Autorice izložbe su djelatnice muzeja, Katarina Marić i Katarina Pocedić, a vanjski suradnik poznati arhitekt i poznavatelj pulske povijesti Anton Percan
Brojna je publika u Centru za posjetitelje "Herman Potočnik Noordung" Povijesnog i pomorskog muzeja Istre večeras popratila otvorenje velike izložbe "Naši: Nostri", posvećena povijesti pulskog nogometa kroz gotovo stoljeće i pol.
Autorice izložbe su djelatnice muzeja, Katarina Marić i Katarina Pocedić, a vanjski suradnik poznati arhitekt i poznavatelj pulske povijesti Anton Percan.
Među nazočnima su bili i mnogi nekadašnji nogometaši, treneri, sportski djelatnici, ali i drugi ljubitelji "bubamare".
Uz brojne panoe, prikazana je povijest pulskog nogometa kroz aktivnosti raznih nogometnih klubova koji su tu djelovali kroz godine, uz podatke o mjestu gdje su djelovali, uspjesima i drugim tehničkim obilježjima, a osim panoa, tu su i nogometni rekviziti - cijeli je prostor u znaku povijesti nogometa i tako će biti do svibnja.
- Obuhvaćeno je razdoblje od oko stoljeća i pol ovoga sporta koji je cijelo vrijeme imao kontinuitet u pulskoj burnoj, a ponekad i nesretnoj povijesti. Nogomet je jedna od rijetkih aktivnosti u gradu koja je imala tako dugi kontinuitet, neizostavni je dio memorije grada, drago mi je što sam mogao biti dio te lijepe priče, kazao je Anton Percan.
Katarina Marić navela je veliku ulogu Percana u svemu tome, kao poznatog kroničara sportskih zbivanja ovdje, a istaknula je i ulogu ovoga Muzeja u brizi o sportskim događanjima - početkom godine predstavljena je monografija o sportu u Istri autora Darija Korace, a sada je tu prikazana sinteza pulskog nogometa.
Katarina Pocedić navela je i ulogu stručnih suradnica na projektu, a to su Lana Skuljan Bilić i Gordana Milaković, te Matka Plovanića i Martinu Sirotić Pavletić za postav, kao i sve one koji su ustupili materijal, a to su osim muzeja domaćina i Hrvatski športski muzej, Archivio Luce iz rimskog Cinecitta', nogometni treneri poput Sergia Scorie, Berislava Poludrugovca, obitelj Drosina, braća Zimolo, Radovan Spasić, Ester Carloni, fotografi, novinari te brojni drugi sportaši i ljubitelji sporta…
Pročelnik za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica prisjetio se kada je kao mladić došao s klubom iz Novigrada do Pule i Karbonine, gdje su igrali utakmicu i izgubili, ali onda su svi lijepo skupa jeli i družili se u Sljemenu, ističući tako da nogomet nisu samo rezultati, nego i emocije.
Izložbu je proglasila otvorenom zamjenica gradonačelnika Ivona Močenić.
S panoa se saznaje da se "kvartovski duh" definirao na livadama Pragrande (između Mutilske i Vrtlarske ulice), Pra' dei sette moreri (između Kovačićeve i Nazorove ulice), Pra' de Pissacia (između Rižanske, Vukovarske i Santoriove ulice), Pra' de Priora (u centru, blizu Slavoluka Sergijevaca i Držićeve ulice), Malusa' (kamenolom u Emovoj ulici, kod Arene), Monte Era (gdje se danas nalazi hotel Pula), te na livadama između današnjih Japodske i Valvidalske ulice, na livadi kod kamenoloma na Stoji te na poljani uz poluotok Sv. Petar.
Novo doba pulskog nogometa započelo je otvaranjem prvih igrališta - Gambal, Campo Marzio, Campo Littorio i legendarne Karbonine.
Na izložbi su, između ostalih bili nazočni Sergio Scoria, Radovan Spasić, Igor Banjac (za njega je Percan rekao da je najveći talent u povijesti pulskog nogometa op.n.), Luciano Zgrablić…