(Hina/EPA)
Ljubomir Cota, arhitekt koji se nakon karijere u struci posvetio još jednom kreativnom obliku izražavanja - kiparstvu, predstavit će svoje radove na izložbi "Crteži u prostoru", koja se otvara 10. ožujka u Muzeju Mimara.
Autor predgovora, akademik Tonko Maroević, smatra kako je Cota, oslobođen profesionalnih obveza i cehovskih obzira, oblikovanju u novim materijalima i tehnikama mogao pristupiti s "uvećanom slobodom i radosnom neposrednošću", a odabrao je motive ljudskog tijela i životinjske likove.
Većina radova izvedena je savijanjem željezne žice koja, poput linije crteža, u kontinuitetu zaokružuje obris, a valoviti i zaobljeni dijelovi žičanog toka, iako ne doslovno ili opisno, sugeriraju obrise udova ili nosive dijelove skeleta.
"Da bi čistu žičanu strukturu upotpunio i 'zatvorio', kipar se služi djelimičnim oplatama od papira ili tkanine, koje su često također prozirne i krhke, tako da svjetlost po njima klizi ili prodire kroz tkivo, pa je vizualni učinak u svakom pojedinom slučaju drugačiji, raznovrstan, komplementaran taktilnome ili pak njemu kontrastan", ocijenio je.
Neke su figure ležeće, neke viseće, lebdeće, neke su plesači, a drugi skijaši, dok su intervencije u žičanu strukturu obilježene poetikom "nađenog predmeta", pri čemu su ping-pong loptice, čepovi, plastični poklopci poslužili za sugeriranje anatomskih detalja. Izložen je i jedan autorov stariji crtež, koji pokazuje sličnosti s aktualnim skulpturama.
Po Maroevićevim riječima, Cotu kao likovnog izvođača odlikuje upravo sklonost neposrednom, skicoznom radu, tako da i njegove skulpture - svojevrsni crteži u prostoru i čvrstoj tvari - nastaju također kao nadahnute improvizacije, djela stvorena u nekoliko poteza i u jednom dahu.
Ljubomir Cota (Zagreb, 1947.) se nakon studija na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu 1971. zapošljava u "Atelijeru Forum" Marijana Haberlea, a tri godine kasnije upisuje studij kiparstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Niz zapaženih projekata ostvario je "Udarniku","Industrogradnji", "Montprojektu", Studiju "As", a 1998. otvara vlastitu tvrtku "Cota i Cota" za građenje, projektiranje i nadzor.
Među ostalim, projektirao je gospodarsku zgradu u Plitvicama, stambeno poslovnu zgradu u Badalićevoj, tiskaru "Narodnih novina" u Remetincu, zgradu "Euroherc" u Vukovarskoj, spomeničko uređenje Trga Marka Marulića u Zagrebu, naselje urbanih vila Bijenik, obiteljsku "kosu kuću M" u Zagrebu te nekoliko stanica za tehnički pregled vozila.
Cota je 1995. postavio izložbu o kiparskom i arhitektonskom djelu svog oca Frane Cote u Gliptoteci u Zagrebu, godinu dana kasnije samostalno izlaže crteže i krokije u zagrebačkoj galeriji "Art centar" u Zagrebu, a 2015. počinje s oblikovanjem komorne skulpture u žici, papirmašeu i terakoti.