IZLOŽBA DARKA TROJANOVIĆA U CVU "BATANA"

Dokumentarne i povijesne fotografije kao svjedoci jednog nevremena


Fotografije Darka Trojanovića snimljene 28. studenog 1965. godine u Rovinju dokumentiraju najrazorniju oluju koja je uzrokovala golemu materijalnu štetu. Novinar Aldo Pokrajac u tekstu koji prati izložbu istaknuo je da je najviše je stradalo područje sjeverne luke Valdibora. Valovi visine pet metra porušili su 1.500 metara obale, od spomenika Palim borcima do željezničke stanice

Crno-bijele fotografije Darka Trojanovića, izvađene iz škrinje, a posvećene velikom nevremenu koje je prije više od pola stoljeća poharalo Rovinj, već na preksinoćnom otvaranju izložbe izazvale su veliki interes građana. I ne samo zato jer je autor član rovinjskog Centra vizualnih umjetnosti "Batana", u čijem su galerijskom prostoru i postavljene, već naprosto zato jer pričaju povijest grada i vjerni su dokument jednog vremena i događaja. Dakle, snimljene 28. studenog 1965. godine u Rovinju vizualiziraju najrazorniju oluju koja je, kako je kasnije procijenjeno, uzrokovala golemu materijalnu štetu.

Šteta veća od dvije milijarde tadašnjih dinara

- Izložen zapadnim vjetrovima, Rovinj je puno puta nastradao u nevremenu i olujama koje su došle s mora. Najrazornija oluja dogodila se 28. studenog 1965., prouzročivši štetu veću od dvije milijarde tadašnjih dinara. U, procijenjeno je, najvećoj pomorskoj katastrofi koja je do tada zadesila Rovinj, najviše je stradalo područje sjeverne luke Valdibora. Valovi visine pet metra porušili su 1.500 metara obale, od spomenika Palim borcima do željezničke stanice, zapisao je u predgovoru kataloga, novinar i autor kataloga Aldo Pokrajac, koji je na svečanom otvorenju ove jedinstvene izložbe fotografija, okupljene podsjetio i na neka druga orkanska nevremena - 1916. godine kada je oluja oštetila brojne brodove u luci, odnosno 1955. godine kada je Rovinj zahvatila razorna morska pijavica, koja je prvo zahvatila poluotok Zlatni rt, potom luku, povijesnu jezgru.

- Najveća tragedija u rovinjskom akvatoriju dogodila se 10. kolovoza 1992. godine kod Crvenog otoka, kada se u iznenadnoj oluji, koja je došla nakon dugog sparnog razdoblja, između otoka i Zlatnog rta prevrnuo brod "Jablanac" s 90 putnika. Na žalost, u toj havariji poginulo je dvoje ljudi, a djevojčica za kojom se dugo tragalo nikada nije pronađena, rekao je Pokrajac, koji se također uz okupljene, prisjetio i nedavnog olujnog nevremena, iz veljače 2016. godine, kada je pod naletima valova oštećeno 150 automobila na Valdibori, odnosno oštećeno i potopljeno preko 50 brodica u gradskoj luci.

Boksit u crveno obojio pučinu

Darko Trojanović, autor fotografske izložbe "Garbin '65", prisjetio se garbina iz 1965, godine.

- Bila je nedjelja. Izašao sam vani imao što i vidjeti. Krenuo sam od Valdibore prema željezničkoj stanici i na tom putu naišao na veliki broj ljudi. Ostatke nevremena i ljude koje sam usput sretao fotografirao sam. Film koji sam odnio kod fotografa, sam sačuvao. Doduše, ne kako treba, pa je došlo do nekih štećenja koja sam kasnije ispravljao kroz fotošop, da bi se danas mogao izložiti, rekao je Trojanović, koji je izdvojio neke interesantne detalje iz tog događaja.

- Tada se naime, na Valdibori nalazilo i pet tisuća tona boksita, koji je završio u moru i crvenom bojom obojio pučinu sve do otoka Figorole. Nastradala je i željeznička pruga na kojoj je završilo oko 1.500 tona kamenja, od kojih su pojedini primjerci težili i više od tri, odnosno četiri tone, prisjetio se Darko Trojanović, čovjek koji je 1952. godine snimio svoju prvu fotografiju, a kao student deset godina kasnije kupio i svoj prvi fotografski aparat. Dolaskom u Rovinj iz rodnog Dubrovnika, intenzivno se bavio fotografijom da bi je, zbog poslovnih obveza, na neko vrijeme stavio sa strane. No, kako ističe svojoj se pasiji vraća, ponovno u umirovljeničkim danima te otkriva nove mogućnosti koje mu pruža digitalna fotografija, a pri čemu neizmjerno uživa. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter