LABINSKI ATELIERI II

NOĆ MUZEJA U LABINU: Izložena likovna djela važnih labinskih umjetnika

| Autor: Branko Biočić
Vinko Šaina (Snimio Branko Biočić)

Vinko Šaina (Snimio Branko Biočić)


U Labinskom narodnom muzeju u povodu Noći muzeja otvorena je druga izložba „Labinski atelieri “ što je naziv za neformalnu skupinu većinom akademski obrazovanih umjetnika koji su rodom ili boravištem bili vezani uz Labin.

-Labinski atelieri dali su snažan poticaj razvoju likovne djelatnosti u Labinu, osposobljavanjem radnih prostora i atelijera pridonijeli su i revitalizaciji starogradske jezgre, a idejni su začetnik Mediteranskoga kiparskoga simpozija. Izložbom „Labinski atelieri II“ nastojali smo prikazati likovni opus umjetnika rođenih između 1950. i 1960. Zajedničko većini umjetnika je to da su završili Srednju školu primijenjenih umjetnosti u Splitu a mnogi su kasnije svoje likovno usavršavanje nastavili na akademijama, pa i u Veneciji i Duseldorfu. To je utjecalo na njihov razvoj i kasnije stvaralaštvo. Mnogi su izdali svoje monografije, izlagali u zemlji i inozemstvu, promicali sebe i svoj grad, nažalost neki od njih su umrli ali su ovdje sa nama kroz svoje radove, rekao je između ostaloga na otvaranju labinske Noći muzeja voditelj Narodnog muzeja u Labinu Vedran Kos istaknuvši zadovoljstvo što je nakon prošlogodišnje pandemijske Noći muzeja i on line izložbe ove godine na otvaranje u živo stiglo ipak tridesetak posjetitelja a među njim i nekoliko umjetnika. Kos je rekao i da su izložbeni radovi izabrani iz fundusa Narodnog muzeja koji ima tristotinjak radova raznih autora te predstavljaju dio bogate povijesti labinskog slikarskog i kiparskog stvaralaštva zbog čega je Labin i ponio laskavu titulu grada umjetnika. Izložbu je otvorila dogradonačelnica Federika Mohorović Čekada koja je istaknula da se između digitalnog i stvarnog, Labin opredijelio za stvarno vjerujući da bi danas na ovu izložbu bili ponosni i oni kojih više nema te poželjela svima da uživaju u radovima labinskih umjetnika. Prisutnima se kratko obratio i jedan od autora Zdravko Milić podsjetivši na svoje mlade dane kada je stvarao i pod šatorom u kampu Sveta Marina.

-Lijepo je ovo vidjeti i vratiti se u neka druga, bolja vremena. Danas mladi umjetnici drugačije razmišljaju od nas ali kod onih koji kontinuirano stvaraju njihov rukopis ostaje kao stalan znak prepoznatljivosti, rekao je Milić.

Prva izložba skupine Labinskih ateliera organizirana je u galerijskom prostoru Narodnoga muzeja Labin 28. travnja 1968., kada su izlagali slikari Quintino Bassani, Emil Bobanović Ćolić, Josip Diminić, Jasna Maretić Diminić, Eugen Kokot, Vera Kos Paliska, Karlo Paliska, grafičar Renato Percan i kipar Mate Čvrljak. Naknadno su se skupini priključili: Branimir Baković, Zdravko Milić, Orlando Mohorović, Nada Pavlović Bađura, Vinko Šaina, Flaviano Škopac i Ljerka Žingerlin, a počasni član bio je i Raoul Goldoni. Posljednji zajednički nastup imali su 1982. u Idriji. Narodni muzej Labin skrbio je o skupini, organizirao njihove godišnje izložbe u Labinu, ali i izvan Istre i domovine. O skupini su pisali povjesničari umjetnosti Vanda Ekl, Tullio Vorano, Gorka Ostojić Cvajner i drugi. Ovom su prilikom u Noći muzeja izloženi   radovi Zdravka Milića, Sanje Švrljuga Milić, Orlanda Mohorovića, Branka Mohorovića Ticića, Krešimira Farkaša, Vinka Šaine, Flaviana Škopca, Miljenka Dundare, Nade Pavlović Bađura, Berislava Bađure. Cilj izložbe koju prati i digitalno izdanje je upoznati posjetitelje sa bogatim stvaralaštvom labinskih umjetnika ali i likovnim fundusom koji se nalazi u Narodnom muzeju Labin.

IZLOŽBA

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter