ZAGREB

Otkrivanje Rimskog miljokaza u Jelkovcu 3. prosinca

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Spomenik "Rimski miljokaz u Jelkovcu", kojim je služio kao putokaz do rimskoga grada Andautonije na području današnjeg Ščitarjeva, svečano će biti otkriven u četvrtak u zagrebačkom naselju Jelkovec u sklopu dugogodišnje akcije.

Rimski miljokaz bit će postavljen u sklopu akcije "Zagreb dok ga još ni bilo – prije 1094. godine", na istočnom platou Knjižnice Jelkovec u Ulici Vladimira Strahuljaka 3, priopćili su iz Arheološkog muzeja u Zagrebu u utorak.

Original jelkovečkog miljokaza, koji čuva Arheološki muzej u Zagrebu, pronađen je 1934. godine uz današnju ulicu Rimski put, odnosno autentičnu trasu nekadašnje rimske ceste od Siscije, preko Andautonije, do Ptuja. Nosi natpis formalnog vlasnika ceste, rimskog cara Makisimina Tračanina za čije je vladavine 235. godine i postavljen.

Spomenik je imao ulogu cestovnog putokaza i označavao je udaljenost lokacije na cesti od rimskog grada Siscije (Sisak). Zahvaljujući pronalasku toga spomenika, jednoznačno je lociran rimski grad Andautonija na području današnjeg Ščitarjeva, udaljenog oko 4,5 km od Jelkovca, ističe se u priopćenju.

Muzejskom akcijom Zagreb dok ga još ni bilo – prije 1094. godine, koju grupa autora uz kontinuiranu potporu Arheološkog muzeja u Zagrebu i Hrvatskog prirodoslovnog muzeja provodi već 30 godina, obilježene su autentične lokacije pronalaska arheoloških i paleontološko-geoloških spomenika.

Ideja takvog oblika muzejske komunikacije potiče od muzealca Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Nenada Jandrića, arhitekta Željka Kovačića te muzejskog savjetnika Arheološkog muzeja u Zagrebu, pokojnog Zorana Gregla.

Odljev predmeta arheološkog ili geološko-paleontološkog značaja, za koji postoje pouzdane okolnosti mjesta nalaza, postavlja se na to mjesto uz kratak interpretacijski tekst o značaju i starosti predmeta te okolnostima pronalaska.

Uvjet je da je predmet pronađen na području grada Zagreba, dok Zagreba još formalno nije bilo, dakle prije osnutka Zagrebačke biskupije 1094. godine.

Izlaskom muzejskog u urbano, statičnog u živuće, kopije predmeta daju gradskim ulicama dašak muzealnosti i svjedočeći povijest grada, kaže se i dodaje da je spomenik postavljen uz potporu Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija i Turističke zajednice grada Zagreba.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter