Kafić La Resistance

Predstavljena knjiga Nenada Popovića o ukrajinskoj tragediji nakon ruske invazije

| Autor: Vanesa Begić
(Foto: Osobna arhiva)

(Foto: Osobna arhiva)


Predstavljanje knjige Nenada Popovića "Ukrajinski dnevnik" održano je u cafeu La Resistance, a s autorom je o knjizi govorio kolega novinar Elvis Morina.

Žrtve

Nenad Popović objavio je "Ukrajinski dnevnik", zapise o ratu u Ukrajini od 6. travnja 2022. do 20. ožujka 2023. Kako je rekao tijekom predstavljanja, pisao ih je u Puli, a kako su nastajali u velikim dijelovima objavljivali su ih portali Forum tm, Radio Gornji grad, i, na francuskom, Fantôme de la Liberté (Pariz), a tiskom književni časopis Europski glasnik. Kao knjigu, izdao ih je ovog ljeta zagrebački Durieux u knjizi od 170 stranica, uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

(Foto: Osobna arhiva)(Foto: Osobna arhiva)

- Poticaj da krenem pisati i objaviti ovu knjigu bila je ukrajinska tragedija nakon ruske invazije. Važan poticaj, iz prve ruke, bili su susret, upoznavanje, što je kasnije preraslo u prijateljstvo s ukrajinskim izbjeglicama i njihovom djecom. Dnevnik je nastajao iz ovdašnje perspektive nemoći da se stvarno pomogne stradalnicima i braniteljima Ukrajine, vijesti o šokantnim masakrima u Buči i Kramatorsku, opsadi Harkova i potpunom uništenju Mariupolja, grada-mučenika. Ovo sam pisao s osobnog gledišta, s puno strasti, iskreno, svašta se tu da pronaći, toliko je žrtava bilo u tom ratu, s obje strane, to je jedan od većih ratova uopće na području Europe. Odlučio sam krenuti zapisivati sve to. Uvijek postoji nekoliko istina, prisjetio sam se i drugih ratova, ratnih epizoda. Tu je i taj osjećaj bespomoćnosti, koji se pojačava kako prolazi vrijeme, gore je nego na početku, gasi se nada, a stvar je postala globalna, to je jedna katastrofa od agresije, kazao je Popović.

- Obitelji koje su to dolazile bile su sastavljene od majki s djecom i od starijih osoba, bili su kod nas neko vrijeme i boravili su u Istri, onda je uslijedila glavna rečenica u Istri »dok ne počne sezona« jer se mora zarađivati za kakav-takav život, jedna obitelj se vratila, jedni su u Americi, a neki članovi obitelji ostali su u Istri zbog zdravstvenih razloga jednog djeteta, kazao je Popović.

(Foto: Osobna arhiva)(Foto: Osobna arhiva)

U razgovoru s Morinom osvrnuo se na brojne teme, od tih ratnih strahota, percepcije u javnost, (izostanka) reakcije intelektualnog svijeta o tim strahotnim temama, digitalnom dobu i filtriranju informacija, dehumanizaciji u ratnom, ali i u širem smislu.

Prvorazredan književno jezični dokument

Ivan Lovrenović u recenziji veli "Lična perspektiva, kojom je prožet i određen Ukrajinski dnevnik, ima visoku mjeru izvorne intelektualne uznemirenosti, a lični ton kojim je sve obojeno oživljuje tekst i isporučuje ga čitateljevim očima kao prvorazredan književno jezični dokument."

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter