RADOVI U SAVUDRIJI

Antičko plovilo je prepolovljeno, ali još daleke 1929. godine. Konzervatori provjeravaju eventualna nova oštećenja

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Savudrija 2014. godine - zračni snimak uvale (S. HRKAČ)

Savudrija 2014. godine - zračni snimak uvale (S. HRKAČ)


Prije početka recentnih radova na obnovi savudrijske luke, iako se njeno podmorje nalazi pod debelim naslagama mulja, provela pažljiva zaštita u vidu postavljanja armaturne mreže, a preko nje geotekstila, kako bi se zaštitila nesondirana područja

 Jučerašnji članak "Prilikom sanacije luke prepolovili antički brod" u naslovu nije imao pogrešnu informaciju, ali je nedostajao podatak da se to dogodilo 1929. godine u savudrijskoj luci, a ne tijekom trenutnih radova na njenoj obnovi. Očito se radi tek o nesporazumu tijekom razgovora, pa smo za navod da su "prilikom rušenja dijela luke, radnici u podmorju nehotice prepolovili antički brod" (koji je iznesen u razgovoru naše umaške kolegice s privremenim ravnateljem Lučke uprave Umag-Novigrad Sergiom Stojnićem - a koji je, opravdano, izazvao veliki interes čitateljstva, ali i stručne javnosti) dobili ispravno pojašnjenje.

Ulomci antičke keramike

Od arheologinje Ide Koncani Uhač pri Konzervatorskom odjelu u Puli saznajemo da je informacija o devastaciji omanjeg antičkog plovila u savudrijskoj luci zapravo zabilježena u znanstvenom članku iz 1963. godine čiji je autor Štefan Mlakar, tadašnji arheolog iz Arheološkog muzeja Istre.

U tom je članku navedeno da je još u vrijeme Italije, dakle 1929. godine, prilikom izgradnje cementnog mula za pretovar tupine na sjevernoj strani uvale bagerom ili gliboderom "zgnječen i presječen neki potonuli drveni plovni objekt". Nadalje, u tom se članku iz 60-ih navodi da su se u koritu broda nalazili brojni ulomci antičke keramike, dok se na fotografijama iz podnesenog izvještaja vide ulomci oplate broda s brončanim čavlima. Kako stoji u recentnom znanstvenom članku Koncani Uhač iz 2015. godine: "U čuvaonici Arheološkog muzeja Istre pohranjeni su navedeni ulomci oplate drva s brončanim čavlima, ali s obzirom da tada nisu bili podvrgnuti konzervatorsko-restauratorskoj obradi, nalaze se u lošem stanju. Također, podaci koji se navode u izvješću ne donose konkretnije informacije o točnom mjestu nalazišta".

Ispod naslaga mulja

Spomenimo i da su se sredinom 90-ih u samoj luci provodila višegodišnja zaštitna arheološka istraživanja, a među ostalim obavljena je rekonstrukcija dijela pristaništa, kao i 27 arheoloških sondi.

Iz višestrukih razloga zato su se pod ravnanjem Konzervatorskog odjela u Puli prije početka recentnih radova na obnovi savudrijske luke, iako se njeno podmorje nalazi pod debelim naslagama mulja, provela pažljiva zaštita u vidu postavljanja armaturne mreže, a preko nje geotekstila, kako bi se zaštitila nesondirana područja.

Unatoč svemu tome, zbog uzbune koja se podigla sa spomenutim člankom, od pročelnice Konzervatorskog odjela u Puli Lorelle Limoncin Toth saznali smo da će ipak izaći na samo lice mjesta kako bi se uvjerili da nema nekakvih novih oštećenja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter