TZ Vodnjan
Djelić svog bogatog znanja o arheologiji, povijesti i Istri podijelio je jučer sa zainteresiranim posjetiteljima Željko Ujčić, viši kustos, voditelj srednjovjekovne zbirke Arheološkog muzeja Istre, prilikom vođenog razgleda i obilazak lokaliteta sv. Agneze i sv. Andrije u Betigi u blizini Barbarige.
Brojni nalazi
Radilo se o organiziranom vođenom razgledu i obilasku ovoga lokaliteta u organizaciji Turističke zajednica grada Vodnjana u suradnji s Arheološkim muzejom Istre. Uz poštivanje epidemioloških mjera, nazočni su zahvaljujući Ujčićevim objašnjenjima mogli saznati štošta o lokalitetima sv. Agneze i sv. Andrije, a o čemu svjedoče brojni ostaci.
Sugestivan je lokalitet sv. Andrije, gdje su vidljivi ostaci crkve i samostana. Tu su pronađeni razni nalazi, ostaci trolisne kapele iz 4. - 5. stoljeća s višebojnim podnim mozaikom te grobnicom u svakoj apsidi kapele, a zanimljivo je da je i središnji pod kasnije novoizgrađene trobrodne bazilike imao podne mozaika gdje su bila evidentirana imena donatora.
Ujčić je u svome predstavljanju iznio i razne komparativne podatke, uspoređujući ovo nalazište sa sličnima.
Govoreći o povijesti toga lokaliteta, saznaje se da su potom tu benediktinci zapadno od bazilike izgradili potpuno novi dio. Samostan s crkvom je napušten u 13. stoljeću zbog kuge.
Arheološka istraživanja
Ostaci crkve sv. Agneze su otprilike iz istoga razdoblja kao i lokalitet sv. Andrije, a Ujčić se osvrnuo i na arheološka istraživanja koja je tu prije petnaestak godina provodila arheologinja Fina Juroš Mofardin.
Govoreći općenito o cijelom lokalitetu, Ujčić je kazao da su na području Barbarige i Betige pronađeni bogati arheološki nalazi, ostaci važnih uljara te velebnih rimskih rustikalnih vila.