IZLOŽBE POSVEĆENE NEDELJKU DRAGIĆU

Veljko Krulčić: Nakon stripova Andrije Maurovića, Dragićev "Tupko" je najvažniji hrvatski strip svih vremena

"Nedjeljko Dragić & Tupko: Život u četiri sličice" naziv je izložbe koja je postavljena u galeriji Hrvatskog udruženja interdisciplinarnih umjetnika, a čiji je kustos Veljko Krulčić, dok je u galeriji Srpskog kulturnog centra izložen postav nazvan "Nedeljko Dragić: Dizajn i ilustracija 1969. – 1991." za koji je zaslužan kustos Marko Golub iz Hrvatskog dizajnerskog društva

| Autor: Mladen RADIĆ
Nedjeljko Dragić  - detalj s izložbe u HUIU galeriji

Nedjeljko Dragić - detalj s izložbe u HUIU galeriji


Dvije izložbe posvećene istaknutom hrvatskom crtaču Nedeljku Dragiću otvorene su preksinoć na dvije lokacije u Puli kao svojevrsno zagrijavanje za 69. Pulski filmski festival. "Nedjeljko Dragić & Tupko: Život u četiri sličice" naziv je izložbe koja je postavljena u galeriji Hrvatskog udruženja interdisciplinarnih umjetnika (HUIU), a čiji je kustos Veljko Krulčić, dok je u galeriji Srpskog kulturnog centra izložen postav nazvan "Nedeljko Dragić: Dizajn i ilustracija 1969. – 1991." za koji je zaslužan kustos Marko Golub iz Hrvatskog dizajnerskog društva.

Istaknuta umjetnička figura

Otvarajući izložbu u HUIU ravnateljica Javne ustanove Pula film festival Tanja Miličić kazala je kako sve više galerija postaje dio Pulskog filmskog festivala, dok je Kristina Nefat iz HUIU-a rekla da ovo udruženje već godinama surađuje s Hrvatskim dizajnerskim društvom s kojim održavaju međugalerijsku razmjenu programa. Kako je ova izložba vrlo velika i značajna, Marko Golub iz HDD-a odlučio ju je napraviti u dva segmenta pa se u HUIU mogu vidjeti Dragićevi stripovi, legendardni "Tupko", a u SKUC-u njegovi plakati i knjige koje je ilustrirao.

Golub u propratnom tekstu izložbe koju je postavio u SKUC-u ističe da je Dragić istaknuta umjetnička figura, prije svega kao autor niza internacionalno višestruko nagrađivanih animiranih filmova, jedan od najznačajnijih predstavnika tzv. Zagrebačke škole animiranog filma, potom kao karikaturist, strip autor i ilustrator, no njegov rad u kontekstu grafičkog dizajna ostao je pomalo u sjeni drugih, prije svega filmskih uspjeha. Kao možda njegov najpoznatiji rad Golub ističe Zagija, službenu i sveprisutnu maskotu Univerzijade održane 1987. u Zagrebu. No, Dragić je i dizajner brojnih plakata za Satiričko kazalište Jazavac (danas Kerempuh), Kazalište Žar ptica i Kazalište Komedija, bio je i likovni urednik najdugovječnijeg filmskog časopisa u Hrvatskoj - Filmska kultura, autor niza turističkih plakata Zagreba, kao i mnogih važnih kulturnih, filmskih i turističkih događanja, špica za televizijske emisije i filmske festivale među kojima je i Pulski filmski festival, reklamnih oglasa itd.

Nominacija za nagradu Oscar

Marko Golub podsjetio je da je Biblioteka Vjeverica za čija je izdanja Dragić radio ilustracije, primjerice za knjige Ivana Kušana, najutjecajnija serija knjiga za djecu u bivšoj državi, a Dragić je radio i plakate za Pulski filmski festival što ga povezuje s filmom.

Foto

Kako kaže, svi oni koji su odrastali 1960-ih, sedamdesetih i osamdesetih godina prisjetit će se nekih kultnih izdanja knjiga, od kojih su neke imale i edukativnu funkciju poput knjiga "Uh, ta matematika" i "Brbljanje o geometriji" Zlatka Šporera koje su, kako kaže Golub, "mala remek djela ilustracije i grafičkog uređivanja". Golub podsjeća i na špice Animafesta, plakate koje je Dragić radio i naravno strip "Tupko". Dragić je međunarodno ipak najpoznatiji kao jedan od najvažnijih autora Zagrebačke škole crtanog filma koji je bio ranih sedamdesetih godina nominiran za Oscara za kratki film "Tup-tup".

Ipak, u fokusu izložbe u HUIU je "Tupko", nagrađivani strip, nešto po čemu se, kako ističe Golub, Dragića svrstava u važne strip autore širom svijeta, što potvrđuju nagrade koje je primio na nekima od najvažnijih svjetskih festivala stripa.

- Kod nas "Tupko" ima visoki status među obožavateljima stripa i samim strip autorima, kaže Golub. Stripovi koji su izloženi u HUIU galeriji nastali su od 1969. nadalje, prvo u Večernjem listu i direktno su utjecali na Novi kvadrat.

- "Tupko" je radikalni strip koji se bavi time što je strip medij, kako prekršiti konvencije stripa, kako se igrati s tim kvadratima, pasicama i formom stripa. Uvijek me intrigiralo kod "Tupka" što je to intelektualni strip, zahtijeva malo razmišljanja i vidi se da autor duboko promišlja medij u kojem radi, a da je pritom urnebesno zabavan i da je pritom izlazio u mainstream novinama. Ta kombinacija jednog intelektualnog stripa s nečim što ima potencijal da bude visoko popularno i pitko za najširu publiku, to je izuzetno važno, kaže Golub. Veljko Krulčić pak u tekstu koji prati izložbu Dragićevih stripova u HUIU ističe da je nakon stripova Andrije Maurovića, "Tupko" Nedeljka Dragića najvažniji hrvatski strip svih vremena, a od samih početaka razlikovao se od svega ostalog što se dotad moglo vidjeti i pročitati od stripa na stranicama novina.

Internacionalno relevantan autor

- Dragić je internacionalno relevantan autor koji je zahvaljujući svojim filmskim uspjesima svoju karijeru uspio internacionalizirati još šezdesetih godina i koji je napravio više od 500 namjenskih animiranih filmova (većinom reklama, ali i špica i instrukcijskih filmova), ne samo u Hrvatskoj i Jugoslaviji, za Zagreb film, nego i za učitelje iz Francuske, Nizozemske, Njemačke itd. U svakom slučaju on je jedan izuzetan autor, zaključio je Golub.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter