Nešto je trulo u IDS-u ako predsjednik stranke i pulski gradonačelnik Boris Miletić uredno ispunjava svoju imovinsku karticu s ažuriranim podacima te transparentno navodi poveću imovinu svoje supruge temeljenu na višegodišnjem obiteljskom biznisu, dok istodobno donačelnik Marčane Marijan Kostešić, također jaki stranački čovjek, u svojoj imovinskoj kartici među svim ostalim propustima zaboravlja evidentirati kuću s bazenom vrijednu 3 milijuna kuna! U pravilu najviše muljaju čelni ljudi stranaka skrivajući svoju imovinu, ne prikazujući realno kvadrate, umanjujući vrijednost nekretnina, praveći se da imovinsku karticu ne znaju ispuniti ili se pravdaju nedostatkom vremena zbog prezaposlenosti. Prtljaju drsko, bahato i preko svake mjere. Ovdje to nije slučaj: vrh stranke je kristalno čist, a središnja razina, na kojoj egzistira svevremenski Kostešić, muti vodu u ionako zamućenoj baruštini političke neodgovornosti i nepoštenja.
Senator veći od stranke
Marijan Kostešić je senator IDS-a kojeg svojim ponašanjem otvoreno diskreditira. Čovjek je iz onih prvih vremena. Nekadašnji je lokalni šerif koji je upravljao malom općinom. Samo zato što se nalazio na periferiji s(p)retno je prošao ispod radara. No ljude poput njega vlastite gluposti i bahato ponašanje često lansiraju u orbitu javnog interesa. Bude li pravde i stranačke mudrosti, Kostešić će s funkcije marčanskog donačelnika pasti zbog nevjerodostojnosti podataka u imovinskoj kartici. Posljednji među takvim IDS-ovim letačima u nebo, kontroverzni je načelnik Općine Tar-Vabriga Nivijo Stojnić. Kao i u Kostešićevoj, u njegovoj imovinskoj kartici vlada kaos, za dobar dio imovine ne zna se ni kako ju je stekao, ni za koliko ju je prodao, ni koliko je platio ono što je kupio. Lista njegovih grijeha je poduža. Kod njega, zasad, nitko iz IDS-a ne reagira. Ne pripremaju mu se stranačke sankcije.
Vlasti i moći vječno željan Marijan Kostešić trudi se drmati Marčanom i s donačelničke funkcije. To postaje sve ozbiljniji problem IDS-a i načelnika Predraga Pliška kojima je on sve veći teret i logično ga se žele riješiti. Ali, zasad, ne znaju kako. Obzirom na dužinu svojeg vladanja u Marčani, Kostešić se s općinom poistovjetio te zato, kao i zbog generacijskog jaza i različitih interesa, sabotira svog nasljednika. Njegovo najmoćnije oružje su informacije o nekim tajnama IDS-a. Iako je, kad bi mu stranačka imperija krenula uzvratiti udarac, i on ranjiv sa svih strana: od imovinske kartice koja više skriva nego otkriva, do toga da je taj profesionalni političar prema urbanoj legendi na jednom mjestu bio prijavljen, a na drugom je, udaljenom 30 kilometara, godinama živio. I, opet, nitko nije reagirao. Svi su sve znali, to je bila javna tajna, ali „čovik je naš“ i to je, ponekad, sasvim dovoljno da ga se pusti na miru. Podsjetimo da je u zadnjoj predizbornoj kampanji isti taj Kostešić obećao da će biti volonterski donačelnik. Javnost mu je povjerovala. No ubrzo se predomislio i otišao na plaću od 11 tisuća kuna. Reklo bi se da je prevario birače. Prvi put. Onda nije uredno evidentirao imovinu. Prevario je birače drugi put. Potom je hvalisavo rekao da u vlasništvu ima puno toga. Unatoč tome što mu je ono impozantno, Kostešić je bez grižnje savjesti ili osjećaja odgovornosti svojom plaćom slabašni općinski proračun opteretio za stotine tisuća kuna samo u jednom mandatu. Zbog svih tih nelogičnosti i nedosljednosti, njime bi se na najvišoj razini trebao baviti IDS, stranka kojoj može zahvaliti što je godinama jahao u sedlu marčanske vlasti.
Osuditi pojavu ili druga?
Miletić bi ga trebao krajnje ozbiljno pitati zašto krši zakon kojeg se on, kao najutjecajniji političar Poluotoka, tako slijepo drži. Kostešić se i dosad ponašao politički nepošteno, ali je prolazio bez sankcija unutar redova svoje stranke. Miletić igra poštenije i sad je samo pitanje njegove odlučnosti da se sankcionira čovjek koji misli da je veći od stranke. Ako vrh IDS-a, u koji spadaju i gradonačelnici Rovinja, Poreča, Labina, Buzeta, Pazina i Buja uredno ispunjava imovinsku karticu, zašto se ta obveza ne odnosi na Kostešića koji ovime kompromitira IDS. Obzirom da mu je životna partnerica interna revizorica Sveučilišta Jurja Dobrile te bivša pročelnica za financije Istarske županije i ravnateljica Porezne uprave Pula, njena su znanja i više nego dovoljna za popunjavanje jednostavne imovinske kartice. Slučajno ili ne, Kostešići su to propustili napraviti i sad drek smrdi pred vratima. Širi se neugodan smrad sumnje da nešto nije u redu. Na potezu je vrh IDS-a: hoće li ga smijeniti s mjesta donačelnika? Treba li on sam odstupiti? Ili će IDS u antipatičnoj maniri primorsko-goranskog SDP-a i tamošnjeg župana Zlatka Komadine osuditi pojavu, a spasiti druga?
Premijer Plenković je zbog problema s imovinskim karticama svoju Vladu svjesno izbušio kao ementaler. Ministri koji su petljali s tim vražjim dokumentom padali su kao čunjevi nakon precizno lansiranih kugli. Eliminirao ih je bez da im je dao previše manevarskog prostora da trapavo slože svoju obranu. Istini za volju treba reći da se dijela njih riješio lakše nego što se i moglo pretpostaviti, a to se može usko vezati s njihovim pripadanjem suprotnim frakcijama. No ne može mu se negirati da je pokazao odrješitost i odlučnost. Poslao je snažnu poruku. Zasad nije jasno da li vrh IDS-a dovoljno ozbiljno tretira novinska otkrića o Marijanu Kostešiću i Niviju Stojniću te o njihovom bezobraznom podcjenjivanju obveze ispunjavanja imovinskih kartica. I zato se Plenković kod uklanjanja kompromitiranih iz svojih redova pokazao odlučnijim od Miletića. Zasad.