piše tihana tomičić

Ako su u DP-u nezadovoljni, trebaju otići iz Vlade

 Stipo Mlinarić/Tihana Tomičić (Snimili: Ivana Ivanović/Pixsell/Davor Kovačević)

Stipo Mlinarić/Tihana Tomičić (Snimili: Ivana Ivanović/Pixsell/Davor Kovačević)


Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinarić Ćipe poručio je kako ta stranka neće podržati Dragana Primorca za predsjednika Republike, ukoliko HDZ za njegovu kandidaturu zatraži podršku SDSS-a.

»Mi o tome nismo još govorili, nakon izbora u rujnu donijet ćemo na Predsjedništvu odluku koga ćemo podržati na predsjedničkim izborima ili ćemo imati svoga kandidata. Predsjednički izbori nam nisu toliko u fokusu. Međutim, ako je HDZ-ova odluka da će tražiti podršku SDSS-a za Primorca, onda DP neće podržati Primorca«, rekao je on velevažno jučer.

Tako se situacija za HDZ uoči jesenske kampanje za predsjedničke izbore dodatno zakuhava, bar naizgled. No, lažna je to dilema, i to iz nekoliko razloga.

Valja se sjetiti činjenice da je Domovinski pokret upravo sad u dubokoj krizi, ne samo kadrova, s obzirom na to da 31. kolovoza slijedi njihov konačni kadrovski obračun između struje Ivana Penave i struje Marija Radića. Nego je riječ i o identitetskoj krizi, na pitanju hoće li unutar Domovinskog pokreta prevladati kvazi domoljubna nasuprot kvazi biznis struje. Naime, i jedna i druga struja imaju isti cilj - ostati u vlasti, a s kim drugim nego s HDZ-om, zato ih se i može nazvati »kvazi strujama«. Nitko ne želi izgubiti vlast i u konačnici svi su oni spremni nastaviti surađivati s premijerom Andrejom Plenkovićem, a samo je upitno koja će od interesnih struja u tome uspjeti.

Upravo je zato dilema koju je iznio znameniti Ćipe - lažna. DP je trenutno u poziciji unutarnjeg raspada, stoga ako i odluče na kraju izaći sa svojim kandidatom za predsjednika Republike, taj se neće dobro provesti kod birača. Jasno da postotak s kojim su ušli u Sabor na izborima 17. travnja sigurno više nije isti. Uostalom, izgubili su prvoga dana Mislava Kolakušića, idućeg dana Josipa Jurčevića, i tako redom, da bi se danas 11 zastupnika DP-a u Saboru dijelilo na dvije struje, i gotovo je sigurno da će ona struja koja izgubi na izborima 31. kolovoza, na kraju napustiti stranku. To je deja vu, taj film smo već gledali nakon izbora 2020. godine, stoga su izjave Mlinarića Ćipe samo prazna puška. U čije ime on, uostalom, i govori, ako se tek čeka rasplet u DP-u?

I drugo što je bitno, jest činjenica da SDSS, makar nije više dio vladajuće većine s HDZ-om, ipak i dalje ima mjesto predsjednika saborskog Odbora za ljudska prava i nacionalne manjine. Sjećamo se da je nedavno na to mjesto Milorad Pupovac izabran kombinacijom glasova manjinaca, oporbe i HDZ-a. Nađen je model koji je upravo isključio DP, koji je tada ostao osamljen.

Naravno, za stranku kakva je Domovinski pokret, a to je ideološki usmjerena desna stranka, tema prava Srba u Hrvatskoj jedna je od glavnih - gotovo pa i jedina - na kojoj uopće dolaze do glasova svojih birača. Bez te teme nema praktički ni DP-a. Zato Mlinarić mora iz »folklornih« razloga govoriti o SDSS-u. Zato se Mlinarić mora i pravdati, kao jučer, da nije istina da je DP u Vladi glasao za financiranje lista Novosti.

No, naravno da su glasali - pa operativni programi za financiranje nacionalnih manjina za razdoblje 2024.- 2028. upravo su prošlog tjedna izglasani na sjednici Vlade, zajedno s glasovima tri ministra iz redova DP-a. Da nisu podržali materijal koji je bio pripremljen za redovitu sjednicu Vlade, a koji se uvijek najprije usuglašava na užem kabinetu Vlade i na sastancima koalicije, Plenković bi DP-ovim ministrima samo mogao poručiti kao nekad onima iz Mosta, da će im tajnica pripremiti papire za razrješenje. Ministri u Vladi ne glasaju na sjednicama Vlade protiv prijedloga premijera - inače lete van. Možda je ovim istupom, u kojem dovodi u pitanje financiranje srpskih Novosti i drugih aktivnosti srpske manjine, jednako kao i drugih manjina u Hrvatskoj, Stipe Mlinarić Ćipe zapravo sebe deklarirao kao neku novu, treću struju u Domovinskom pokretu?!

Šalu na stranu, sve ovo samo dokazuje da ljudi u DP-u baš i ne znaju što je ozbiljna državna politika. Svatko u toj stranci vuče na svoju stranu, a rješenje je sasvim jednostavno - ako se ne slažu s politikom Vlade i Plenkovića, samo trebaju reći ne hvala i otići iz Vlade.

Samo, onda neće imati vlast. A to je jedini motiv koji ih koliko-toliko drži na okupu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter