Ilustracija (Pixabay)
Iako je očito da se bojkot ispuhao, ako je suditi po podacima o fiskalizaciji u prometu gotovinom Porezne uprave, ipak se priprema novi. Ovoga petka na meti će biti pekarnice, kruh i pekarski proizvodi, a bojkotom bi trebale biti obuhvaćene i pekarnice u trgovinama. Znači, sutra nema bojkota trgovina, ali ako uđete u trgovinu ne smijete kupiti kruh, krafne, burek, peciva. Savjet je stoga da odmah kupite dovoljno kruha i peciva za dva dana (krafne su u veljači ionako stalno na akcijama zbog fašnika), odnosno da u jednom danu u pekarnici ostavite dvostruko više novca nego što biste inače. Pa se postavlja pitanje smisla bojkota u petak, ako ćemo promet pekarnicama na dan bojkota nedoknaditi u četvrtak dvostrukom kupovinom. Pa moramo kupiti kruh. Ili da poslušamo savjet ministra Šušnjara pa ga sami zamijesimo.
Činjenica je da su marže na kruh, prema podacima Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, doslovce najveće od marži na sve druge proizvode i iznose gotovo 40 posto, no je li to dovoljno da bojkotiramo za većinu potrošača namirnicu bez koje ne mogu zamisliti prehranu. Za ćemo školarcima savjetovati da ne kupuju pekarske proizvode tijekom velikog odmora? Da i oni zamijese tijesto kod kuće pa kiflice nose u školu? Ne bismo se čudili da do toga i dođe jer je sutrašnji bojkot platforma Halo, inspektore odlučila organizirati upravo na prijedlog srednjoškolaca. I pozvala njihove bake, djedove i roditelje da "podrže mlade". U čemu!?
Tako cijela ova serija bojkota, kojoj se izgleda ne nazire kraj, postaje u najmanju ruku neozbiljna. Em ćemo bojkotirati kruh, em su nas na to pozvali srednjoškolci jer bojkot trgovine valjda smatraju nekakvim izazovom kojih su Instagram i TokTok krcati. Ako već želimo podržati naše srednjoškolce, zašto im ne savjetujemo da bojkotiraju, primjerice, zašećerena energetska pića koja dokazano štete organizmu? Ili zašto platforma ne pokrene inicijativu da se potpuno zabrani prodaja takvih srčanih udara iz limenke za mlađe od 18 godina, kao što je to napravila Švedska?
Svi bismo dakle sutra s oduševljenejm trebali bojkotirati kruh jer su nas na to pozvali mladi. Mogli bismo usput bojotirati i Facebook jer među mladima više nije "must have" i jer im je dosadan i jer nema izazova kao TokTok. Ajmo bojkotirati i HTV jer se ne zna hoće li uopće početi druga sezona tinejdžerske serije Sram. I neka srednjoškolci usput obavezno bojkotiraju roditelje jer im daju premalo novca za džeparac, a mogli bi i profesore, kad ih je već krenulo. I kompletnu školu, ako je ikako moguće, jer treba podržati mlade i njihove inicijative. Tijekom zloglasnog suđenja "vješticama" iz Salema s kraja 17. stoljeća, crkveni su oci dali smaknuti "vještice i njihove pomagače" isključivo na temelju iskaza djece, koja su to naknadno i priznala, ali šteta je već bila počinjena.
A štetu će ovaj petak zbrajati pekari i svoj dug nadodati na 108 milijuna eura koliko je, prema izračunu platforme Halo, inspektore, pala potrošnja u maloprodaji zahvaljujući bojkotima. No, kad se jednome smrkne, drugome će svanuti. Kad već moramo bojkotirati krafne na akcijama i štrudle, želju za slatkim nadoknadit ćemo u slastičarnicama. A i za kruhom. Pa još je uoči Francuske revoucije Marija Antoaneta vizionarski preporučila ubogom narodu da jede kolače, kad već nema za kruh.
Da se i ovi naši silni bojkoti ne bi pretvorili u suđenje u Salemu, trebali bismo malo stati na loptu, kako kažu u Hrvatskoj udruzi poslodavaca. O negativnom utjecaju smanjene potrošnje na rast našeg gospodarstva, koje raste upravo na krilima potrošnje, ne treba puno govoriti jer si sa svakim bojkotom potrošnje pucamo u nogu. S druge strane, kaznili smo one koje je trebalo kazniti i poruka je poslana, a trgovci su shvatili koliku moć imaju potrošači. I sada treba stati s bojkotima i pričekati da vidimo što će trgovci napraviti. Vlada je već reagirala proširivši listu proizvoda s ograničenim cijenama s 40 na 70. A ako trgovci u dogledno vrijeme ne povuku konkretne poteze i odgovore na pitanje od milijun dolara – zašto su proizodi nakon snižavanja PDV-a poskupjeli – e, onda imamo potpuno pravo i bez inicijative tinejdžera na bojkot, pa ako treba i do ispunjenja zahtjeva.