ZBORNIK

Znanstveni radovi Medulinskog zavičajnog annalea 'Mate Demarin' 2017. i 2018.: S PUNO TOPLINE ZASVIJETLIO MEDULINSKI FERA'

Prof. emeritus Miroslav Bertoša u zborniku piše o Medulincu Toni Kramariću, članu posade galije koja je na obalama Tunisa branila mletačke trgovačke galije od napada sjevernoafričkih gusara. Događaj se odigrao u svibnju 1789., kada je u Francuskoj izbila znamenita Revolucija, a Mletačka Republika našla pred financijskim bankrotom i slomom cijelog sustava

| Autor: Zoran ANGELESKI
Uredništvo zbornika: Vanessa Vitković Marčeta, Milan Radošević i Ljiljana Iveša (Snimio Zoran Angeleski)

Uredništvo zbornika: Vanessa Vitković Marčeta, Milan Radošević i Ljiljana Iveša (Snimio Zoran Angeleski)


U odličnoj atmosferi, s puno topline, ljubavi prema svome kraju, znatiželjom, ali i stručnim pojašnjenjima vezanim uz lokalnu povijest Medulina, ali i Pomera, Banjola, Premanture, Vinkurana… (mjesta koja su sastavni dio medulinske općine), u četvrtak je na medulinskoj placi predstavljen vrijedan zbornik radova Medulinski fera', nastao na temelju radova s drugog i trećeg znanstveno-stručnog skupa "Medulinski zavičajni annale 'Mate Demarin'" održanih 2017. i 2018. godine.

Baština

Nazivom, pak, znanstvenog skupa, odaje se počast medulinskomu pedagogu, publicistu i učitelju dr. Mati Demarinu, koji se istaknuo u profesionalnom smislu, ali i u borbi za prava Hrvata u Istri i ravnopravnost svih ovdašnjih naroda. Ova je manifestacija posvećena istraživanjima i valorizaciji povijesne i kulturne baštine te biološke raznolikosti općine Medulin.

U zborniku je mjesto našlo ukupno deset radova autora, među kojima je onaj uglednog povjesničara prof. emeritusa Miroslava Bertoše, čiji je akter Medulinac Tone Kramarić (Antonio Camerich). U toj, kako ju je Bertoša ironično naslovio, 'sredozemnoj epizodi jednoga marginalca iz druge polovice 18. stoljeća', vojnik-pomorac Tone Kramarić bio je član posade na galiji "Amazone", čiji je zadaća bila da na obalama Tunisa brane mletačke trgovačke galije od napada sjevernoafričkih gusara. Taj se događaj odigrao u svibnju 1789. godine, kada je u Francuskoj izbila znamenita revolucija, dok se istodobno Mletačka Republika našla pred financijskim bankrotom i slomom svojega sveukupnoga sustava.

Zanimljive teme

Osim ovog sjajnog Bertošinog, trećeg po redu članka u zborniku, Medulinski fera' je, kako je rekla njegova glavna urednica doc. dr. sc. Vanessa Vitković Marčeta, tematski posložen tako da ga otvaraju teme iz arheologije, slijede povijesne, a zatim jezične teme, da bi cjelinu zaokružila tema bioraznolikosti u medulinskoj općini, konkretno rad stručnjakinje Ljiljane Iveša "Smeđa alga u priobalju južne Istre".

Davor Bulić piše o novijim nalazima rimskih stambeno-gospodarskih kompleksa u Medulinskom zaljevu, a Ida Koncani Uhač o iznimnom otkriću rimskog arhitektonskog kompleksa u podmorju uvale Bijeca.

Povjesničar David Orlović osvjetljava ljetne sezone u Medulinu između 1919. i 1939. godine; dok o deportaciji i stradavanjima stanovnika medulinske općine u nacističkim konclogorima u Drugom svjetskom ratu pišu Igor Jovanović i Igor Šaponja.

Jasenko Zekić piše o javnom prigradskom prijevozu između Pule i Medulina od početka 20 stoljeća sve do 80-ih godina, Nataša Urošević o strateškim vizijama i nerealiziranim projektima Paula Kupelwiesera u Medulinu, a Vanessa Vitković Marčeta o krematonimima tj. nazivima raznih tvorevina ljudske djelatnosti medulinske općine u 21. stoljeću.

Radove su detaljnije predstavili recenzenti zbornika dekanica Filozofskoga fakulteta u Puli prof. dr. sc. Lina Pliško te povjesničar doc. dr. sc. Maurizio Levak, dok je prisutne u ime izdavača, Općine Medulin, pozdravio njen načelnik Goran Buić, kazavši: "Neka Medulinski fera' osvijetli svima vezu s povijesnim i baštinskim korijenima jer upravo je to sastavni dio našega individualnog i kolektivnog identiteta".

Drit kai put u Kavran!

Pravu poslasticu za sve prisutne na medulinskoj placi predstavljao je 'kolektivni' razgovor s Marijom Peruško, legendarnom učiteljicom i autoricom raritetnog "Frazeološkog rječnika medulinskoga govora", čiji je dio objavljen u ovom zborniku. Izdvajamo tri duhovita frazema:

"u jaketi usred lita kako Antonac" (Antonac je bio stari Medulinac koji je i ljeti uvijek imao jednu ili više jakni; stari Medulinci ga se još sjećaju, a mlađi su prihvatili frazem).

"drit kai put u Kavran" (koristi se za neravne redove u brajdama ili razdjeljak u kosi, jer je put za Kavran sve samo ne ravan).

"bolje hlapac koli Furjana nego gospodar koli Nacovih"- (Furjanovi su bili bogata i vrijedna obitelj, a Nacovi dva siromašna brata).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter