(Hina/EPA)
Festival tolerancije, 14. po redu, održat će se u Zagrebu u amfiteatru na Bundeku od 28. lipnja do 4. srpnja, gdje će se osim 12 filmova prikazanih na najznačajnijim svjetskim festivalima, predstaviti bendovi, DJ-i i nevladine udruge, te održati edukativni program.
Romantična komedija "Dobra godina" Ridleya Scotta o bankaru koji ponovo otkriva životnu radost s Russellom Croweom u glavnoj ulozi, otvorit će Festival tolerancije na kojem su svi filmovi besplatni. Film je producirao donedavni predsjednik festivala Branko Lustig, kojemu se ovom projekcijom odaje počast u prvom izdanju nakon njegovog odlaska.
"Između više od 60 filmova koji su prvotno selektirani za 14. izdanje festivala, odabrano je njih dvanaest kako bi se kontinuitet festivala održao u Zagrebu. Filmovi su dokumentarnog i igranog formata, društveno su aktualni i progovaraju o važnim temama, od prava žena, iskustva izbjeglica do obiteljskih odnosa. Svi ovi filmovi i dalje održavaju zacrtani put koji je kroz trinaest festivalskih godina utemeljio Branko Lustig", rekla je direktorica Festivala tolerancije Nataša Popović.
"Selekcija dvanaest svjetski aktualnih i značajnih igranih filmova usmjerena je na tematiziranje holokausta, ljudskih prava i aktualnih društvenih problema. Filmovi su to jakoga autorskog rukopisa, kontroverzni, često sirovi i nemilosrdni, no najvažnije - krajnje originalni i snažni", kazao je voditelj filmskih programa Festivala tolerancije Hrvoje Pukšec, i dodao da ove godine prikazuju i filmove koji se okreću arthouseu, hibridnom i žanrovskom izričaju.
"Dijete ljubavi" u režiji Eve Mulvad, nagrađivani dokumentarni film, gorak je portret obitelji azilanata koja očajnički želi započeti novi život, ali zapinju u limbu birokracije. U tri festivalska dana bit će prikazana Trilogija ljubavi - Skidanje, Vezanje i Rođenje u režiji Yarona Shanija. "Oni koji su ostali" Barnabása Tótha donosi lirsku priču o procesu ozdravljenja preživjelih holokausta iz perspektive mlade djevojke u poslijeratnoj Mađarskoj.
Marina Abramović jedna je od glavnih protagonistica u dokumentarnom filmu "Tijelo istine" u režiji Evelyn Schels o umjetnicama koje su iskustvo s ratom, nasiljem i potlačenošću integrirale u svoj rad vlastitim tijelom.
Iscrpan prikaz atentata na izraelskog premijera Yitzhaka Rabina iz perspektive atentatora donosi dokumentarac "Poticanje" režisera Yarona Zilbermana. "Svi protiv svih" Luuka Bouwmana propituje je li fašizam bio samo jednokratna povijesna pojava na primjeru predratnog fašizma u Nizozemskoj, koja je između dva rata imala na desetke fašističkih pokreta.
Mađarski režiser László Illés, ovogodišnji gost festivala, potpisuje nagrađivani film "Pastir". Glavni lik je stari pastir, koji živi sam na jednom mađarskom ranču. Kada mu nacisti ubiju kći, u svojoj žalosti odlučuje spasiti što više židovskih života.
Film Miie Tervoa "Aurora" govori o partijanerici koja bježi od obaveza i upoznaje jedne noći na štandu s hot dogovima u Laponiji Iranca Dariana. Darian bježi od smrti, a Aurora bježi od ljubavi. Trebaju jedno drugoga da konačno prestanu bježati.
Festival će zatvoriti "Polusestra", priča o kompleksnom odnosu dvije polusestre iz priobalnog gradića Izole u režiji festivalskog gosta, Slovenca Damjana Kozolea.