29. PUF

Mačkozbornik i Anarhiv: Od fetišizacije mačaka do problema društva

| Autor: Mladen Radić
(Snimio Dejan Štifanić)

(Snimio Dejan Štifanić)


Druge večeri 29. međunarodnog kazališnog festivala PUF dobili smo nešto što nije toliko zastupljeno na ovoj manifestaciji. Prvi put festival se prebacio u Klub & knjižaru Giardini 2 kako bi se tamo održala prezentacije knjige "Mačkozbornik: od Bastet do Catwoman" o kojoj je govorila njena urednica dr. sc. Suzana Marjanić, znanstvena savjetnica na Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu uz moderiranje Paole Orlić te "cameo" pojavljivanje Branka Sušca i Enesa Kiševića uz uvodnu riječ Helene Vodopije.

Mačke u našem društvu

Ova opsežna knjiga koja u 55 članaka, 10 poglavlja, uz tekstove 22 autora i 34 autorice obuhvaća skoro 900 stranica prva je knjiga koja se u Hrvatskoj bavi mačkom kroz kulturološku prizmu, od njene sakralizacije u Starom Egiptu, preko demonizacije u Srednjem vijeku, do fetišizacije danas. No, istaknula je Orlić, ne mora se sve pročitati i svatko može odabrati poglavlje koje ga zanima. Uz Marjanić zbornik je uredila i dr. sc. Rosana Ratkovčić.

Kao što je primijetila Orlić, mačke su rijetko predmet nekakvog znanstvenog istraživanja, a mačka kao ultimativno neposlušna životinja ne podnosi autoritet i iznimno je egoistična. Osim toga, mačka je i simbol PUF-a, a njegov umjetnički Branko Sušac ima mačku koju zove Carica Sisi.

- Mačke komuniciraju po cijelom svijetu i na kraju će nas one spasiti, zaključio je Sušac a vezano uz priče o kataklizmama prema kojima će preživjeti jedino žohari i štakori. Spominjala se preksinoć i mačja internacionala a odnosi se na zajedništvo ljudi koji se međusobno možda i ne poznaju ali se nalaze u prepoznavanju i respektu spram životinje, a to je mačka. Povela se i kratka rasprava o tome tko su mačkoljupci a tko preferira pse, no brzo se došlo do zaključka da je takva podjela besmislena.

- Trudila sam se da ovo bude poput bestijarija, da ne bude samo čisti znanstveni i esejistički tekst nego da bude i vizualan, kazala je Marjanić tijekom svoje "Prezentacije u prezentaciji" u slajdovima.

Drugi dio održan je u Dnevnom boravku Rojca gdje je predavanje-performans održala Maja Kuzmanović koja je uz Nika Gaffneyja suosnivačica i upraviteljica FoAMa, trandsiciplinarne mreže koja djeluje na području umjetnosti, znanosti, prirode i svakodnevnog života, sa studijima u Bruxellesu, Amsterdamu, Tallinnu, Falmouthu i Vadedijima. Kuzmanović je posjetitelje provela kroz njihovu Anarhivu. Priču je počela od svog odlaska iz Pule 1991. i osnivanja FoAMa te govorila o budućnosti, tehnologiji, ekologiji, društvu, krizama u svijetu i sličnim fundamentalnim problemima u predavanju koje je išlo od motivacijskog govora do propovijedi, naginjući više prema ovom drugom, služeći se mirisima iz bočica i zvukovima iz okolnih zvučnika. Nakon tog formalnogh uslijedio je i neformalni dio uz druženje i hranu iz domaće kuhinje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter