redovna izborna skupština Društva bibliotekara Istre u Sveučilišnoj knjižnici u Puli. Na skupštini su podnesena izvješća o financijskom i programskom poslovanju Društva za 2017. godinu te prijedlozi plana rada i financijskog plana za 2019. godinu.
Promicanje knjižničarske struke
U svečanom tonu dodijeljene su godišnje nagrade koje Društvo bibliotekara Istre dodjeljuje od 2012. godine za iznimne zasluge u promicanju knjižničarske struke i provođenje inovativnih projekata u knjižnicama. Nagrada Društva bibliotekara Istre je godišnja strukovna nagrada koju Društvo dodjeljuje pojedincima, svojim članovima, za iznimne zasluge u promicanju Društva i dugogodišnji uspješan rad u knjižničarstvu.
Nagrada Društva za 2018. godinu dodijeljena je Nevenu Ušumoviću, po struci profesoru filozofije, diplomiranom komparatistu književnosti, hungarologu i diplomiranom knjižničaru, ravnatelju Gradske knjižnice Umag. Svojim dugogodišnjim radom Neven Ušumović promicao je vrijednosti knjižničarske struke, profilirao rad Gradske knjižnice Umag koju je učinio prepoznatljivom i vidljivom u zajednici i jednoj od najuspješnijih narodnih knjižnica u našoj županiji, a i šire. Uz knjižničarski rad, Ušumović je aktivan član i sudionik niza manifestacija i tijela na istarskoj kulturnoj sceni, a ne manje važan je i njegov književni i prevoditeljski rad.
Druga Nagrada koju dodjeljuje Društvo je Pohvalnica za NAJ projekt, a dodijeljena je također umaškoj knjižnici za međunarodni projekt Forum Tomizza, multikulturalni i višejezični projekt koji promiče društveni i kulturalni dijalog već 19. godinu zaredom, a odvija se u tri pogranična grada Kopru, Trstu i Umagu.
Posebni projekti
Uz redovne aktivnosti ukratko je predstavljen i rad na posebnim projektima koje provodi Društvo, Zelena knjižnica i Bibliographia Histrica Online. Zelena knjižnica je projekt Društva započet 2011. godine s ciljem edukacije javnosti i širenja svijesti o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša unutar kojeg se odražavaju brojna predavanja, projekcije filmova i drugi oblici aktivnosti.
Bibliographia Histrica Online je projekt izrade istarske bibliografije knjiga koje su objavljene u Istri od druge polovice 19. stoljeća do 1918. godine s ciljem popisivanja i identificiranja građe koja se čuva u knjižnicama u zemlji i inozemstvu.
Na dnevnom redu bilo je i biranje novog vodstva Društva za sljedeći mandat 2018.-2020. Za predsjednicu Društva izabrana je Nadia Bužleta, voditeljica županijske matične službe iz Gradske knjižnice i čitaonice Pula, dok su za članove Glavnog odbora izabrani Tijana Barbić Domazet, Adriana Gri Štorga, Silvia Fiamengo i Aleksandar Ćatić. U sastavu Nadzornog odbora Društva za sljedeći mandat izbrani su Iva Ciceran, Damjana Franić i Tea Grujić. Na skupštini su također izabrani članovi Povjerenstva za NAJ projekt u sastavu Liana Diković, Tea Grujić, Adriana Gri Štorga, Tihana Dežjot Alessio i Iva Ciceran.
Nakon izvještajno-izbornog dijela skupštine održano je predavanje Volontiranje u knjižnici kojeg su održale Aleksandra Lera i Tihana Fontana iz Volonterskog centra Istre.
Društvo bibliotekara Istre nezavisna je, nevladina i neprofitna strukovna udruga koja djeluje na području knjižničarstva i informacijskih znanosti na području Istarske županije.
Svojim aktivnostima Društvo promiče razvoj knjižničarske struke i poticanje unapređenja rada svih vrsta knjižnica na svom području. (V. BEGIĆ)