Vladimir Pernić (Arhiva)
"Postelja od oblaka" naziv je pjesničke zbirke Vladimira Pernića koja je objavljena u povodu Pernićevog 75. rođendana, 60 godina pjesništva i 50 godina kontinuiranog i izuzetno aktivnog djelovanja u Katedri Čakavskog sabora Roč, koja je i izdavač ove knjige.
Dakako, treba napomenuti i da zbirka sadrži 75 pjesama za Pernićevih 75 godina života podijeljenih u pet poglavlja: Tvoje ruke, Tragovi sjećanja, Vrutak istine, Zalud zov i Bendima, gdje prva četiri ciklusa donose pjesme pisane hrvatskim standardom, a u petom predstavlja recentne dijalektalne stihove.
"Zbirka svjedoči o pjesniku koji se slobodno i potpuno prepušta svemu što ga prati na uzbudljivom i začudnom poetskom putovanju; o poeti koji unatoč gdjekojim prolaznim burama i neverama uporno traži i pronalazi smiraj, smisao i ljepotu svakog novog proživljenog trenutka", zapisala je u pogovoru Mirjana Pavletić.
U ovoj su zbirci zastupljeni autorovi najzreliji stihovi, bogatog pjesničkog jezika i izraza, gdje su predstavljene teme bliske autorovom biću, svjetonazoru i interesima i gdje je vidljiva njegova duboka senzibilnost, a vidljivo je da piše vrlo pitko i nipošto plitko s velikom lakoćom. U svojim stihovima njeguje i rjeđe korištene dijalektalne riječi, a oduvijek je naglašen njegov smisao za odabir leksika i stilskih figura.
- Pernić je odabrao potpunu slobodu izražavanja, lišen okova vezanog stiha, rime, norme i metrike, lepršavo prepušten mislima i asocijacijama, nesputano šeće bjelinom papira i puni ga stihovima oživljenim istinama o sebi i svijetu koji ga okružuje, veli Mirjana Pavletić.
Stihovi su iznimno muzikalni, puni asocijacija, bogati metaforama, a neke su pjesme lirski naglašeno narativne, poput pravih misaonih priča u stihu, vrlo emotivnih, odnosno punih emocija. Poezija je misaona, ali i angažirana, društvena, prisutan je tu šaroliki spektar osjećaja, uz suptilna opažanja o raznim tematskim i interesnim sferama.
Tu se nižu motivi ljubavi, preko ljepota prirode, uz reminiscencije, pa sve do promišljanja o životu, kao i o smislu postojanja, a neizostavna je i prolaznost vremena i kako pjesnik tu prolaznost doživljava uz brigu i za prirodu, okoliš, planet…
/Hoće nas blagorodno/jutros nas hoće pjesma/pa pojmo/pjevajmo katrene nježnih rima/u tercama/u oktavama, pjeva Pernić u stihovima gdje dolazi do izražaja i metapoetska funkcija poezije i njezine specifičnosti.
Vladimir Pernić svoje poetsko putovanje započeo je prije gotovo šest desetljeća. Prve je stihove zapisao još kao srednjoškolac, kasnije je svoju poeziju povremeno objavljivao u časopisima i zbornicima, a prva mu je pjesnička zbirka, "Ubjačić", objavljena mu je 1979. godine. Uslijedile su potom knjige "Srhi" (1990.), "Znamen" (1996.), "Cicirici i Senjali" (2007., zajedno s Ivom Kalinskim), "Suita Mediterranea" (2013.) i "Iznucani verši" (2018.).
Urednica knjige je Mirjana Pavletić, grafički urednik David Ivić, a tiskana je u Grafomarku.