Na ovogodišnjoj tradicionalnoj književnoj manifestaciji sudjelovali su književnici: Mate Ćurić, Nada Galant, Marko Gregur, Stanislav Habjan, Vjekoslava Jurdana, Vlatko Majić, Tomislav Milohanić (Slavić) i Antun Milovan
Na tradicionalnom susretu na izvoru vode Badavca pjesnici su se okupili 27. put (Snimila Jelena Milohanić)
Pokraj legendarnog izvora vode Badavce u središnjoj Istri održan je 27. književni susret Badavca 2022. s geslom "Odsjaj nerazorive pjene".
U uvertiri susreta Diana Erman čitala je ulomak iz Istarskog razvoda, znamenitog srednjovjekovnog spomenika kulture, književnosti i pismenosti. Poetski zov k izvoru na najljepši je način izrekla Lucija Milohanić pjesmom "Di je Badavca".
Publiku je u ime Društva hrvatskih književnika pozdravio tajnik Društva Marko Gregur istaknuvši važnost ove književne manifestacije.
Proslov o lokalitetu, o Susretu, o značaju znamenitog srednjovjekovnog spisa izrekao je utemeljitelj Susreta, domaćin i moderator Tomislav Milohanić pozdravivši okupljenu publiku u ime organizatora Istarskog ogranka DHK.
- Ovogodišnje geslo "Odsjaj nerazorive pjene" metaforički sluti, priziva i u sebi nosi slobodu i ljubav. Raskriliti se kreativnosti, osobnosti i neponovljivosti. Prodisati ljubavlju i slobodom. Susrećemo se ovdje kod izvora žive vode po dvadeset i sedmi put spajajući unutarnju i vanjsku ljepotu. Milozvučno odjekuje književna riječ u raskošnom tropletu i ča, i što, i kaj. Ovuda su hodili, hodočastili prije više od sedam stoljeća sudionici Istarskog razvoda. Znamenitog povijesno-pravnog spisa pisanog na hrvatskom, latinskom i njemačkom jeziku, u dva pisma: glagoljici i latinici. Sudionici u razvodu: crkveni velikodostojnici (oglejski patrijarsi), feudalna vlastela (predstavnici Pazinske grofovije) i običan puk hrvatski – obvezuju se (daju rotu ili zavez) da će poštivati dogovoreno i zapisano. Uređuju međusobne odnose, prava i obveze, utvrđuju 'termene i kunfine', raspoređuju korištenje vode, ispaše, sječu šuma... U miru i prijateljstvu ("i zato se vsi ti komuni sjediniše s mirom") ophod je trajao 21 dan (ovdje su bili 14-ti dan), obilazeći oko 150 km od zapadne obale Istre do istočne, kroz ondašnja 44 komuna. U povorci su nosili križ i svaki je dan započinjao misom a završavao gozbom (symposion). I na kraju svakoga dana - rečeno, zapisano potvrđeno biblijskim zazivom "I tako stvoreno be!", istaknuo je Tomislav Milohanić.
Brojna okupljena publika i dio sudionika susreta (Snimila Jelena Milohanić)
Na ovogodišnjoj manifestaciji sudjelovali su književnici: Mate Ćurić, Nada Galant, Marko Gregur, Stanislav Habjan, Vjekoslava Jurdana, Vlatko Majić, Tomislav Milohanić (Slavić) i Antun Milovan.
Mlada i talentirana Mirjam Trogrlić učenica 4. razreda opće gimnazije Srednje škole "Mate Balota" Poreč, laureatkinja nagrade Laurus nobilis 2022. u kategoriji srednjih škola – Hrvatski jezik, pročitala je svoj nagrađeni uradak "Ono što nam je zajedničko".
U središnje književno događanje efektno se uklopio nastup glazbenika, učenika folkloraša, plesača i pjevača.
Etnolmuzkolog Branislav Ostojić odsvirao je na okarinu i violinu nekoliko tradicijskih skladbi.
Folklorna skupina učenica Osnovne škole "Jože Šuran" Višnjan pod mentorstvom prof. Davorke Travan - Ilari, Violeta, Emi, Petra, Maja Lena, Katarina Ana i Lana te na harmonici prof. Katja Sirotić izveli su, po rosnoj travi i u kapljicama kiše, splet narodnih napjeva i plesova, razgalivši okupljenu publiku.
Predvođeni mentoricama Lindom i Daliborkom, simpatični kantaduri i plesarini Kumpanije Kosirići Tinjan, u narodnim istarskim nošnjama: Martina Milotić, Frane Deltin, Tea Deltin, enjamin Antolović, Sara Šuran, Tina Šuran, Sara Deltin i Anabel Milohanić zapjevali su drevni napjev "Ne zna Tone", otplesali i otpjevali "Staru polku", a za kraj pjesmom "Kosirići i kosiri", autora barba Mihe Orlića, napisanu upravo za njih, razveselili i oduševili sve prisutne.
Pokrovitelji Književnog susreta Badavca su Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Pula te općine Karojba, Tinjan i Višnjan.
Organizator susreta je Istarski ogranak Društva hrvatskih književnika, a suorganizator Gradska knjižnica Poreč.