(Hina/EPA)
Izložba "Prvi na svijetu - 150 godina riječkoga torpeda" mora se zbog početka radova izgradnje kompleksa Žabica iseliti s dosadašnje lokacije, Grad Rijeka najadekvatnijom budućom lokacijom smatra bivšu tvornicu Torpedo, a PGS predlaže paviljon na tržnici Brajda.
Izložba je od 2016. godine smještena u prostoru nekadašnjeg željezničkog skladišta na Žabici. To šire područje je Grad Rijeka prodao tvrtki Best in Parking – Razvoj za oko 85 milijuna kuna koja će ovdje graditi autobusni kolodvor, garažu s oko 800 parkirnih mjesta i komercijalne sadržaje. S obzirom na to, izložba mora napustiti prostor do listopada ove godine.
Stoga se postavilo pitanje pronalaska novog prostora za izložbu. Prvi je prijedlog konkretne lokacije iznio Primorsko-goranski savez, predlažući paviljon tržnice na Brajdi. Počasni predsjednik i riječki gradski vijećnik te stranke Nikola Ivaniš za Hinu je rekao da je PGS o toj ideji počeo razmišljati još prije godinu dana. "Znali smo da će se sadašnja lokacija izgubiti jer je u zoni izgradnje kolodvora i garaže. No, i prije smo smatrali da je to u potpunosti neadekvatan prostor, ispod svake razine za izložbu svjetske važnosti", istaknuo je. Izložba o torpedu postavljena je u gradu u kojem je izumljen, a za tu lokaciju nije znalo ni 20 posto Riječana, dodao je.
"Vrijeme tržnice Brajda je prošlo. Ispraznila se, a u paviljonu djeluje samo jedna mesnica. Sama zgrada je u izuzetno dobrom stanju i nedavno je obnovljena", rekao je Ivaniš. "Najvažnije je da je samo stotinjak metara udaljena od kvarta Benčić u kojem je Muzej grada Rijeke, s kojim izložba o torpedu čini prirodnu cjelinu", naglasio je ističući prednosti prijedloga.
Na upit Hine iz Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke navode da se prostor bivše tvornice Torpedo pokazao kao najadekvatniji za smještaj izložbe. "Radi se o prostoru Lučke uprave u kojem je najmoprimac RIO (prostori iznad prostora bivše Veletržnice ribe), ali moguće i o prostorima prizemno u kojima je Veletržnica djelovala. Pripreme i razgovori su u tijeku", stoji u odgovoru, uz napomenu da je izložba na dosadašnjoj lokaciji postavljena zahvaljujući i velikom angažmanu Grada Rijeke i Muzeja grada Rijeke.
"Preseljenjem u prostor bivše tvornice izložba torpeda pokazala bi se na originalnoj povijesnoj lokaciji što izložbu čini dodatno atraktivnom", ističe ovaj upravni odjel i dodaje da bi, prema sadašnjem planu, do roka za iseljenje izložbe sa Žabice, smještaj izložbe u prostorima bivše tvornice Torpedo trebao biti definiran i dogovoren.
Na pitanje razmatra li Grad paviljon tržnice kao buduću lokaciju izložbe, odgovoreno je da su eksponati veliki i zbog toga traže i adekvatan prostor, te da bi prostor paviljona na tržnici Brajda prvo trebalo ispitati i provjeriti može li uopće primiti ovu izložbu.
Nikola Ivaniš, komentirajući mogući smještaj izložbe u bivšoj tvornici Torpedo, smatra da je to teško ostvarivo. "Ako se Grad Rijeka, Lučka uprava i država 25 ili 30 godina nisu uspjeli dogovoriti o obnovi nekadašnje lansirne rampe za torpeda u blizini, kako vjerovati da će se uspjeti dogovoriti u ovako kratkom roku da se jedna elitna zgrada osposobi i da Gradu Rijeci, koja sad nije vlasnik. Uz to, taj prostor je predaleko", zaključio je.
Na izložbi "Riječki torpedo – prvi na svijetu" predstavljeno je pedesetak originalnih predmeta, torpeda izvučena iz mora te makete Luppisovog čuvara obale, prvog Whiteheadovog torpeda i lansirne stanice.
Izložena su torpeda iz više faza proizvodnje, lansirne cijevi, različiti tipovi žiroskopa, dubinske sprave i drugi uređaji. Prikazani su i animirani prizori rada i lansiranja torpeda različitih proizvođača te tehnička dokumentacija. Namjera je bila pokazati torpedo ne samo kao oružje, nego kao tehnološki sofisticiran proizvod svog vremena, a kroz to izložiti priču o dosezima riječke tehnologije i industrije krajem 19. i početkom 20. stoljeća.
Zametak torpeda bila je ideja kapetana fregate Riječanina Giovannija Biaggija Luppisa ili Ivana Vukića iz 1860. o "čuvaru obale", plovilu s eksplozivom koje bi se usmjeravalo na brodove. No tadašnje Ministarstvo rata u Beču nije prihvatilo projekt. Luppis se potom povezao s britanskim inženjerom Robertom Whiteheadom, direktorom riječke tvornice Stabilimento tecnico fiumano, s namjerom proizvodnje novog oružja. Whitehead odustaje od Luppisova koncepta i razvija eksplozivni uređaj koji se kreće pod morem, a 1866. godine izrađuje prvi torpedo.
Sljedećih godina razvila se proizvodnja i prodaja torpeda ratnim mornaricama brojnih zemalja. Torpedo postaje neizostavan dio naoružanja u cijelom svijetu te proizvodnja neprestano raste, uz usavršavanja proizvoda najmodernijim tehničkim rješenjima. Tvornica torpedo u Rijeci je nekoliko puta mijenjala vlasnike. Krajem Drugog svjetskog rata je bombardirana te potom obnovljena. Proizvodnja torpedo je ponovno pokrenuta a zadnji torpedo je u Rijeci proizveden sredinom 60-tih godina. Od tad tvornica Torpedo proizvodi motore i traktore, do 90-tih godina, kad se gasi.