Samostalna izložba Olje Grubić, multimedijalne umjetnica iz Pule s ljubljanskom adresom, otvara se večeras u galeriji Window u Parizu. Osim što će večeras uz svoje crteže predstaviti i svoj video-rad, sutra je u ovoj pariškoj galeriji na programu i predstava Olje Grubić, a trodnevni program zaključuje se subotnjim susretom s umjetnicom
Olja Grubić, multimedijalna umjetnica iz Pule s ljubljanskom adresom ovaj će se tjedan predstaviti francuskoj publici. Njena samostalna izložba "Manifesto" otvara se večeras u galeriji Window u Parizu gdje će umjetnica predstaviti i svoj video-rad. Sutra je u ovoj pariškoj galeriji na programu i predstava Olje Grubić, a trodnevni program zaključuje se subotnjim susretom s umjetnicom.
Tijelo kao mjesto oslobođenja
- Olja i tijela oko nje našli su se u svijetu zasićenom značenjem. U društvu prožetom ravnotežom moći. U njima je tijelo ograničeno predrasudama, koje služe kao sredstvo kontrole nad drugima. Izložena tijela su ona na kojima je najslikovitije izražena ravnoteža moći. Iz njezine točke gledanja, riječ je o sve konzervativnijem okruženju sa sve većim ciljevima idealizirane tradicije, gdje je žena prisiljena biti majka i svetica, u kojoj se izražavanje ne-heteronormativne seksualnosti sve više smatra degenerativnim, tijelo je mjesto oslobođenja kojem se umjetnik vraća.
Fizičnost očišćena od svih društvenih predrasuda predstavlja joj točku iz koje se mogu ponovno utkati odnosi prihvaćanja i slobode. Zbog toga su Oljina tijela lišena boje. Ona nude gledatelju priliku da ih oboje i ožive u svojoj mašti. Oljina tijela su razigrana i slobodna, pročišćena od predrasuda, kontrole i kao takva spremna se vratiti u naš svijet. Zbog toga je umjetnica nekim tijelima dodijelila glavu životinje. Ta gesta nije ona koja daje lik liku. Gesta "animalizacije" razoružava naš vlastiti pogled od nametanja složenih društvenih normi na zamišljena tijela. Životinje nisu dio ljudskog svijeta i slobodne su od jezika kojim tumačimo druge. Novoformirana tijela sada su dio životinjskog carstva, gdje čovjek nema ovlasti nametati moralne standarde svojim stanovnicima. Umjetnik od nas traži da zamislimo različite poglede na ljudsko tijelo u našem društvu i da ponovno procijenimo vrijednosti kroz koje ih promatramo", ističe se u najavi pariške izložbe Olje Grubić.
Pomiče granice crteža
Kustos izložbe je Jernej Škof, a izložba je realizirana suradnjom između pariške udruge Window i ljubljanskog ŠKUC-a, a koja je započela na Bijenalu mladih umjetnika Europe i Mediterana – Mediterranea 18 u Tirani.
Izložba u galeriji Window u Parizu održava se uz potporu Ministarstvo kulture Republike Slovenije, a koproducenti su ljubljanski Prozor, ŠKUC i Metacritikopera.
Olja Grubić rođena je 1990. godine u Puli gdje je završila Opću Gimnaziju. Godine 2013. diplomirala je na Akademiji za vizualne umjetnosti u Ljubljani, smjer Konceptualizacija prostora. Njen primarni medij je crtež, iako učestalo pomiče granice crteža te kombinira medije poput instalacije, videa, fotografije, performansa te cabareta. Njezine teme su suvremene i angažirane, a djela reflektiraju spektar osjećaja i socijalnih stanja današnjeg suvremenog društva. Sudjelovala je na brojnim radionicama u Hrvatskoj i Sloveniji te je dobitnica više nagrada. Samostalno je izlagala u Savičenti, Ljubljani, Mariboru i Puli, a autorica je desetak predstava i performansa.