Ilustracija/Zlatko Crnčec (Snimili: Mislav Klanac/Davor Kovačević)
Vlada je odlučila uvesti red u stanovanje. Na jučerašnjoj sjednici objavljene su neke mjere koje će sigurno biti pozdravljene u široj javnosti, ali neke će izazvati i velike rasprave. Jedna od tih kontroverznih tema svakako je ona kojom se znatno ograničava mogućnost kratkoročnog najma za turističke svrhe. Naime, Vlada namjerava propisati da ako netko želi iznajmljivati svoj stan na nekoliko dana, tjedan dana ili nekoliko tjedana turistima - morat će za to imati suglasnost 80 posto plus jednog suvlasnika zgrade. Nije baš jasno kako se to namjerava napraviti, odnosno kako će se to provoditi u praksi u velikim zgradama i neboderima u kojima ima i po 200 stanova. U tom slučaju će potencijalni iznajmljivači morati osigurati potpis suglasnosti od barem 161 suvlasnika. Recimo da se postane predsjednik Domovinskog pokreta, stranke vladajuće koalicije, potrebno je prikupiti samo 11 potpisa izaslanika. A saborski zastupnici ove stranke, među ostalima, odlučivat će i o donošenju ovog važnog zakona. Moguće je da će Vlada do drugog čitanja i donošenja konačnog nacrta ipak ublažiti ove odredbe na način da se odredba o 80 posto suvlasnika ograniči samo na one koji žive u istom ulazu gdje se nalazi stan koji se kratkoročno iznajmljuje. Još bi bolja varijanta bila da suglasnost moraju dati samo oni suvlasnici koji žive ispod, iznad i pored takvog stana.
Dobro je što Vlada namjerava dodatno regulirati i način na koji se stanovi iznajmljuju stranim radnicima. Ali i tu bi moglo biti svega, baš kao i u slučaju turističkog kratkotrajnog najma. Što ako, recimo, drugi stanari iz čiste zavisti ne žele dati supotpise. Ako netko u stanu ima 20 stranih radnika, tu bi prvenstveno trebala reagirati inspekcija.
A što se tiče problematike stanovanja, Vlada bi se konačno trebala pozabaviti i reguliranjem načina na koji se stanovi dugoročno iznajmljuju. Tu je možda čak i veći kaos od onog koji vlada u kratkoročnom iznajmljivanju. Ne samo zbog toga što se velik broj takvih stanova iznajmljuje na crno, već i zbog toga jer postoji ogroman prostor u kojemu stanar može maltretirati iznajmljivača i obrnuto. Ali to je već jedna druga priča.
Jako je dobro što je Vlada odlučila sufinancirati ugradnju liftova i obnovu fasada u višestambenim zgradama. Mada kod ove druge stvari, kod fasada bi se također mogla dići javna dreka. Naime, fasade su najčešće u problemu u zgradama koje se nalaze u središtima gradova. A mišljenje javnosti je, jako često pogrešno, ali i jako često točno - da u središtima gradova živi elita. Kako ona komunistička, tako i ona nastala u zadnja nešto više od tri desetljeća. Pa bi i tu moglo biti zamjerki da se fasade proračunskim novcem obnavljaju i onima koji ga imaju u izobilju.
Jako je dobra namjera Vlade da zajednice suvlasnika dobiju pravnu osobnost i da imaju svoj OIB. To će definitivno pomoći da se lakše provode inicijative suvlasnika kada su u pitanju poslovni poduhvati investiranja u podizanje kvalitete života i saniranja šteta.
S druge strane, nije baš izvjesno kako će suvlasnicima sjesti namjera da se smanji broj potrebnih glasova za donošenje odluka. S jedne strane ova je novina sasvim razumna jer se njome znatno ubrzava i olakšava način donošenja odluka bitnih za poboljšanje uvjeta života. Time se mnogu zaobići bijesni suvlasnici koji iz čistog hira, sitne zavisti ili osvete ne žele dati svoju suglasnost ostalim vlasnicima stanova. Međutim, s druge strane, među stanarima ima i puno onih koji nemaju novca i kojima bi povećanje pričuve koju plaćaju svaki mjesec moglo ugroziti egzistenciju. Posebno su ranjiva skupina ovdje umirovljenici s malim mirovinama, a koji su kao što znamo velika većina onih koji su izašli iz svijeta rada.
Nema nikakve sumnje da će ovaj zakon izazvati veliku pažnju svih građana. Mogao bi čak u drugi plan staviti i klasične političke teme, kako svjetonazorske, tako i one čisto političke. U drugi bi plan mogli pasti čak i predsjednički izbori. Jer ovaj zakon zaista tangira ogroman broj ljudi. I to izravno da izravnije ne može. Posebno kad je u pitanju promjena načina donošenja važnih odluka svih sustanara. Oko svega toga bit će i velikih političkih prijepora vladajućih i oporbe. Opća namjera Vlade je svakako dobra.